تغییر دل و جرئت می خواد. اینکه پای کاری که می کنین، بایستید و مسئولیت کار و حرفه ی خود رو قبول کنین هم دل و جرئت می خواد؛ چه تصمیم شما بازگشت به درس و ادامه تحصیل باشه یا تغییر شغل و حرفه یا حتی راه اندازی و شروع کسب وکاری تازه.

جربزه و جسارت ساده تنها موتور محرکه ی کار شماس. بعد از اینکه تصمیم گرفتید و در راه شروع به حرکت کردین تازه ۵ درصد از راه رو رفته اید و باید واسه موفقیت سعی کنین و با ترسایی که شما رو واسه شروع دودل می کنن، مقابله کنین. شاید شمام مثل بیشتر افراد در این دنیا عمویی پولدار یا مربی و راهنمای زبده ای که چم وخم راه رو نشون تون بده، نداشته باشین؛ پس باید روی پاهای خودتون بایستید و یک تنه مسئولیت شغل و زندگی تون رو به دست بگیرین. همه کسائی که به تنهایی و با سعی شبانه روزیِ شخص خودشون زندگی موفقی ساخته ان غم و شادی، خنده و گریه و درد و آسایش رو با هم تجربه کردن. با ما همراه باشین تا ۱۲ درسی رو که قبل اینکه پشیمون شید باید یاد بگیرین، با هم مرور کنیم.

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

۱. اعتماد به نفس داشته باشین

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

افراد موفق پر از اعتماد به نفس هستن و به تواناییای خود و چیزی که انجام میدن باور دارن. موفقیت باعث اعتماد به نفس اونا نمی شه بلکه اعتماد به نفس به عنوان پیش احتیاج اصلی پیروزی، اونا رو به طرف موفقیت راهنمایی می کنه. به این نکات توجه کنین:

  • شک از شک زاده می شه. اگه شما به تواناییا، ایده ها و خودتون باور نداشته باشین، نباید توقع داشته باشی که بقیه روی شما حساب کنن؛
  • اعتماد به نفس باعث می شه با رقابتای جدید رو به رو بشین. افرادی که بزدل هستن و اعتماد به نفس کافی ندارن، همیشه می خوان در پناهگاه امن خود بمونن و از اون خارج نشن. در کنج آسایش و آرامش خبر خاصی نیس و تغییر و رشد آنچنانی انتظار شما رو نمی کشه. درست به همین خاطره که افراد ترسو در بن بست شغلی اسیر می شن و فرصتای مهم رو خیلی راحت از دست میدن؛
  • ۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

  • افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارن، معمولا روی شرایط و عوامل بیرونی خیلی حساب می کنن. اونا قدرت درون رو ندیده می گیرن و فکر می کنن محیط کنترل همه چیز رو به دست داره، اما افراد موفق و با اعتماد به نفس از مشکلات نمی هراسند و همین جربزه باعث شروع و قدم برداشتن در راه رشد و پیروزی آنهاست.

اعتماد به نفس از عناصر اصلی و مهم موفقیت شغلی و حرفه ایه. با داشتن اعتماد به نفس به جایگاه و مرتبه ای می رسین که حتی در مخیله تون هم نمی گنجید. هیچ مانعی واسه موفقیت بر سر راه شما وجود نداره به جز خودِ خودِ شما. اگه شمام اسیر شک و شبهات جور واجور هستین، دو دل اید و می ترسین، همین لحظه و همین ثانیه زمان اینه که با قدرت بلند شید و سدهای دودلی رو در هم بشکنید.

۲. زندگی شما حاصل همون چیزیه که خود ستختین

شما قربونی شرایط نیستین. هیچکی نمیتونه شما رو به کاری مجبور کنه که خلاف ارزشا و آرزوهایتانه.

زندگی امروز شما برایند اون چیزیه که خودتون ایجاد کردین. شاید کلیشه و تکراری به نظر برسه اما آینده شمام مطمئنا در دستان خودتونه. اگه احساس می کنین اسیر شدین و توان تغییر در شما مردهه دلیل، ترس از خطر کردن و قدم برداشتن به طرف آرزوها و اهداف تونه. رویاهاتون رو دنبال کنین و از هیچی و هیچکی نترسین.

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

وقتی قدم در راه عمل گذاشتین، فراموش نکنین که همیشه بهتره روی پله ی اول نردبانی باشین که شما رو به آرزویتان می ر ساند تا روی بالاترین پله ی نردبانی که شما رو به مقصد دیگری می بره.

۳. پرکاری حتما به معنای بهره وری نیس

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

به دور خود نگاه کنین؛ سر همه خیلی شلوغه. از این جلسه بهش جلسه می رن و همیشه در حال بررسی نامهای جور واجور و ایمیل هاشون هستن. هیچکی وقت سر خاراندن نداره اما تنها درصد کمی از این دوستان پرکار به موفقیت و بهره وری واقعی می رسن.

موفقیت نتیجه فعالیت زیادِ بدون برنامه و جنب و جوش بی حاصل نیس بلکه نتیجه و نتیجه تمرکزه، تمرکزی که با اطمینان از استفاده ی مؤثر زمان واسه رسیدن به بهره وری واقعی حاصل می شه. شبونه روز واسه همه ما تعداد ساعات یه جوری داره مهم اینه که با فکر از این زمان استفاده کنیم. خروجی سعیاتون زندگی تون رو می سازه. نتیجه مهمه و سعیای بی نتیجه راه به جایی نمی برند. منظور از سعی بی نتیجه تلاشیه که در راه اشتباه قدم برمی داره و درست برنامه ریزی و هدف گذاری نشده.

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

۴. کارکرد شما مثل دور و بریا تون می شه

واسه موفقیت باید با افرادی رفت و اومد کنین که الهام بخش شمان و شما رو واسه بهتر شدن تشویق می کنن؛ کسائی که شما رو مجبور به پیروزی می کنن و معمولا در کنارشون موفق هم میشید. اما در مورد افراد منفی که خواهان زمین خوردن شمان، هیچوقت نباید به اونا اجازه بدین که در زندگی تون حضور داشته باشن. دور کسائی رو که باعث می شن احساس بی ارزش بودن، نگرانی یا بی انگیزگی و بطالت کنین خط پررنگ قرمزی بکشین. این افراد می خوان شما رو مثل خودشون کنن. زندگی کوتاه تر از اینه که خود رو اسیر اینجور افرادی بکنین. اصلا و ابدا تحمل شون نکنین و خیلی ساده اونا رو از زندگی خود حذف کنین.

۵. خودگوییای منفی رو دور بریزین

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

وقتی مسئولیت کار و زندگی خود رو برعهده می گیرین، همیشه راهنما و مرشدی در مسیرتون وجود نداره و این تنهایی بعضی وقتا باعث بروز شک و دودلی می شه. هرچه بیشتر به افکار منفی و تردیدها بها بدین، قوی تر می شن. بیشتر افکار منفی فقط در حد فکر هستن و واقعیت بیرونی ندارن. نداهای منفی داخلی همیشه شما رو به توقف و تسلیم تشویق می کنن.

این نداها روند حرکت تون رو پریشون و شما رو متوقف می کنن. کافیه چند لحظه به افکار منفی خود فکر کنین و راستی و درستی اونا رو آزمایش کنین تا ببینین چقدر بی پایه و پایه هستن.

۶. از گفتن «اگه و اماها» پرهیز کنین

اگه و اما هیزم به آتیش دلشورها و نگرانی هاتون می ریزه و این نگرانیا شما رو از رسیدن به اهداف تون باز می دارن. مسائل جلو شما می تونن به میلیونا راه جور واجور منتهی شن و اما و اگه و شک و دودلی درباره احتمالات، موثری و بهره وری رو از شما میگیره. اگه همیشه از خود بپرسید که اگه اینجور بشه و اونقدر بشه، روزگار شما رو به جایی می بره که لازم نیس و نمی خواهید. البته اصلا نباید تفکر هدفمند رو با دلشوره و نگرانی از برنامه های محتمل آینده یکی دونست. برنامه ریزی راهبردی شما رو به طرف هدف جهت می ده و به شما کمک می کنه مسائل و مشکلات پیش رو رو پیش بینی کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۳ ویژگی مشترکِ والدین بچه های موفق

۷. برنامه ریزی واسه خواب و ورزش مهمه

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

از اهمیت خواب کافی هرچه گفته شه بازم کمه. وقتی خواب هستین، مغز پروتئینای سمی رو از نورونا میگیره. این پروتئینای سمی نتیجه فعالیتا نورونا در زمان بیداریه.

متأسفانه مغز تنها زمانی که خواب هستین، قادر به از بین بردن این پروتئینای سمیه و وقتی به اندازه کافی نخوابید و استراحت نکنین، این پروتئینا در سلولای مغزی شما جا خوش می کنن، توانایی فکر کردن رو از شما می گیرن و باعث می شن هشیاری خود رو از دست بدین. بی حسی حاصل از کمبود خواب رو هیچ میزان کافئینی جبران نمی کنه.

وقتی به اندازه کافی یا خوب نمی خوابید خودکنترلی، حواس، توجه و حافظه ی شما کم می شه و حتی در صورت نبود حضور عوامل استرس زا، کم خوابی باعث افزایش میزان هورمونای استرس زا می شه که از عوامل اصلی پایین اومدن میزان بازدهی و بهره وری هستن.

بعضی وقتا جاه طلبی موجب می شه که کمتر بخوابید و واسه انجام کار بیشتر تا دیروقت بیدار بمونین اما واقعیت اینه که این بیداری تنها باعث از دست رفتن بهره وری شما می شه؛ پس بهتره به اندازه کافی بخوابید.

در پژوهشی که در مؤسسه ی تحقیقات انتاریوی شرقی انجام شد، مشخص شد افرادی که به مدت ۱۰ هفته، دو بار در هفته ورزش کردن از نظر اجتماعی، علمی و ورزشی کفایت و توانایی بیشتری به دست آوردن. این افراد عزت نفس بیشتر و تصویر ذهنی بهتری نسبت به خود پیدا کردن.

جدا از اینکه تناسب اندام و وضعیت جسمی مناسب، مقدار ترشح اندروفین در بدن این افراد زیاد شد. اندروفین هورمونیه که در مثبت اندیشی و افزایش اعتماد به نفس خیلی مهمه. بدون برنامه نمی تونین در ورزش کردن موفق بشین. واسه ورزش کردن برنامه مشخص و قطعی داشته باشین و طوری برنامه ریزی کنین که بتونین بهش پایبند بمونین.

۸. در جست وجوی پیروزیای کوچیک باشین

شاید در راه آرزوهای بزرگ، پیروزیای کوچیک خیلی مهم به نظر نرسند اما با ایجاد گیرنده های آندروژنی در نواحی مغزیِ مخصوص انگیزه و پاداش نقش مهمی در موفقیت و سعی اجرا می کنن. افزایش گیرنده های آندروژنی موجب افزایش تستوسترون می شه. تستوسترون عامل مهمی در افزایش اعتماد به نفس و تمایل و اشتیاق واسه رویارویی با رقابتای پیش روست. یه سری از موفقیتای کوچیک تا خیلی وقت اعتماد به نفس کافی رو واسه حرکت به طرف پیروزیا و موفقیتا تأمین می کنه.

۹. تنها در صورت میل واقعی «بله» بگید

طبق تحقیقات اخیری که در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی انجام شد، هرچه توانایی شما در نه گفتن کمتر باشه با احتمال بیشتری درگیر اضطراب، استرس و افسردگی میشید و همه اینا یعنی در قبول کردن مسئولیتای خود به مشکل برخواهید خورد.

نه گفتن واسه بیشتر افراد سخته. «نه» واژه قدرتمندیه که نباید از بیان اون بترسید. با قدرت نه بگید و از بیان جملاتی مثل: «مطمئن نیستم»، «فکر نمی کنم بتونم» و … دوری کنین. در راهی که هستین مطمئنا و دودلی قدم وردارین و با «نه» گفتن به موقعیتای تازه، موقعیتا و فرصتای قبلی و فعلی رو به آخرسر برسونین.

۱۰. کمال گرایی رو کنار بذارین

بی مشکل بودن و کمال رو از یاد ببرین؛ همچین چیزی در این کره ی خاکی معنا نداره. بشر جایزالخطاست. این طبیعت اوست و این طور ایجاد شده. وقتی به دنبال هر چیز در ایده آل ترین شکل ممکن باشین، احساسات منفی بر شما سایه میندازه و موجب می شه که میل به تسلیم یا کم کردن از سعی در شما پا بگیره. در این حالت شما به جای تمرکز واسه پیشرفت و کسب موفقیتای تازه همیشه بر شکستا و مشکلای خود دقیق میشید و فرصتای روبه رو رو از دست میدید.

۱۱. به راه حلا توجه کنین

۱۲ درسی که واسه اینکه پشیمون نشید باید یاد بگیرین آموزشی

نقطه ای که توجه شما متمرکز بر اینه، حالت احساسی شما رو مشخص می کنه. اگه تمرکز شما بیشتر بر مشکلات باشه احساسات منفی تموم وجودتون رو شامل میشه؛ پس حال و هوای شمام منفی میشه و توانی واسه رسیدن به اهداف تون در شما باقی نخواد موند اما توجه و تمرکز بر یافتن راه حلا، احساس جست و خیز و بهره وری شما رو زنده می کنه و باعث بهتر شدن عملکردهایتان می شه.

۱۲. خود رو ببخشین

وقتی دچار لغزش و اشتباه میشید، واسه ادامه راه و حرکت به جلو باید بتونین خودتون رو ببخشین. البته نه اینکه از یاد ببرین که اشتباهات چه احساسی در شما ایجاد می کنن بلکه باید بتونین خود رو از گرداب اثرات منفی اون بیرون بکشین. سعی کنین به جای لنگر انداختن در گذشته ها از اشتباهات تون عبرت بگیرین و واسه بهتر شدن سعی کنین.

شکستا باعث می شن اعتماد به نفس شما کمی خراب شه و فکر کنین که در آینده هم نمی تونین به پیروزی دست پیدا کنین. بیشتر اوقات شکست نتیجه خطر کردن و سعی واسه رسیدن به چیزیه که بسیار سخت به دست میاد. درست در همین نقطه می تونین ورق رو برگردانید و با تقویت باورِ به خود و درس گرفتن از شکستا موفق بشین یا با ماندن در خاطرات تلخ راه به جایی نبرین. به دست آوردن هر چیز با ارزشی لازمه قبول کردن خطرات احتمالیه. شما تنها با باور خود و توانایی هاتون می تونین شکست رو تسلیم کنین و به زانو دربیاورید. با زندگی در گذشته، خاطرات تلخ گذشته رو با خود به زمان حال می کشین و اونو تبدیل به حال و حالا خود می کنین. در این صورت انتظاری واسه پیروزی باقی نمی موند.

کلام آخر

این نکات رو جدی بگیرین و مطمئن باشین تموم کسائی که سرد و گرم روزگار رو چشیده ان و به موفقیتی دست یافته ان هم این نکات رو خوب حس و تجربه کردن. موفقیت در گروی تلاشه. هیچ پیروزی و شادی و نشاطی در یک چشم به هم زدن به دست نمیاد. «نابرده رنج، گنج ممکن نمی شه».

.com

 


دسته‌ها: آموزشی