هوش، استعداد و جذابیت ویژگیای خیلی خوبی هستن اما بیشتر این موارد نیستن که افراد موفق و پولدار رو از بقیه جدا می کنن. موفقیت شانسی نیس و ثروت هم اتفاقی به دست نمیاد. افرادی که به موفقیت و ثروت دست پیدا می کنن، عادتایی دارن که بازده و بهره وری شون رو افزایش می ده. «کامل کورلی» در کتابی با عنوانِ «عادات ثروتمندان: عادات روازنه ی افراد پولدار واسه موفقیت»، به عادتایی می پردازه که «دارا»ها رو از «نَدار»ها جدا می کنه. در این مقاله شما با ۱۲ تا از این عادتا واسه گرفتن ثروت و موفقیت آشنا میشید.

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

۱. ایجاد عادات خوبِ روزانه

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

عادات خوب، پایه و اساسی واسه بنایِ ثروت هستن. فرق بین افراد موفق و ناموفق در عادات روزانه اوناس. به عبارت ساده تر، افراد موفق عادات خوبِ زیاد و عادات بدِ کمی دارن. اگه فهمیده باشین که عادات بدتون از پولدار شدن تون جلوگیری می کنن، پس قدم اول رو واسه بهبود شرایط تون ورداشته اید.

کورلی در کتابش از شما می خواد که یک برگه ی کاغذ وردارین و عادتای بدتون رو در یک ستون بنویسین. بعد اونا رو طوری تغییر بدین که به عادتای خوب تبدیل شن. به شکل زیر:

عادات خوب

  • خودم رو محدود می کنم که فقط روزی یک ساعت تلویزیون نگاه کنم.
  • ناما رو یادداشت می کنم و به خاطر می سپارم.

عادات بد

  • زیاد تلویزیون نگاه می کنم.
  • نام افراد رو از یاد میبرم.

بعد واسه ۳۰ روز، راهنماییای فهرست عادتای خوب و جدیدتون رو دنبال کنین. مطمئن باشین از اینکه می تونین تا چه حد خوب باشین، متعجب میشید!

۲. هدف گذاریای منظم

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افراد موفق از اهداف شون انگیزه می گیرن. اونا همیشه هدف سازی می کنن. شب قبل از خواب، روز بعد رو با فهرستِ «کارایی که باید بکنن» برنامه ریزی می کنن.

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افرادی که به طرف موفقیت در حرکتند، بلندمدت فکر می کنن. اونا اهداف روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه دارن. اما هدف بدون برنامه ای واسه رسیدن بهش، به چه دردی می خوره؟ پس افراد موفق نه تنها هدف دارن، بلکه روشایی واسه رسیدن به هدف هاشون هم پیدا می کنن و خودشون رو مجبور به انجام اون می کنن.

۳. پیشرفت فردی روزانه

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افراد موفق همیشه به دنبال راه هایی واسه رشد و پیشرفت خودشون هستن. هر روز مطالعه می کنن و در حرفه ی خودشون مثل دانشجویان رفتار می کنن. همیشه وقت شون رو صرف فعالیتایی می کنن که اونا رو به اهداف شون نزدیک تر می کنه.

اخیرا در رویدادی که با میزبانی «بِرِندن بِرچارد»، نویسنده ی آمریکایی، برگزار شد. این نویسنده می گفت همیشه واسه ایجاد امور تازه وقت می ذاره. افراد موفقی مثل بِرچارد میدونن که زمان باارزش تر از اینه که بذارن هدر برود. اونا وقت شون رو صرف کارایی می کنن که واسه کسب وکارشان منفعت بسازه. تعهد داشتن نسبت به رشد و پیشرفت فردی به این معناه که فعالیتایی داشته باشین که شما رو به رقابت بکشن.

راه هایی رو پیدا کنین تا علم تون رو گسترش بدین. این همیشه آسون نیس، اما افراد در روبرو شدن با عواملی رشد می کنن که اونا رو به رقابت بکشن. هنگامی که علم تون زیاد شه، فرصتا خودشون ظاهر می شن.

۴. مراقبت منظم از سلامت فردی

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افراد موفق هر روز و همیشه سعی می کنن که تغذیه ی سالم داشته باشن و ورزش کنن. تغذیه ی درست بیشترین اهمیت رو داره. ورزش روزانه هم می تونه به یک عادت منظم تبدیل شه، درست مثل دوش گرفتن! افرادی که هر روز ورزش می کنن، انرژی بیشتری واسه انجام کارا دارن. وضعیت شما در این مورد چیجوریه؟

۵. وقت گذاشتن واسه ایجاد ارتباطات

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افراد موفق افرادی اجتماعی هستن. اونا در طول روز زمانی رو صرف تقویت پیوندهای صمیمی شون می کنن و با بقیه روابط بلندمدت برقرار می کنن. شبکه سازی کاریه که همیشه انجام میدن. اونا با آشنایان شون رابطه برقرار می کنن و راه هایی واسه کمک به اونا پیدا می کنن، بدون اینکه انتظار پاداش و منفعتی داشته باشن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۲ نشونه که بیشتر از حد شکر مصرف می کنین

جمله معروفی هست که زیباترین صدای روی زمین، شنیدن نام تونه. پس یادگیری نام تموم افرادی رو که ملاقات می کنین، جزو اهداف تون بذارین. وقتی کسی نام شما رو به یاد داره، خوشحال نمی شین؟ افراد زیادی هستن که خوشحال می شن! پس متفاوت باشین و نام افراد رو به خاطر بسپارید.

۶. میونه روی در کارا

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

اگه در فعالیتای تون میونه رو باشین، اون وقت زندگی تون تعادل پیدا می کنه. این به معنای متعادل بودن در کار، خوردوخوراک، ورزش، مصرف نوشیدنیا، تلویزیون نگاه کردن، استفاده از اینترنت و بقیه کارهاه. پس ی این کار، افراد از هم نشینی با شما لذت می برن. اگه افراد در کنارِ شما بودن رو دوست داشته باشن، اون وقت شما به همکاری با بقیه یا یافتن شریک کاری جدیدی واسه پیشرفت کسب وکارتان، تمایل بیشتری پیدا می کنین.

۷. به انجام رساندن کارا

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

کار امروز رو به فردا نیندازید و همین حالا تمومش کنین! همه افراد ترسایی دارن، اما افراد موفق ترسای شون رو پشت سر می ذارن. اونا کارا رو به تعویق نمیندازن و به هر قیمتی، کارای مهم رو انجام میدن.

کورلی در کتابِ «عادات ثروتمندان»، توضیح می ده که هنگامی که فکر عقب انداختن کاری به ذهنتون میاد، با گفتن جمله «همین حالا انجامش بده!» فورا از ذهنتون بیرونش کنین. اگه ضروریه، ۱۰۰ بار هم که شده، این جمله رو تکرار کنین. اما تا زمانی که کارتون تموم نشده، از اون دست نکشید.

۸. مثبت به نظر رسیدن

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

موفق ترین فردی رو که می شناسین، درنظر بگیرین. این فرد مثبته یا منفی؟ به احتمال زیاد اون فردی مثبت، مشتاق، پرانرژی و شاده. اینجور فردی تصمیم گرفته که خوبیا رو در خودش و در بقیه ببینه. واسه این شخص، مشکلات فقط فرصتایی هستن که باید کشف شن.

مردم هر روز با اخبارِ رویدادها و اعمال بد بمباران می شن. افراد موفق تا جایی که بتونن خودشون رو در خطر اینجور خبره هایی قرار نمی دن و عوضش تصمیم می گیرن که ذهن شون رو با ایده های مثبتِ کتابا و مجله ها پر کنن.

۹. به طور منظم پس انداز کردن

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

طبق گفته های کورلی، افراد موفق ۱۰ تا ۲۰ درصدِ درآمد ناخالص شون رو پس انداز یا سرمایه گذاری می کنن یا واسه بازنشستگی شون برنامه ریزی می کنن. همه افراد توانایی این کار رو ندارن، اما مهم اینه شما چند درصد کنار می ذارین؟

۱۰. کنار گذاشتن افکار محدودکننده

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افراد موفق بر افکار و هیجانات شون مسلط هستن و به محض اینکه افکار بد وارد ذهنشون می شن، اونا هر چیزی رو که توانایی شون رو واسه موفقیت در وظیفه ی الان به رقابت می کشه، از سرشون بیرون می کنن. اونا خودشون رو با افکار منفی معطل نمی کنن. با خودشون مثبت حرف میزنن و از خودشون خیلی انتقاد نمی کنن. اونا افکار منفی رو با اندیشه های خوب جانشین می کنن.

از اونجا که افراد موفق به پیشرفت فردیِ روزانه متعهدند و همیشه درگیر کارای مثبت هستن، به خودشون فرصت غرق شدن در احساسات منفی رو نمی دن.

۱۱. به اندازه خرج کردن

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افراد پولدار از ولخرجی پرهیز می کنن. اما در بین افرادی که با مشکلات مالی دست وپنجه نرم می کنن، بعضی افراد بیشتر از «دخل »شون «خرج» می کنن. اینجور افرادی پشت سر هم چِک میکشن و قرض می گیرن. اگه شمام اینطور هستین، همین امروز عزم تون رو جزم کنین که وضعیت تون رو تغییر بدین.

۱۲. مطالعه روزانه

۱۲ راه واسه گرفتن ثروت و موفقیت آموزشی

افراد موفق روزانه دست کم نیم ساعت مطالعه می کنن. مطالعه ، علم و مهارت شما رو افزایش می ده. هنگامی که مطالعه می کنین، بیشتر به دنبال پیشرفت خودتون هستین. پس این کار به طور خودکار شما رو از هم قطاران تون جدا می کنه و درنتیجه شما برتر از اونا هستین.

منبع : gramello.com

 


دسته‌ها: آموزشی