افراد سمی چه کسائی هستن؟ افراد سمی همون افراد منفی باف و بدقلقی هستن که آشنا و ناشناس رو با زبون تلخ و رفتار مأیوس کننده ی خود می رنجانند. در جمعا بحثای بی فایده و استرس زا راه میندازن و چشم ندارن خوشی بقیه رو ببینن. حتی در موارد شدیدتر، چشم دیدن خوشی خودشون رو هم ندارن! اونا بعضی وقتا موجب بَلوا، بحث و ناراحتی می شن و بعضی وقتا ناخودآگاه، بار نحسی و سیاهی رو بر دوش میکشن و بذر اونو به دور و دور خود می پاشند. نتیجه رفت و اومد با این افراد سمی، چیزی جز دلهره و استرس نیس.

 

۱. مرز مشخص کنین

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

دسته ای از افراد همیشه غُر میزنن، از زمین و زمان گلایه می کنن و آدم رو به جنون میکشونن. در این مواقع خود رو قربونی نگاهِ منفیِ اونا نکنین. راهی پیدا کنین و این حس و حال منفی رو خنثی کنین. مثلا وقتی خیلی شکایت و ناله می کنن، به اونا بگید: «بعد از همه این حرفا، راه حل مورد نظرت چیه؟»، «حالا که این قدر شرایط بد و ناجوره، می خوای چیکار کنی؟» افراد سمی معمولا مشکل رو زیاد و حادتر جلوه میدن و دوست دارن با غر زدن هاشون، شنونده رو هم به گرداب بدبختی خود بکشونن و همدردی اونو جلب کنن. اصلا زیر بار نرید. اونو سؤال پیچ و به یافتن راه حل مناسب دعوت کنین. این کار بهش نشون می ده که یافتن راه حل مهمه و نالهای اون واسه تون اهمیتی نداره.

۲. شنونده ای عاقل باشین

در بحث با افراد سمی، معمولا قلب شما به درد میاد و به خاطر حجم بزرگی از منفی نگری و انرژیای بدی که به طرف تون می فرستند، ناخودآگاه انرژی تون از دست میره. در این موقعیتا مقاومت کنین. سعی کنین روحیات و احساسات خود رو خوب بشناسین و اونا رو به موقع کنترل کنین. نذارین حرفای افراد سمی شما رو پریشون کنه و باعث ضعف شما بشه. شنونده ای عاقل باشین، لازم نیس هرکی هرچه رو که گفت، قبول کنین.

۳. منطقی باشین

برخورد احساسی با افراد سمی یکی از بدترین روشای مقابله با آنهاست. این افراد بدون منطق هستن و غیرعقلانی حرف میزنن و بحث می کنن. واسه همین نباید در تله ی اونا بیفتید. اگه شمام از روی احساس و نه منطق، با اونا وارد گفت وگو بشین، آش شله قلم کاری درست می شه که همه در دیگ اون غرق می شن. منطقی برخورد کنین و از وارد شدن به بخش ی احساسات پرهیز کنین. بعضی وقتا همدردی یا حمایت از این افراد، شما رو به قهقهرا می بره.

۴. احساسات خود رو بشناسین

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

واسه احساسی برخورد نکردن باید روی احساسات تون کنترل داشته باشین. سعی کنین بر احساسات خود مسلط باشین و نذارین حرفا و رفتار افراد سمی، احساسات جور واجور رو در وجودتون برانگیزد. منظورمان از احساسات جور واجور، همدردی بی مورد، غصه، ناامیدی یا حتی خشم و عصبانیت از رفتار آنهاست. در هر صورت سعی کنین فقط شنونده ای خنثی باشین و خود رو از انرژی سمی اونا دور کنین.

۵. حد و حدود خاصی بذارین

بعضی وقتا ناگزیر به رفت و اومد با افراد سمی هستین. مثلا شاید هم اتاقی یا همکارتان یکی از همین گونه آدم هاست. در این موقعیتا باید سعی کنین واکنشای مناسبی نشون بدین. طبیعتا باید با این افراد در رابطه باشین. بسیار . سعی کنین فقط در مواقع ضرورت و تا حد مشخصی این رابطه رو تعریف کنین. حالا که دست روزگار این افراد سمی رو سر راه شما قرار داده، لزومی نداره در این رابطه ناگزیر غرق بشین و بیشتر از حد وظیفه تون عمل کنین. تنها به قدر کفایت با اونا حرف بزنین، گفت وگو کنین و رفت و امد داشته باشین، نه بیشتر و نه کمتر.

۶. نذارین چیزی مانع شادی تون بشه

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

اگه شادی و نشاط زندگی خود رو وابسته به عوامل محیطی و رفتاری بقیه بدونین، مدیریت شرایط تا حد خیلی از دستان شما خارج می شه. مگه می شه کسی کلید کامیابی و خوشحالی خودشو به دست بقیه بده؟ اگه اینجور کنین مثل اسیری هستین که تنها با اجازه زندان بانش می تونه لبخند بزنه و خوشحال باشه. افراد موفق به هیچکی اجازه نمی دن که خوشحالی شون رو تحت اثر بذاره. نظرات بقیه موجب نمی شه که حال خوش این افراد زیر سؤال برود. واقعیت اینه که قضاوت بقیه درباره ما، هیچ وقت درست نیس. اون قدر که بقیه میگن بد نیستیم، اون قدرها هم خوب نیستیم. پس به اونا اهمیت ندین، به ویژه وقتی این افراد سمی و منفی باف هستن و مثل خوره روح رو در تنهایی که نه، در جامعه می خورن!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۳ راه حل واسه حفظ مشتری که کسب وکارتان رو متحول می کنه

۷. فقط به راه حل فکر کنین

وقتی با مشکلی روبرو میشید، تمرکز خود رو از روی مشکل وردارین و عوضش به راه حل فکر کنین. وقتی به دنبال راه حل برید، احساس به درد بخور بودن می کنین، عملکردتون بهبود پیدا می کنه و استرس شما تا حد چشم گیری کاهش پیدا میکنه. افراد سمی معمولا با انرژی منفی خود، افراد دیگر رو از پا درمی بیارن. ناامید کردن بقیه این احساس رو به اونا می ده که قوی تر و برتر هستن. نذارین این حس به اونا دست بده. وقتی با افراد سمی روبرو میشید، اونا رو به دیدِ مشکلی نگاه کنین که باید حلش کنین. پس در روبرو شدن با اونا احساس قدرت می کنین و از نیش سمی شون مصون می مانید.

۸. ببخشین اما فراموش نکنین

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

افراد موفق در روبرو شدن با افراد سمی حافظه ی خوبی دارن. اونا به دلیل بزرگواری شون، زود بقیه رو می بخشن ولی هوش و ذکاوت شون به اونا اجازه فراموشکاری نمی ده. چون واسه درس گرفتن در آینده، نیازه چیزی که رو بر اونا گذشته، در خاطر خود نگه دارن. پس ببخشین، اما فراموش نکنین. شاید بهتره بگیم ببخشین و عبرت بگیرین. بخشش باعث می شه از فشاری که حرفای این افراد به روحیه تون وارد می کنن، کم کرده بشه و با فراموش نکردن رویکردهای این افراد، در موارد مثل می تونین بهتر از خودتون محافظت کنین.

۹. با خود مهربون باشین

بعضی وقتا در روبرو شدن با افراد سمی، احساس انزجار و نفرت شدیدی به شما دست می ده. بعضی از این افراد از تشکیل این احساسات در خود شرمنده می شن و گناه و تقصیر رو بر گردن خود میندازن. با خود مهربون باشین. اینکه فردی شما رو ناراحت و عصبانی می کنه، فقط و فقط ریشه در رفتار اون داره. اوست که با منفی بافی و افکار سمی خود، شما رو ناراحت کرده. مطمئن باشین دوست نداشتنِ اینجور فردی، گناه شما نیس.

۱۰. پردل و جربزه باشین

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

آدرنالین هورمونیه که باعث افزایش ضربان قلب و باز شدن راه های تنفسی و هوایی می شه و در واکنشای بدن موقع جنگ و موقعیتای هیجان زا بسیار مؤثره. سعی کنین همیشه مقداری از این هورمون جنگجو و سرزنده رو در درون خود حفظ کنین. مثلا قهوه و مواد کافئین دار استفاده کنین و در رقابتای ورزشی شرکت کنین. جربزه به شما کمک می کنه که در روبرو شدن با انرژیای منفی افراد سمی، به اندازه کافی قوی و سرزنده باشین.

۱۱. خواب کافی داشته باشین

خواب و استراحت کافی، در بالا رفتن هوش هیجانی و مدیریت احساسات و احساسات نقش زیادی داره. با خواب کافی استرس از بدن دور می شه، مغز جانی تازه میگیره و وقتی بیدار میشید، هوشیارتر و سرحال تر هستین و قدرت خودکنترلی، توجه و حافظه ی شما زیاد می شه. خواب کافی باعث می شه خلاق تر و مثبت تر بشین. افراد سمی از این ویژگیا فراری هستن و با مشاهده ی اینجور ویژگیایی در شما، ناخودآگاه از زندگی تون حذف می شن.

۱۲. از بقیه کمک بگیرین

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

بعضی وقتا در برخورد با افراد سمی احتیاج به حمایت بقیه داریم. یعنی واسه مقابله با اون افراد و پیروزی در بحث، باید به شکل تیم و با حمایت افراد دیگر وارد مسئله بشیم. کمک گرفتن از حامیانی که اونا رو نیروهای کمکی می گیم، جدا از اینکه اینکه قدرت استدلال واسه توجیه افراد سمی رو بالا می بره، راه مناسبی واسه شناخت رفتارها و واکنشای خودمون از راه یک چشم سومه. چشم سومی که ما رو از بیرون می بینه و میتونه نقطه ضعفامون رو در برخورد با افراد سمی به ما گوشزد کنه.

همه ما با افراد سمی ملاقات کردیم. این افراد همیشه و همه جا هستن، پس باید روش درستی واسه مقابله با اونا یاد بگیریم. کنترل استرس و هیجانات منفی اولین قدم واسه پیروزی در هر اقدامیه. با خونسردی و آرامش و کنترل استرسا می تونیم به شخصیتی آروم بدل بشیم که در روبرو شدن با مشکلاتِ ریز و بزرگ و آدمای سمی و غیرسمی، واکنشای منطقی و صحیحی میگه. باید سعی کنیم خودمون رو بشناسیم و ویژگیای مثبت و منفی مون رو به درستی مدیریت کنیم. شاید بد نباشه به خودمون نگاهی دوباره بندازیم، نکنه ما هم یکی از این افراد سمی هستیم؟

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

آرامش

۱۲ روش افراد موفق واسه مقابله با آدم های سمی آموزشی

برگرفته از : entrepreneur

 


دسته‌ها: آموزشی