بعضیا به من می گفتن که رفتار خشونتِ منفعلانه ای دارم، اما خودم واقعا متوجه این موضوع نشده بودم. تا اینکه شروع به آزمایشِ بعضی از واژهای بسیار ساده و در عین حال مخربی کردم که به زبون می آوردم.

اگه با واکنش خشن ی منفعلانه ای برخورد کرده باشین، میدونید که هیچوقت راه خوبی واسه حل و فصل کردن درگیریا نیس. رفتار خشونتِ منفعلانه، هر دو طرفِ درگیر رو ناامید می کنه، بی فایده س و باعث می شه شما و بقیه، در محل کارتون اعتمادِ کمتری نسبت به هم داشته باشین.

من بعد از اینکه رفتارم چندین رابطه رو نابود کرد (در حالی که متوجهِ اون نبودم) تصمیم گرفتم اشتباهم رو بفهمم و سریع تر تصحیحش کنم.

اینجا ۱۲ عبارت خشن ی منفعلانه و معنیِ حقیقی ای که پشت اونا هستن رو می خونین تا یاد بگیرین دفعه ی بعد که با اونا روبه رو میشید، کمی بهتر و به شکل ای سازنده تر برخورد کنین.

۱. «خوبه.»

اخیرا یکی از دوستان خوبم این عبارت رو به من گوشزد کرد. اون طور که دوستم اشاره کرد، هر بار کسی به شما می گه همه چیز «خوبه»، معنیِ برعکس می ده. یعنی هیچی خوب نیس! به نظر می رسه این مسئله ‍ درسته. سیگنی ویتسون (Signe Whitson)، مددکار اجتماعی، در Psychology Today می نویسه: «فرد بداخلاقِ پشیمون عبارتایی مثل “خوبه” رو به کار می بره تا به طور غیرمستقیم عصبانیت خود رو گفته و رابطه عاطفی و رو راست ی مستقیمی برقرار نکنه».

۲. «مشکلی نیس

اما حقیقت اینه که مشکلی هست! کریستین شون والد (Christine Schoenwald) در Thought Catalog به شکل جداگونه توضیح می ده که «این عبارت به این معنیه: من می گم اصلا مشکلی نیس، اما واقعا منظورم اینه که لعنت به تو! شاید نگویم واقعا چه احساسی دارم، اما اونقدر اونو در دلم نگه می دارم تا منفجر شوم.»

۳. «اگه خودت واقعا می خوای.»

شاید در اول این عبارتِ مثبتی به نظر برسه، اما اشتباه نکنین. هر زمان که این عبارت رو به کسی می گین یا کسی به شما می گه، واقعا وضعیت نامشخصه. شاید به ظاهر موافق باشین، اما در اصل، نسبت بهش هیجانی ندارین. نمی دونین اون احساسات رو چیجوری منتقل کنین یا شاید فکر کنین اگه این کار رو بکنین، طرف مقابل عصبانی میشه.

۴. «جلوتر ممنونم.»

شرایطِ من در این مورد وحشتناکه. این عبارت هم شاید در اول بی ضرر به نظر برسه، اما واقعا به این معنیه که از اونا توقع دارین هر چیزی که شما می خواید، بکنن و اونا هم مجبورند این کار رو بکنن. این مسئله، رابطه شما با اون شخص رو حسابی بر هم می زنه.

۵. «وقتی… تعجب کردم، سردرگم شدم، کنجکاو شدم.»

وقتی این عبارت رو می شنوین یا می ببینن، باید بدونین که طرف مقابل به جای برخورد رو راست، سعی داره انتقادش رو مخفی کنه. جنیفر وینتر (Jennifer Winter) در The Muse می گه زمانی همکاری داشته که واسه آروم کردن فضا، اینجور عبارتایی رو به کار می بره. اما عوضش این عبارت واسه وینتر مثل خنجری در پشت بوده، چون رئیسش هم در اونجا حضور داشته. به گفته وینتر این حس کم کم باعث شد که اون بازخوردهای همکارش رو ندیده بگیره.

۶. «من عصبانی نیستم.»

این یکی رابطه من با همسر سابقم رو نابود کرد. هیچوقت احساس واقعی خود رو نمیگفتم. الان یاد گرفتیم که دیدگاه ام رو آشکارا بگم و با همسرم صادق باشم. در محل کار هم همین طوره. رو راست بگید: بله، من عصبانی هستم! وگرنه، صداقتم رو مخفی کردم. من فهمیدم هر وقت این عبارت رو به کار می برم، حقیقت اینه که نمی تونم با طرفِ مقابل روراست باشم. یاد بگیرین که چیجوری احساسات خود رو بگید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۵ نکته واسه گفتگو از زبون کسائی که حرف شون رو به کرسی می نشانند

۷. « هر چی»

یک بار با یک دوستی اختلاف نظری داشتم و از راه پیامک با هم بحث می کردیم. وقتی نوشت « هر چی»، مغزم داغ کرد! قضیه آنجایی بدتر می شد که من می دونستم این مسئله واسه اونم مهمه، فقط نمی خواست بحث رو ادامه بده. بله، این آدم عصبانیه، ولی اینطوری شمام عصبانی شدید. این طوری فایده ای نداره.

۸. « پس…»

این عبارت می تونه شروع گفتگوی ناجوری باشه، گفتگویی که در اون طرف مقابل نمی دونه چیجوری منظورش رو بگه. وقتی کسی به من می گه: « پس…» و بعد هم اون مکث عجیب رو می کنه، می خوام با تموم وجود فریاد بکشم: « پس… چی؟» و بعد هم بروم بیرون. این حتی می تونه در بازاریابیِ محتوایی که در وب سایتتان قرار میدید هم اتفاق بیفته.

۹. «داشتم فکر می کردم…»

وقتی کسی درخواستی غیرمنطقی از شما داره، با این عبارت روبه رو میشید. مثل این: «داشتم فکر می کردم می تونی فردا بری شهر و برادرم رو از ایستگاه راه آهن بیاری؟» اگه حتی در شهر هم باشین، شاید ایستگاه راه آهن به جایی که هستین نزدیک نباشه. به کلامی دیگر، این شخص می دونه که نباید اینجور لطفی رو از شما بخواد، اما به هر حال می خواد. به یاد داشته باشین که بعضی افراد خجالتی هم وقتی از شما می خوان جایی برید یا کاری براشون انجام بدین، ممکنه اینجور عبارتی رو استفاده کنن. مثل این: «داشتم فکر می کردم… دلت می خواد با هم بریم سینما؟»

۱۰. «شوخی کردم.»

سخن کنایه آمیز از شایع ترین شکلای بروز خشونت منفعلانهه. اگه شخصی حرفی بزنه که شما رو ناراحت کنه و بعد هم این عبارت رو بگه، می فهمید که اصلا شوخی نمی کرده. اتفاقا منظورش همون چیزی بوده که گفته، اما الان سعی داره عقب نشینی کنه و احساسات واقعی اش رو مخفی کنه. این عبارت به ویژه زمانی مخربه که در یک رابطه عاطفی، یا در مقابل بقیه و به قصد کوچیک کردن استفاده شه.

۱۱. «امیدوارم ارزشش رو داشته باشه.»

این عبارت تقریبا روشنه. روشنه که مخاطبتان نمی خواد شما فلان کار رو انجام بدین، اما خوب می دونه که به هر حال انجام میدید. در این حالت، به جای بیان نگرانی، این عبارت خشن ی منفعلانه رو به کار برده و بحث رو تموم می کنه. خون شما کم کم به جوش میاد و این به مسئله ای بزرگ تبدیل می شه. این افراد بعدا هم از شما می خوان درباره اون موضوع حرف بزنین تا دوباره بتونن از این عبارت استفاده کنن. واقعا جمله شرم آوریه.

۱۲. «نظرِ خودت چیه؟»

در بیشتر موارد، این عبارت بی ضرره. اینکه نظر کسی رو درباره شام یا… بپرسید. حتی این عبارت می تونه به عنوان روش هایی واسه اینکه به بقیه بگید اشتباه کردن استفاده کرده شه. «رفتارت تو محل کار خوب نبود. نظر خودت چیه؟» یا «من از انجام این کار راضی نبودم. نظر خودت چیه؟» هر دوی اینا خشونتِ منفعلانه هستن و به رابطه شما با مخاطب آسیب می رسانند.

منبع : Entrepreneur


دسته‌ها: آموزشی