افسرده بودن مثل زندگی در جهانی دیگره که ذهن شما قادر به درک اون نیس. حمایت از یک دوست، در زمان افسردگی، سخت و ناراحت کننده س. خیلی از مردم چیزی نمیگن ولی وقتی حرفی میزنن، حرف هاشون نادرسته. گفتن عبارات نوع صمیمی به یک دوست افسرده، کار ساده ایه اما با این کار شما به جای کمک کردن، بهش ضربه میزنین.

اگه شما بتونین از گفتن این ۱۲ عبارت پرهیز کنین، بهتر می تونین زمانی که دوست تون بیشتر از هر وقت دیگر به کمک شما احتیاج داره، از اون حمایت کنین.

 

به جای خوندن این متن می تونین ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۱. شرایط می تونست بدتر از این باشه!

سعی واسه مقایسه وضعیت دوست تون با کسی که شرایط بدتری داره، راه حل مناسبی نیس. افسردگی بر اثر شرایط زندگی رخ نمی ده، بلکه به فعل و انفعالات شیمیایی مغز بستگی داره. از دیدگاه شما ممکنه کسی زندگی آسون و خوبی داشته باشه، اما ظاهر زندگی بقیه، نشون گر احساسات و باطن زندگی اونا نیس. مقایسه زندگی دوست تون با افرادی با شرایط بدتر از اون، فقط می تونه حس بدتری بهش بده.

۲. باید روی داشته ات حساب کنی

چیزی که ممکنه به شما کمک کنه، واسه کسی که زیر فشار افسردگی قرار داره، مناسب نیس. فکر کردن به چیزای خوب در زندگی، افسردگی دوست شما رو برطرف نمی کنه. بلکه تنها باعث می شه اون جدا از اینکه مسائلی که با اونا درگیره، بار گناه بیشتری رو حس کنه.

۳. تو فقط کمی ناراحت هستی

۱۲ عبارتی که هیچوقت نباید به افراد افسرده بگید آموزشی

درگیری ذهنی دوست تون رو با گفتن این عبارت ناچیز نشمارید. با این ادعا که این وضعیت، تنها یک شرایط ناراحت‏ کننده گذراست، بهش می گین که احساسات اون مهم نیس. احساساتی رو که درک نمی کنین ندیده نگیرید.

۴. این روش رو امتحان کردی…

کسی که افسره س، نمی خواد به رنجی که می‏ ‏کشد، فکر کنه. این افراد هر روشی رو که می ‏دانسته‏ ان امتحان کردن. پیشنهاد شما، تنها حس حماقت و ناامیدی رو در دوست تون تحریک می کنه. اگه شما تا الان افسرده نبوده اید، هیچوقت نمی تونین عمق درد و رنج دوست تون رو درک کنین. پیشنهاد دادن راه حل از طرف کسی که شرایط یک فرد افسرده رو درک نمی ‏کنه، به معنای حمایت نیس.

۵. حال تو رو درک می کنم. من هم زمانی افسرده بودم…

اگه شما فکر می‏ کنین که زمانی افسرده بودین، نشونه که شما نمی دونین افسردگی چیه. غمگین یا ناراحت بودن به معنای افسردگی بالینی نیس. سعی واسه توضیح دادن حسی که هیچوقت اونو واقعا تجربه نکردین، حس دوست داشتن یا حمایت به دوست تون نمی ده.

۶. تو باید روی ورزش و تغذیه ی سالم تمرکز کنی!

اگه شما یک متخصص نیستین هیچوقت نباید به کسی که مریضی روانی جدی داره، پیشنهاد یا سفارشی بکنین. دوست افسرده شما به نظر یک متخصص دیگر احتیاج نداره. اون تنها یه یک دوست احتیاج داره. سلامت جسم به سلامت روح بستگی داره، اما نبود تعادل شیمیایی مغز که موجب افسردگی می شه، با ورزش یا خوردن یک سالاد درمان نمی شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۵ ملاک واسه استخدام کارشناسان بازاریابی دیجیتال

۷. تو افسرده به نظر نمی رسی!

افسردگی یک حالت نیس و حتما روی ظاهر افراد اثر نمی ذاره. افراد ممکنه در هر سن، نژاد، جنسیت، شغل و گرایشی به افسردگی گرفتار شن. شما نمی تونین طبق ظاهر افراد به احساسات اونا پی ببرین. حتی اگه دوستان شما خوشحال و سالم به نظر برسن، بازم باید به احساسات واقعی اونا توجه کنین و اونا رو باور داشته باشین.

۸. تو میتونی با مریضی مقابله کنی

۱۲ عبارتی که هیچوقت نباید به افراد افسرده بگید آموزشی

افسردگی مثل بقیه بیماریهای جسمی نیس که بتونین مثل سرماخوردگی اونو درمان کنین. این ادعا که دوست شما می تونه بر افسردگی خود غلبه کنه به این معناست که اون تحت کنترل مریضی قرار داره. شاید این فرض که دوست تون قادر به شکست دادن این مریضی ذهنیه به این معنا باشه که اون در برابر احساس خود مسئوله.

۹. به چه دلیل کارایی رو که برات لذت بخشه انجام نمی دی؟

وقتی شخصی افسره س، کارایی که به طور طبیعی لذت بخش و شادی‏‏ آفرین هستن، واسه اون این جور نیستن. این موضوع یکی از بدترین جنبه های افسردگیه. تمایلات و علاقمندیا رنگ و بوی خود رو از دست میدن. کاردستیای ساده یا پیاده روی، بیماران ذهنی رو درمان نمی کنه.

۱۰. تو باید جنبه مثبت موضوع رو در نظر بگیری

گفتن این جمله نشون دهنده اینه که شما حقیقت افسردگی رو درک نکردین. اینجا نقطه مثبتی وجود نداره. افسرده بودن به این معناست که دوست شما در تلاشه تا جنبه ای مثبت رو در زندگی پیدا کنه.

۱۱. دیدن من، تو رو خوشحال نمی کنه؟

افسردگی دوستان شما ربطی به شما نداره. فکر نکنین که اونا دیگر شما رو دوست ندارن یا نمی‏ خواهند، چون تعادل شیمیایی مغز اونا تغییر کرده. شما با برانگیختن احساسات دوستان تون درباره خودتون، تنها باعث میشید اونا حس گناه و ناامیدی داشته باشن.

۱۲. خوشحال بودن یک انتخابه!

وقتی افسرده نیستین. دست کم گرفتن سعی دوستان تون واسه یک انتخاب ساده مثل خوشحال بودن یا نبودن، بسیار سهل‏ انگارانه و توهین آمیزه. اونا در داشتن این حس موثر نیستن و خوشحال نبودن، انتخاب اونا نیس. با پرهیز از این عبارات و بعضی عبارات مثل، شما بهتر می‏توانید دوست افسرده خود رو درک کرده و از اون حمایت کنین. اونا احتیاج دارن تا به حرف هاشون گوش کنین، اونا رو دوست بدارین و حمایت کننده اونا باشین بدون اونکه سعی کنین مشکل اونا رو حل کنین.

منبع : lifehack

دسته‌ها: آموزشی