سفر ترکیبی از ترس، امید، هیجان و پر از تجربه های جدیده. بیراه نیس که حتی علم هم می گه تموم پول هاتون رو خرج سفر کنین! من در اولین سفرم موجی از احساسات و هیجانات مخالف رو تجربه کردم. وقتی خونه رو به قصد سفر دور دنیا ترک کردم نمی دونستم چی انتظارم رو می کشه. نپخته بودم و امیدوار که سفر پخته ام کنه. در بین افرادی که می شناختم هیچکی این کار رو نکرده بود. واسه اینکه آماده نبودنم رو جبران کنم، کتابای راهنما رو مطالعه کردم. جوون بودم و بی تجربه و خیلی از اشتباهات رو در سفرهایم انجام دهنده شدم. انگار روی پیشانی ام نوشته شده بود «نمی دونم چیکار دارم انجام میدم.» حالا که ده سال تجربه در سفر بدست آوردم، شرایط خیلی فرق کرده. اگه قرار بود اون فرد ده سال پیشم رو روبه روی خودم می نشاندم تا پیشنهادا و نصیحتایی بهش بکنم، می گفتم:

۱۲ نکته واسه افرادی که تازه سفر رفتن رو شروع کرده ان آموزشی

 

۱. نترس

ترس دست و پایت رو می بندد. می دونم که شیرجه زدن در نا شناخته ها ترسناکه اما تو اولین کسی نیستی که دور دنیا سفر کرده و بر مناطق ناشناخته قدم گذاشته. آدمای زیادی هستن که در راه به تو کمک می کنن و راهنمایی ات می کنن. اگه میلیونا آدم می تونن هر ساله دور دنیا سفر کنن، توئم حتما میتونی. شاید ترس برت داره اما مثل بقیه این توانایی رو داری که سفر کنی.

۲. طبق کتابچه راهنما زندگی نکن

۱۲ نکته واسه افرادی که تازه سفر رفتن رو شروع کرده ان آموزشی

کتابچهای راهنما واسه کسب اطلاعات کلی درباره به یک مقصد خوب هستن اما در اونا جاذبها، رستورانا و کافهایی که هیچکی نظارت رو در اونجا نگذاشته پیدا نمی شه. واسه پیدا کردن جذاب ترین مقصدها با آدمای محلی حرف بزن. از بقیه مسافران یا کارکنان هتل پیشنهاد و پیشنهاد بخواه.

آدما بهترین منبع واسه کسب جدیدترین اطلاعات هستن. اطلاعات کتابایی که در این مورد نوشته شدن، معمولا منسوخ و قدیمی می شن مگه اینکه کتاب دیجیتال باشه و اطلاعات رو هر از چندگاهی به روزرسانی کنه.

۳. آهسته سفر کن

ممکنه وسوسه شی که همه جا رو زود ببینی. می دونم که وقت کم داری و ممکنه ۲۰ شهر رو طی ۲۰ روز ببینی، اما یادت نرود اون چه که در آخر کار برات می مونه چند عکس، کلی استرس و تجربه هستش و درعوض درباره به شهرهایی که دیده ای هیچ دانشی بخای داشت. وقتی که در برابر وسوسه ی بازدید از کل استرالیا تسلیم شدی میفهمی که تموم انرژی ات از بین رفت و هیچی هم ندیدی. با خود خواهی گفت ای کاش یواش تر رفته بودم.

پس در سفرت عجله نکن. از وقتی که داری واسه استراحت در یک پارک یا کافه و تماشای مردم استفاده کن. این جور تصویری شفاف از فرهنگ و مردم و شهر در ذهنت ثبت میشه.

۴. اطلاعات تماس مردم رو بگیر

در طول سفر با افراد زیادی آشنا خواهی شد. بعضی از اونا به دوستان همیشگی تو تبدیل می شن. اما بعضی وقتا هم اطلاعات تماس اونا رو نمی گیری و تا آخر عمر از این واسه پشیمون هستی. شاید بعد از گذشت چند سال با خودت فکر کنی که چه بر سر اون دوستی که در پاناما با اون آشنا شدی اومده؟ با وجود فیسبوک و ایمیل میتونی با آدمایی که با اونا آشنا می شی درتماس باشی. پس اطلاعات تماس اونا رو بگیر! نگذار دوستان جدیدت به خاطرات بپیوندند.

۵. به خرت وپرت زیادی احتیاج نداری

یادت هست در سال ۲۰۰۳ به کاستا ریکا رفتی؟ یک ساک با خودت ورداشته بودی و هرچه رو دم دستت بود در اون جا کرده بودی! لباسای اضافی، ژاکت و بوت و شلوارهای یدک و کلی لوازم بهداشتی. نباید از یاد ببری که هرچه ساک و چمدانت سبک تر باشه بهتره. ساک کوچیکی بخر تا وسوسه نشی وسایل غیرضروری رو به زور در اون بچپانی. اگه واقعا به چیزی احتیاج داری میتونی با خودت ببری. باور کن به این همه وسایل احتیاج بخای داشت!

۶. تلفن با خودت ببر

۱۲ نکته واسه افرادی که تازه سفر رفتن رو شروع کرده ان آموزشی

با خیلی از افراد آشنا خواهی شد که دوست داری دوباره اونا رو ببینی. با اینکه فیسبوک واسه تماس خوبه اما واسه قرار گذاشتن با افرادی که پیوسته در سفر هستن عالی نیس. با فیسبوک نمیدونی دوستانت پیامت رو دریافت کردن یا نه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۲ نشونه که بیشتر از حد شکر مصرف می کنین

یک تلفن و سیم کارت ارزون قیمت بگیر. این دو در همه جای دنیا پیدا می شن. تلفنی بخر که بتونی با اون با دوستان در رابطه باشی.

۷. خودت رو به جریان سفر بسپار

در سفر، وقتی هر روز برنامه ای داشته باشی دچار اضطراب می شی. عجله داری و زمانی هم که زیاد برنامه ریزی کنی وقتی واسه لمس لحظات خوش سفر بخای داشت.

۱۲ نکته واسه افرادی که تازه سفر رفتن رو شروع کرده ان آموزشی

سعی کن جدول برنامه های سفرت انعطاف پذیر باشه و خود رو به جریان سفر بسپاری. واسه یکی دو تا فعالیت برنامه ریزی کن و بگذار بقیه ی روز خودش بگذره. این طور لذت بخش تر هستش و استرس کمتری داری. بگذار طومار زندگی ات خودش واسه خودش باز شه.

۸. پول اضافی ببر

سفر اون قدرها که فکر می کنی گران نیس؛ کل آسیا رو میتونی با روزی ۱۵ دلار ببینی. سفر در اروپا هم با روزی ۴۰ دلار شدنیه، اما در طول راه میفهمی که مخارج یهویی ای هم به بار خواهند اومد. هرچه پول بیشتر ببری بهتر هستش. مهم نیس بودجه ی الانت چقدره مهم اینه که یادت باشه، مخارجی به بار خواهند اومد که باید بتونی پول شون رو بدی. مثلا ممکنه به طور اتفاقی به فیجی بروی و بخای غواصی اسکوبا یاد بگیری. هرچقدر هم بودجه بندی کنی بازم اتفاقاتی خواهند افتاد که روی دستت خرج می ذارن.

۹. خجالت رو بگذار کنار

می دونم درون گرا هستی. می دونم نگران این هستی که مردم درباره به تو چه فکر می کنن. حرف زدن با ناشناسا برات سخته و دل و جرئتش رو نداری. اما در سفر همه مثل هم هستن. همه مثل تو دنبال دوست هستن. اونا می خوان با آدمای جدید آشنا شن.

خجالت رو کنار بگذار. فقط سلام کن؛ بقیه ی چیزها خودش درست می شه. در هاستل که هستی با مردم گرم بگیر و حرف بزن. هیچکی رویش رو اون ور نمی کنه. حتما با تو حرف میزنن. قدم اول رو بردار. هدفون موسیقی ات رو واسه لحظاتی کنار بگذار. رو به بغل دستی ات بکن و بهش سلام کن.

باور کن این طوری ضرر نمی کنی و چیزی ازت کم نمیشه. در جدا از اینکه خجالتت هم رفع میشه، دوستان جدید پیدا می کنی، و به چند تا عروسی هم دعوت خواهی شد. واسه حرف زدنت هم خوبه.

۱۰. ماجراجو باش

می دونم از ارتفاع می ترسی. می دونم ورزش دوست نداری. اما با اینکه ممکنه استخوان دنبالچه ات ضرب ببینه، از شیرجه زدن در آب از یک قایق در جزیرها گالاپاگوس پشیمون بخای شد. شاید مثل دخترها جیغ بزنی، اما از گرداب خوشت خواهد اومد.

خودت رو به رقابت بکش. خطر کن. چیزای جدید امتحان کن. شاید از بعضی از این چیزها بدت اومد، اما واسه امتحان کردن هیچ کدوم از اونا پشیمون بخای شد. اعتماد به نفست هم زیادتر میشه.

۱۱. خودت رو اسیر نکن

اگه از سفر بدت میاد و خیلی به تو خوش نمیگذره، دست نگه دار و استراحت کن. چند روز رو در آمستردام یا سیدنی بگذران. استراحت کن. اگه بازم از سفر بدت اومد برو خونه. هیچ عیبی هم نداره.

اگه چیزی رو امتحان کردی و به مذاقت خوش نیامد، بهتر از اینه که هیچ وقت اونو امتحان نکنی. همیشه یادت باشه که اگه در سفر به تو خوش نگذشت میتونی به خونه برگردی. تو اسیر سفر نیستی. حق انتخاب داری.

۱۲. تو تنها نیستی

۱۲ نکته واسه افرادی که تازه سفر رفتن رو شروع کرده ان آموزشی

هرجا که رفتی مسافران زیادی هستن که می خوان با تو دوست شن، به تو راهنمایی بدن و کمکت کنن. پس یادت باشه که تنها نیستی. مسافرها همه جا هستن. دوست پیدا می کنی. حالت خوب هستش. با اینکه به تنهایی سفر می کنی، تنها بخای بود. می دونم که نگران نا شناخته ها هستی. طبیعیه. طبیعت آدم طوریه که نسبت به آینده و نا شناخته ها نگرانه، اما سفر خوبی داری و بر اثر سفر پخته و باتجربه خواهی شد. پس نفسی عمیق بکش، استراحت کن و لذت ببر!دسته‌ها: آموزشی