در موارد بسیاری، بهترین روش انجام یک پروژه، کار تیمیه. اما چالشی که خیلی از مدیران با اون روبرو ان، رهبری منظم تیم شونه. ایجاد هماهنگی بین هر یک از کارکنان و روند حرکت گروه ممکنه باعث بی نظمی در گروه شه و تواناییای کاری و مدیریتی شما رو تحت اثر بذاره. کار تیمی موجب تقویت ارتباطات کلامی و غیرکلامی اعضای گروه می شه. واسه کار تیمی، افراد باید بدونن چیجوری با بقیه ارتباطی شفاف داشته باشن و از ایده های همه اعضا واسه اعتمادسازی استفاده کنن. در این مقاله با ۱۲ نکته واسه تشویق افراد به کار تیمی، آشنا میشید.

۱۲ نکته واسه تشویق افراد به کار تیمی آموزشی

راستی یکی از اجناسِ رفت و امدِ اعضا در کار تیمیه. اعضای یک تیم موثر به سرعت فرا می گیرن که واسه رفع ناهماهنگیا، ایده هاشو رو رو راست بگن، اونا همیشه حقیقت رو میگن، حتی اگه کار آسونی نباشه. نقدهای سازنده و بازخوردهای رو راست و سودمند امکان ارتقاء مهارت ها رو واسه اعضا جفت و جور می کنه. رابطه مستقیم و بی واسطه ی اعضا باعث ایجاد روابطی حرفه ای و طبق اعتماد می شه.

با وجود اینجور امتیازایی، استفاده از تیمای قوی واسه جلو بردن پروژه ها سودمندتره. اما واسه تأثیرگذاری باید تیم موثری داشته باشین، پس واسه تشکیل و تقویت یک تیم قدرمند و موثر، ۱۲ پیشنهاد ی زیر رو به کار بگیرین.

۱. به کار گرفتن افراد مناسب

ممکنه فرق در میزان مهارتای اعضا، کل تیم رو دچار مشکل کنه. پس هر یک از اعضا رو جداگونه آزمایش کنین و مطمئن شید واسه پست مورد نظر مناسب هستن. اگه در بین آزمایش فهمیدین فردی واسه موقعیت دیگری مناسب تره، واسه جابه جایی دودلی نکنین. اعمال تغییرات در مراحل ساده، از قرار گرفتن اعضا در پستای نامناسب جلوگیری می کنه.

۲. شناخت همه اعضای تیم

داشتن رابطه خوب با تک تکِ کارکنان، باعث ایجاد پیوندی قوی در بین همه تیم می شه. رابطه شخصی با هر یک از اعضا و شناختن اونا، احترام دوطرفه بین شما و همه کارکنان رو تضمین و موقعیت شما رو به عنوان رهبر تیم تقویت می کنه.

۳. توجه به مهارتای خاص هر فرد

۱۲ نکته واسه تشویق افراد به کار تیمی آموزشی

هر یک از اعضا مهارت خاصی رو به تیم اضافه می کنه. راز تشکیل یک تیم موثر، یافتن روشی واسه به کار گرفتن همه این مهارت ها در کنار هم به شکلی سازنده. مهارت ها و تواناییای هر عضو مثل چرخ دنده های منحصر به فرد ماشینه. اگه چرخ دنده ها به درستی در جای شون قرار بگیرن، ماشین خوب کار می کنه اما اگه با هم اصطکاک داشته باشن، ماشین از کار میفته. به عنوان مدیر باید ماشین خود رو روغن کاری کرده و طوری نگهداری کنین که دچار مشکل نشه. پس در تغییر و بهبود افراد و موقعیت اونا در صورت احتیاج، دودلی نکنین.

۴. تعیین اصول و قوانین اساسی

ساختاری ایجاد کنین که بر مبنای اون اعضا از نقش خود آشنایی داشته باشن و بدونن در صورت بروز مشکل باید به کی گزارش دهند. باید مشخص باشه که در صورت وجود اختلاف نظر، کی حرف آخر رو می زنه. تعیین اصول ساده و قوانین اساسی، از بحثای غیرمعمول و خارج از کنترل موقع بروز تناقضات جلوگیری می کنه.

۵. توافق بر سر مأموریت تیم

کار رو با تعریف روشن مأموریت کلی تیم شروع کنین. توضیح هدف کلی و چشم انداز شرکت احتمال بروز بدفهمی رو در هر کدوم از اعضا درباره نقش شون کم می کنه. هدف کلی رو به نمایش بذارین و فرصت گفت وگو رو واسه جواب به سوالای موجود جفت و جور کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۵ نشونه که می گوید با یک مرد ایده آل در رابطه هستین

۶. تشویق اعضا به بیان نظر

۱۲ نکته واسه تشویق افراد به کار تیمی آموزشی

اگه عضوی همکاری کمتری داره، واسه تشویق اون به سخن گفتن، نظرش رو درباره موضوع خاصی بپرسید. همه اعضای تیم باید در بحثا شرکت کنن. لزومی نداره کارکنان در سخنرانی واسه عموم مهارت داشته باشن، اما لازمه همه اعضای تیم حرف شون رو به گوش بقیه برسانند تا از بروز ناراحتیِ به دلیل فکر به کم کاری، جلوگیری شه.

۷. هدایت جریان گفت وگو

همه اعضا باید در جلسات طوفان مغزی (بارش فکری) واسه جمع آوری ایده شرکت کنن. تیم بدون ایده، تیم خوبی نیس. اگه همیشه فرد یا افراد محدودی، ایده بدن باعث دودلی اعضای دیگری می شه که مشتاق به بیان باور هستن. یادتون باشه بهترین تیما پذیرای هر ایده ای از طرف هر عضوی هستن.

اما اگه بحث اعضا، تیم رو از موضوع پروژه دور کرد، دخالت کنین و گفت وگو رو به طرف درست هدایت کنین. واسه اینکه هیچ یک از اعضا آزرده نشن، ایده های همه اونا رو روی کاغذی یادداشت و از اون واسه آزمایش کلی استفاده کنین.

۸. تعیین جدول زمانی واسه اهداف

۱۲ نکته واسه تشویق افراد به کار تیمی آموزشی

جدول زمانی مناسب موجب می شه اعضا برابر با زمانبندی پیش برن. با مشخص کردن اهداف فردی، هر یک از اعضا متوجه می شن واسه پیشرفت و تحقق هدف پروژه چه وظایفی به عهده ی اوست. بدون یک برنامه روشن و مشخص، مسئولیتا به فراموشی سپرده و تیم از مسیرش منحرف می شه.

۹. توجه به همکاری گروهی واسه آزمایش کارکرد

موقع آزمایش کارکرد کارکنان، میزان همکاری و کمک هر یک از اونا رو در تحقق هدف تیم در نظر بگیرین. نقاط قوت و مواردی رو که احتیاج به بهتر شدن دارن مشخص کنین. امتحان کارکرد معیاری در اختیار هر عضو قرار می ده تا بر مبنای اون درباره چگونگی تقویت مهارت هاش در درازمدت تصمیم بگیره. اگه شما نشون بدین که شرکت و کل مجموعه تون ارزش بالایی واسه کار تیمی قائله، اون وقت کارمندان هم به کار تیمی اهمیت نشون میدن.

۱۰. تقویت روابطِ بیرون از محل کار

۱۲ نکته واسه تشویق افراد به کار تیمی آموزشی

بعضی وقتا، خارج از محل کار دور هم جمع شید تا امکان بحث درباره کار به شکلی غیررسمی و راحت تر جفت و جور شه. یک ناهار دورهمی یا گذراندن یک بعد از ظهر خوشحال در کنار هم، به شرط اینکه با برنامه اعضا در زمان غیرکاری تداخل نداشته باشه، روش خوبی واسه صحبت درباره کاره. این کار باعث می شه اعضا همدیگه رو بهتر بشناسن و پیوند محکم تری بین اونا شکل بگیره.

۱۱. ایجاد ارتباطات شفاف

اینکه به طور مستقیم یا غیرمستقیم رابطه برقرار می کنین مهم نیس، اما نباید در اینکه همه اعضا موضوع رو درک کردن و درباره اون تفاهم دارن، تردیدی وجود داشته باشه. مطمئن شید همه اعضا پیامای مهم رو دریافت می کنن و اونا رو می فهمن. سعی کنین تا جایی که ممکنه از ایمیل و بقیه روشای غیرمستقیم استفاده نکنین، چون معمولا لحن و میزان تاکید شما در این روش ها مشخص نمی شه.

۱۲. رفتار مساوی

۱۲ نکته واسه تشویق افراد به کار تیمی آموزشی

مدیر خوب نباید بین کارکنان فرقی قائل شه. هر انسانی ممکنه تحت اثر افراد و محیط قرار بگیره، اما سعی کنین همیشه در قبال اعضای گروه رفتار و واکنشی مساوی داشته باشین. اگه لازم بود نیازای تیم رو بر مبنای میزان کار و زمانبندی مربوط به هر عضو مشخص کنین. فاموش نکنین که نبود تقسیمِ کار مساوی موجب ناراحتی و نارضایتی اعضا و سست شدن جایگاه و احترام شما در نظر اونا می شه.

منبع : entrepreneur.com


دسته‌ها: آموزشی