همه کودکان خشونت می کنن و این موضوع مختص کودک شما نیس، پس نگران نباشید و با کودک خود مثل کالای معیوبی که احتیاج به تعمیر داره، رفتار نکنین.

هر کودکی آخرش دوره هایی از نافرمانی و خودسری رو تجربه می کنه، در این شرایط وظیفه ی شماس که شرایط رو کنترل کرده و آگاهانه رفتار کنین. توجه داشته باشین، راهی رو که واسه کنترل رفتار کودکتون انتخاب می کنین، می تواندبه فرق زیادی در رفتار اون منجر بشه.

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

 

چه رفتاری در کودکان اوقات تلخی و خشونت تلقی می شه؟

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

شدت بدخلقی در کودکان می تونه از ناله و شکایت کردن، غر زدن و گریه کردن تا جیغ کشیدن، دست و پا زدن و لگد زدن، فرق داشته باشه؛ این رفتار بیشتر در بین پسران و دختران ۱ تا ۴ ساله دیده می شه.

کودکان، برخلاف بزرگسالان، حس کنترل ندارن، پس به دلیل نبود توانایی شون واسه رسیدن به هدف و خواسته شون احساس سرخوردگی می کنن. زمانی رو که حس می کردین در وضعیت خاصی کنترلتان رو از دست داده و حس وحشتناکی رو تجربه کرده بودین، به یاد میارید؟ اون حس دقیقا همون چیزیه که کودک شما ممکنه تجربه کنه، فرقش اینه که اون درک نمی کنه که می تونه روش رفتارش رو کنترل کنه.

به چه دلیل کودکان خشونت می کنن؟

باور بر اینه که بروز بدخلقی در رفتار کودک می تونه دلایل متفاوتی داشته باشه؛ گرسنگی، به دنبال توجه بودن، دنبال اطمینان و آرامش و امنیت بودن یا فقط احساس ناراحتی مثل ی این دلایل هستن. بیشتر کودکان زمانی خشونت می کنن که تسلیم خواسته هاشون نمی شین؛ این خواسته می تونه هر چیزی باشه، خواسته یک اسباب بازی خاص یا بقیه خواستهای غیرمنطقی!

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

آرامش

چیجوری با خشونت کودکان مقابله کنین؟

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

اگه کودک شما بیشتر از حد قابل قبول، خشونت می کنه، وقت اینه که دخالت کنین، روشایی رو پی بگیرین و مراحل اونا رو انجام بدین تا اطمینان پیدا کنین که کودکتون خوب رفتار می کنه و احساساتش تحت کنترله. در زیر بعضی از راه های چگونگی جلوگیری از بروز این رفتارها در کودکان رو مرور می کنیم.

۱. از گفتن «نه، نکن و بس کن» پرهیز کنین

این یکی از بهترین راه ها واسه جلوگیری از بروز تندخویی در کودکانه. گرچه ممکنه سخت باشه، اما وقتی صحبت از کنترل تندخویی بچتون می شه، این اساسی ترین قانونیه که مهارت ویژه ای در این بخش به شما می ده. لازم نیس که به هرچیزی بله بگید و جواب مثبت بدین، اما سعی کنین از واژهای منفی ای که ممکنه کودک با شنیدن اونا احساس شکست کنه و تسلیم ناتوانی اش بشه، پرهیز کنین.

توجه کنین که مکالمه ی شما با کودکتون بر سر قشقرقی که به پا کرده نباید به یک جنگ ی قدرت بدل بشه. وقتی در این مرحله دارین با کودکتون کنار میاید باید ملایمت و ملاطفت کمتری نشون بدین. به جای گفتن «نه، نمی خوام تو این کارو انجام بدی،» سعی کنین بگید «دوست دارم اون کار رو به خاطر مامان انجام بدی».

۲. جدا سازی و بررسی کنین

یکی از راه های خوب واسه حفظ رابطه و درک نیازها و احساسات کودک اینه که بدونین چی اونو نگران کرده و باعث می شه که اون به بیان رفتار تندخویانه تمایل پیدا کنه. این رفتار ممکنه در هر کودکی فرق داشته باشه. بیشتر کودکان به هنگام گرسنگی تمایل به خشونت و بدخلقی دارن، در حالیکه بقیه کودکان ممکنه دچار خواب آلودگی یا یک خستگی و بی حوصلگی ساده شن. در حالی که ممکنه واسه تون ممکن نباشه که به هر احتیاج و خواستی جواب بدین، می تونین همیشه سعی کنین که در امور دخالت و با ایجاد تغییرات مناسب به آروم کردن کودک، کمک کنین.

۳. رابطه چشمی برقرار کنین

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

در این مرحله مهمه که تا سطح چشمان کودک خود خم شید و پایین بیایید. خیلی از محققان بر این باورند که افرادی که با بقیه رابطه چشمی برقرار می کنن بر اونا اثر بیشتری می ذارن، و این دقیقا همون چیزیه که شما می خواید از اون در مورد کودکتون استفاده کنین. عادتایی مثل با فریاد دستور دادن یا داد زدن از اتاقی دیگر به خاطر جلب توجه کودکتون رو ترک کنین. عوضش، خم شید تا هم قد اون شید، به چشمانش نگاه کنین و با متانت و قاطعانه و با لحنی روشن، صحبت کنین و مراقب باشین خیلی ساده یا سخت گیرانه عمل نکنین.

۴. به کودک زمان بدین

اگه تشخیص دادین که بچتون رفتار نامناسبی داره، به سرعت از اون نخواهید که رفتارش رو متوقف کنه – چون اون وسوسه میشه که این رفتار رو بارها تکرار کنه! واسه انتقال و جایگزینی هر فعالیت و رفتار دیگری بهش زمان بدین. ایده ی فوق العاده دیگر اینه که اخطار و هشداری ۵ دقیقه ای بهش بدین (اینجا با متانت و با وقار باشین) تا گریه ی خود رو پایان بده یا دست از شلوغ کاری اش برداره. آرامش داشته باشین – همه بچه ها خواستار توجه بسیار هستن، و اگه به اونا توجه نکنین، به طور خودکار به پرخاشگریشان پایان میدن.

۵٫ به کودک اجازه انتخاب بدین

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

در مورد کودکانی که به دلیل کمبود قدرتشان خشونت می کنن، این راه می تونه روش خوبی واسه مقابله باشه. به جای سخنرانی واسه کودک درباره اینکه به چه دلیل نباید این جور رفتار کنه، بهش حق انتخاب بدین. به جای اینکه از اون بخواهید به رختخوابش برود، بهش اجازه انتخاب بدین؛ از اون بپرسید «دوست داری اول مسواک بزنی یا لباس خوابتو بپوشی؟» بهش اجازه بدین که واسه خودش تصمیمات کوچیک بگیره، یا وقتی واسه خرید لباس و اسباب بازی بیرون می روید واسه خودش انتخاب کنه. در هر صورت اینکه اون احساس می کنه که قدرتی داره باعث خوشحالی اش می شه.

۶. بازی بسازین

خیلی از بچه ها وقتی که می خوان فعالیتای تکراری و روزمره ی زندگی رو بکننن، مثل حموم کردن یا مسواک زدن دندانا، ممکنه خشونت کنن. یکی از راه های خوبی که می تونه به کودک کمک کنه تا هنگام انجام فعالیاتای تکراری و روزمره از رفتار نامناسب دور بمونه، اینه که این فعالیتا رو واسه اون لذت بخش کنین. واسه اینکه بهش کمک کنین تجربه حموم لذت بخشی داشته باشه، واسه اون اسباب بازیای مخصوص حموم و صابون ارگانیک فانتزی تهیه کنین. در اینترنت به دنبال بازیای خوبی بگردید که بتونه حس انجام کارای تکراری و روزمره رو مثل به حس زمان بازی کنه. ایده ی خوبِ دیگر اینه که اهمیت این فعالیتای تکراری و روزمره رو به کودک خود آموزش بدین. واسه اون توضیح بدین که حموم کردن چیجوری بدن رو تمیز و با نشاط نگه می داره، و مسواک زدن بهش کمک می کنه تا دندان هاش رو سفید و درخشنده نگه داره.

۷. یک الگوی خوب باشین

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

هیچ جایگزینی واسه این یکی وجود نداره! باور کنین یا نه، یکی از بهترین راه هایی که خطا هم نداره، اینه که واسه کودکتون در نقش یک الگوی خوب عمل کنین. مطمئن باشین که با استفاده از این روش، دیر یا زود کودکتون درست رفتار می کنن. ممکنه موقعیتای خاصی باشن که شما رو تحت فشار و استرس قرار بدن و باعث شن که عصبانی شید، داد بزنین و احساسات منفی از خود بروز بدین. در اینجور شرایطی آرامش تون رو حفظ کنین. اولین آموزگار هر کودکی پدر و مادر اوست، پس مهمه که کمه کم پیشه اون به بهترین شکل ممکن رفتار کنین. به یاد داشته باشین که بچتون هر کاری رو که انجام میدید زیر نظر داره و مشاهده می کنه، و اگه ببینه که شما در هر شرایطی فردی منصف، آروم و مسؤولیت پذیر هستین، این احتمال هست که اونم پا جای پای شما بزاره.

۸. اونو از محرکا دور نگه دارین

سعی کنین از محرکای پنهون ی اوقات تلخی و خشونت پرهیز کنین. هر کودکی محرکی داره؛ واسه یافتن اون شما فقط باید با دقت رفتار اون و شرایط رو مشاهده و بررسی کنین. واسه کودکان کم سن و سال تر، غذا و خواب محرکای شایع هستن، پس مطمئن شید که بچتون خوب غذا می خوره و شبا هم خوب می خوابد. واسه کودکانی که بزرگتر هستن، یک راه مقابله ی سریع هست؛ فقط بگید، «من فهمیدم که توی مدرسه دعوا کردی، اما به خودت سخت نگیر، خیلی زود همه چی رو به راه میشه.» می تونین راه های دیگری رو به کودکتون واسه کنترل بدخلقی اش پیشنهاد بدین. مثلا، اگه کودک شما چیزی خواسته که نمی خواهید اونو براش بخرین، فقط از اون بخواهید که با اسباب بازی دیگری بازی کنه یا اونو با فعالیتای دیگری سرگرم کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۵ نشونه که می گوید با یک مرد ایده آل در رابطه هستین

۹. کنترل تون رو از دست ندین

وقتایی هست که ممکنه بچتون خیلی غیرقابل تحمل شه و اذیت کنه و کنترل اون سخت شه، در این شرایط مهم نیس که چه اتفاقی افتاده. سعی کنین کنترل تون رو از دست ندین، چون این رفتار همون چیزیه که کودک رو مجبور می کنن که کارش رو حتی بیشتر از قبل تکرار کنه. به یاد داشته باشین که نگرانی و اضطراب مسریه، پس در طول این مدت آرامش تون رو حفظ کنین. از اینکه خیلی راحت تسلیم خواسته کودکتون شید پرهیز کنین، به ویژه اگه این دقیقا خواسته ی اصلیِ اون نیس. شرایط کنترل شرایط رو جفت و جور کنین، اما از راه درست و با استفاده از روش درست. اجازه بدین که اون بدونه فرد مسئول و تصمیم گیرنده شما هستین، اما واسه نظر اونم ارزش قائلید. به خاطر داشته باشین که این وقتیه که دارین رفتار کودکتون رو واسه آینده شکل میدید، پس مطمئن شید که قاطعانه و با وقار و متانت با اون برخورد می کنین.

۱۰. با اون همدل باشین

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

به جای اینکه احساس شکست کنین و خود رو بشکنید و با خودتون فکر کنین که من بیشتر از این نمی تونم اینطور رفتار کنم، در اجرا روش و رویکردتان واسه بزرگ کردن بچتون جربزه به خرج بدین. ، وقتی که کودکتون در حال پرخاشگریه، می تونین دلسوزانه به طرف اون برید و بگید «عزیزم درک می کنم که اونو می خوای، پس سعی می کنیم تا اونو دفعه بعد بگیریم… باشه عزیزم؟» بچتون رو با یک نام خودمونی صدا بزنین، اسمی که به طور ویژه واسه اون انتخاب کردین و اثر ویژه ای هم بر اون داره. بچه شما باید فهمیده باشه و درک کنه که شما واسه احساسات اون ارزش قائلید، اما آخرش شما هستین که تصمیم می گیرین.

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

۱۱٫ راه و روش درستی داشته باشین

وقتی که با یک بچه ایرادگیر سروکار دارین داشتن راه و روش درست بسیار ضروریه. مطمئن شید که وضعیت و تصویر ذهنی مثبت و مناسبی دارین. اینکه شما چیجوری وضعیت خشونت کودکتون رو کنترل و مدیریت می کنین به موارد زیر بستگی داره:

چیجوری با نیازها و خواستهای کودکتون هماهنگ میشید؟

توانایی شما در حفظ آرامش تون در برخورد و روبرو شدن با خشونت کودک و کنترل اون با ملاطفت.

توجه داشته باشین که بچه شما فقط یک کودکه؛ شما نمی تونین از اون توقع داشته باشی که همیشه مثل آدم بالغ رفتار کنه. ، همه بچه ها بدخلقی می کنن، پس با کودک خود مثل کالای معیوبی که احتیاج به تعمیر داره، رفتار نکنین.

۱۲. خودتون رو آزمایش کنین

به عنوان والدین کودک، خوبه که همیشه خودتون و رفتارتون رو آزمایش و جدا سازی و بررسی کنین. جایی بوده که کم بیارین؟ فشار و حجم کار زیاد باعث شده که واسه کودکتون هیچ وقتی نذارین ؟ و این شاید باعث شه که کودکتون مدت کوتاهی درهم بریزه و واسه جلب توجه شما سعی کنه. به یاد داشته باشین، مسئولیت کودکتون با شماس و شما باید واسه اون وقت بذارین، رابطه ای پایدار و محکم و صمیمی با اون بسازین تا کاری کنین که از شما اطاعت کنه. به عنوان والدین بچتون، باید تکیه بعضی وقتا محکم واسه روزهای سخت باشین؛ اگه آرامش تون رو حفظ کنین، همه چیز به طور خودکار آروم میشه.

۱۳. در صورت احتیاج کمک بگیرین

پدر و مادری کردن مثل قدم زدن در پارک نیس (کار راحتی نیس)! این وظیفه ی شماس که اونو راحت تر کرده و درست انجامش بدین. پشتیبانی و حمایتی رو که لازم دارین از دوستان و بستگان و از همه مهمتر همسرتون طلب کنین. اگه مادری شاغل هستین می تونین سعی کنین و کارای خونه رو با شریک زندگی تون تقسیم کنین. اینطوری، می تونین اون طور که سزاوار کودکتونه بهش توجه و از اون مراقبت کنین.

کنترل خشونت در انظار عموم

بدترین حالت اینه که کودک شما در انظار عمومی از خود خشونت بروز بده. این رفتار خیلی شرم آور و اعصاب خرد کنه. در این زمان به جای اینکه به روش اشتباهی بچه خود رو کنترل کنین، سعی کنین آرامش تون رو حفظ و مثل والدینی موثر عمل کنین.

وقتی که بچه تون در انظار عمومی قشقرق به پا می کنه، بهترین روش اینه که سعی کنین تا اذهان بقیه رو از اون منحرف کنین. اگه اینم کارگر نبود، اونو به ماشین خود ببرین یا به خونه تون برگردید، حالا زمان اینه که اقدامات مناسب و درخوری رو انجام بدین تا اطمینان پیدا کنین که این اتفاق دوباره رخ نمی ده.

قبل از خشونت بعدی:

خشونتایی که گه بعضی وقتا و بسته به موقیت رخ میدن، می تونن قابل قبول باشن، اما اگه دیدید که بچتون هر چند روز یک بار گریه می کنه یا چیزی می خواد، باید از علتش سردربیاورید. در زیر مواردی رو می بینیم که قبل اینکه کودکتون دوباره خشونت کنه، باید بدونین.

انتظارات خود رو واقعی نگه دارین. مهم نیس که چقدر شما دخالت کردین، بچه شما واسه بهتر رفتار کردن احتیاج به زمان داره. واسه درک اشتباهش بهش زمان بدین.

زمان بیشتری رو واسه بچتون صرف کنین. به جای اینکه یک باره بهش ۱۵ تا دستور بدین، برنامه خود رو به بخشای کوچیک تری جدا و سعی کنین تا اونو قابل اداره تر و کنترل پذیرتر کنین تا توجه کودک تون رو بیشتر جلب کنین.

بعضی اصول رفتار خوب رو واسه کودک تون توضیح بدین. با شخصیتای کارتونی که رفتار خوب و مناسبی دارن داستان بسازین و زمان خواب براش تعریف کنین و از رفتارهای خوب براش مثال بزنین.

۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان آموزشی

اطمینان پیدا کنین که – حتی یک بار هم – تسلیم خواسته ی کودک تون نمی شین. اگه هر بار تسلیم خواسته ی اون شید، دارین اونو تشویق می کنین که هر بار که چیزی رو می خواد خشونت کنه.

وقتی کودک تون خشونت می کنه، چیکار می کنین؟

استفاده از منطق یا دستور دادن به هنگام بدرفتاری کودک، سود زیادی نصیبتان نمی کنه! شما نمی تونین با درخواستی ساده از کودک تون مثل «گریه نکن» یا «آروم باش» به «سونامی عاطفی» اون رسیدگی کنین. اگه از کودک تون توقع دارین زمانی که تحت اثر طرف غیر منطقی مغزش قرار داره، عاقلانه و منطقی رفتار کنه، باید در افکارتان تجدید نظر کنین. در زیر پیشنهاداتی رو درباره چگونگی برخورد با بدرفتاری کودکان آوردیم:

زمانی که کودک شما درست رفتار نمی کنه، ممکنه دلیلای زیادی داشته باشه. به عنوان والدین اون شما باید اول دلیل خشونت اش رو شناسایی کنین. ببینین که مقصود اون جلب توجه، احساس تنهایی یا خستگی و بی حوصلگیه. وقتی که دلیل رو کشف کرده باشین، نصف راه رو رفته اید.

اگه چیزی رو بارها بهش بگید، دارین اونو آزار میدید. اگه مرتبا اونو سرزنش کنین و هی نق بزنین اون لجوج میشه. عوضش می تونین در عین صبر نتایج کار رو براش توضیح بدین. مثلا، «اگه آب بازی کنی، سرما می خوری.»

اگه با درست رفتار نکردن یا بدرفتاری کودک برخورد فیزیکی کردین، در رفتارتون تجدید نظر کنین. تنبیه، تنها اونو پرخاشگرتر و مقاوم تر می کنه. باید اجازه بدین که قبل اینکه اونو تنبیه کنین قائله بخوابه و شرایط آروم شه. هنگامی که خشمگین هستین، بهتره از سرزنش و یا تنبیه اون پرهیز کنین؛ چون ممکنه بعدا از اقدامات خود پشیمون شید.

تموم اشتباهات رفتاری اش رو براش ردیف نکنین و درباره اونا سخنرانی نکنین. فقط به مسئله حال حاضر و پیش اومده بدین و بهش رسیدگی کنین. اگه اونو واسه تموم اشتباهاتی که تا کنون انجام داده سرزنش کنین، دیگر به چیزی که شما می گین توجه نمی کنه.

سعی کنین بهش توجه کنین و به بهترین دوست اون تبدیل بشین. به یاد داشته باشین که اگه از اون انتظار رفتار خوب دارین، باید با اون خوب رفتار کنین.

اگه مشکل موند، در استفاده از نظر مشاور در این مورد دریغ نکنین. مشاوران حرفه ای این توانایی رو دارن که فاصله بین شما و کودک تون رو پر کنن و کانالای ارتباطی تون رو بهتر کنن. اینجور متخصصانی، واسه تعیین دلیل اصلی نبود عزت نفس، خشم، افسردگی و خشونت در کودک، قبل از اون که دیر بشه، افراد مناسبی هستن.

منبع: www.momjunction.com

 


دسته‌ها: آموزشی