اعتماد به نفس واقعی با غرور متفاوته. گرچه این دو بیشتر اشتباه گرفته می شن، ولی افراد خودشیفته می خوان، همه فکر کنن که اونا آدمای ویژه ای هستن. اونا به تشویق بقیه احتیاج دارن و حس می کنن سزاوار تشویق و توجه بقیه هستن و این احساس، در ناامنیای عمیق اونا ریشه داره؛ ولی اعتمادبه نفس واقعی هیچ ارتباطی با خودخواهی یا احتیاج به تأیید بقیه نداره. این دوباهم متفاوت هستن، چون با پاداش و تأیید بقیه ایجاد نمی شه، بلکه با سخت کوشی و ایجاد عادتای عالی در خود شکل میگیره. همراه ما باشین، در این مقاله ۱۳ عادت تخریب کننده رو براتون برشمرده ایم که می تونن اعتمادبه نفس تون رو تحت اثر قرار بدن. به شما می گیم چه جوری با ترک این عادات، می تونین به اعتمادبه نفس شگفت انگیزی که همیشه آرزویش رو داشتین، برسین.

 

افراد با اعتماد به نفس واقعی احتیاجی ندارن که بقیه آرامش و ثبات اونا رو ببینن، چون اهمیتی به این مسئله نمی دن. اونا میدونن که کدوم طرف شماله و به توانایی مسیریابی خود اعتماد دارن. واسه اونا اهمیتی نداره که چه مشکلاتی بر سر راه شون قرارمی گیرد، چون به راهی که درپیش گرفتن، ایمان دارن و میدونن که می تونن به مقصد پایانی شون برسن. جالب اینکه این باور ی اونا بقیه رو هم جذب می کنه، چون باعث می شه که همه اعتمادبه نفس بیشتری نسبت به خود داشته باشن.

۱۳ رفتاری که هیچوقت در افراد با اعتمادبه نفس نمی ببینن آموزشی

آرامش

متأسفانه واسه ایجاد اعتماد به نفس واقعی (چیزی که همه ما می خواهیم) باید سعی کنیم. شما نمی تونین فقط با خریدن لباسای جدید توقع داشته باشی که اعتمادبه نفس خود رو درطول فرازونشیبای زندگی حفظ کنین، بلکه باید با کمک تمرینای پیشرفت فردی، اعتمادبه نفس لرزش ناپذیری که آرزوی اونو داشتین، در خود بسازین.

۱. درگیر خودگویی منفی شدن

۱۳ رفتاری که هیچوقت در افراد با اعتمادبه نفس نمی ببینن آموزشی

بدون شک اون مربی داخلی بداخلاق، در قسمتی از زندگی تون به شما انگیزه داده، ولی الان شما رو عقب نگه داشته و عزت نفس شما رو پایین آورده.

۲. اهمیت دادن بیش ازحد به چیزایی که بقیه میگن

به دنبال تأیید بقیه بودن، این فکر رو تقویت می کنه که شما به تأیید و تایید بیرونی احتیاج دارین، ولی حقیقت اینه که عشق داخلی شما کافی نیس. واسه اهمیت ندادن به حرف مردم و اینکه بتونین شخصیت خودتون رو بسازین، از سعی واسه برآورده کردن انتظارات بقیه دست وردارین و قدر خودتون رو بدونین.

۱۳ رفتاری که هیچوقت در افراد با اعتمادبه نفس نمی ببینن آموزشی

۳. هدردادن زمان واسه کارایی مثل تماشای فیلم و سریال

واسه ایجاد اعتمادبه نفس، باید بتونین به لیاقتا و توانایی هاتون افتخار کنین. پس به جای غرق شدن در سرگرمیای موقتی، روی خودتون سرمایه گذاری کنین.

۴. فقط دیدن کمبودا به جای توجه کردن به فرصتای موجود واسه رشد

تمرکز کردن بر محدود کردنا فقط باعث قدرت گرفتن اونا می شه. ضعفا و کمبودا رو به زمینه هایی واسه رشد تبدیل کنین و بعد اقدام کردن واسه رسیدن به پیشرفتی معنی دار رو شروع کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۶ راه حل واسه مقابله با درد رماتیسم مفصلی

۵. پرکردن زندگی تون با صفحه های نمایش به جای تفکر و خوداندیشی

مغزتون رو تموم روز درگیر خیره شدن به صفحه های نمایش نکنین. تموم افراد باهوش و با استعداد، می خوندن و تفکر می کنن. به جای اینکه به دنبال سرگرمیا و تفریحای سطحی باشین، زمان اون رسیده که به دنبال راه هایی واسه رسیدن به موفقیت و اعتماد به نفس بیشتر باشین.

۶. همیشه به گذشته فکرکردن

فرقی نمی کنه که چه شرایط خوب یا بدی در گذشته داشته اید، چون اون اتفاقا قبلا رخ دادن. توجه خود رو به امروزتان متمرکز کنین و ساخت آینده ای بهتر رو شروع کنین.

۷. با نگرانی پیش بینی کردن آینده

تنها راه رسیدن به آینده ای که می خواید اینه که همین الان به درد بخور و موثر باشین. خیالا و رویاهاتون درمورد آینده ارزشی ندارن، مگه اینکه در همین لحظه دست به کار شید و واسه رسیدن به اونا سعی کنین.

۱۳ رفتاری که هیچوقت در افراد با اعتمادبه نفس نمی ببینن آموزشی

۸. پرسیدن نظرات بقیه قبل از بیان نظر خود

تجربیات و نظرات خودتون رو بشناسین، موضع خودتون رو داشته باشین و با پذیرابودن نسبت به اطلاعات جدید، دیدگاه های بقیه هم گوش بدین. سعی کنین همیشه در جایگاهی پشیمون و تسلیم قرارنگیرید.

۹. تمرکز بیش ازحد بر جزئیات و به اندازه کافی فکرنکردن به مسائل کلی

۱۳ رفتاری که هیچوقت در افراد با اعتمادبه نفس نمی ببینن آموزشی

چشم انداز متعادلی داشته باشین تا بتونین در کاری که انجام میدید درگیر شید، بدونین به کجا می رسه و ببینین که چقدر جلو رفته اید.

۱۰. به دنبال وسایل (یا افراد یا چیزای) بیرونی بودن، واسه آروم کردن زخمای داخلی

کسائی که واقعا اعتمادبه نفس دارن، از دردهای عاطفی خود آگاه هستن و فعالانه با درمان این دردها یا دریافت آموزشای لازم واسه رفع اونا سعی می کنن و گرفتار عملکردای دفاعی و لذتای موقتی ای نمی شن که به برطرف کردن مشکل اصلی و زمینه ای کمکی نمی کنن.

۱۱. تأکید بر مشکلات کوچیکی که واقعا اهمیتی ندارن

ایجاد مشکل و استرس غیرضروری رو متوقف کنین، چون با این کار فقط از انرژی باارزشی که باید بر رشد فردی و حرفه ای تون سرمایه گذاری کنین، خالی میشید.

۱۲. فکرکردن درمورد اشتباهی، پشیمانیا و شکستا به جای تمرین قدرشناسی

بیشتر مردم دقیقا همون چیزی نیستن که می خوان باشن. آدمای خوشحال و با اعتمادبه نفس، قدر داشته هاشون رو میدونن و این قدرشناسی باعث می شه که به رشد بیشتر و ساختن زندگی رضابت بخش واسه خود ادامه.

۱۳. هدردادن زمان واسه مقایسه کردن خود با بقیه

از اینستاگرام بیرون بیایید؛ حسادت کردن و غبطه خوردن به زندگی بقیه، وقتی می تونین ارزش واقعی خودتون رو کشف کنین، هیچ فایده ای واسه تون نداره. فرصتای زیادی در جهان هست و هرچه واسه بهبود مهارت هاتون بیشتر سعی کنین، اعتمادبه نفس بیشتری پیدا می کنین و زندگی بهتری دارین. 


دسته‌ها: آموزشی