وقتی سؤالات درستی از خودتون نمی پرسید، کاراتون طوری که دوست دارین، پیش نمی ره. روبرو شدن با بعضی سؤالات سخته، چراکه می ترسین نتونین پاسخی رو که می خواید به دست بیارین یا اصلا نمی خواهید جواب رو بدونین. اما بهترین چیزها در زندگی، آسون به دست و فرار از دشوارترین سؤالات زندگی، به معنای «در حد وسط ماندن» است. شاید بهترین جمله رو سقراط گفته باشه که:

«زندگی نیازموده، ارزش زیستن نداره.»

 

 

 

این دیدگاه سقراط، حتی در مورد کار و کاسبی هم صادقه. زمانی که اِریک اشمیت (Eric Schmidt) مدیرعامل شرکت گوگل بود، این جمله معروف رو گفت: «ما این شرکت رو طبق سؤالات، و نه جوابا اداره می کنیم». زندگی هم مثل کار و کاسبی، دور و بر سؤالات می چرخد، نه جوابا. پس بهتره با سؤالات سختی که باید به طور منظم از خودمون بپرسیم، آشنا شیم.

۱. چه جوری افراد من رو اون طور که خودم می بینم، نمی بینن؟

۱۳ سؤالی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنه آموزشی

تا به حال پیش اومده که صدای تون رو ضبط کنین و پس از شنیدنش از خودتون بپرسید: «واقعا این صدای منه؟» به دلیل راهی که صدا در جمجمه ی آدم طی می کنه، ما هیچ وقت طوری که بقیه صدای ما رو می شنون، صدای خودمون رو نمی شنوین. این مسئله در مورد روش رفتار هم صادقه. ما رفتارمون رو طبق اینکه فکر می کنیم چه جوری برخورد کردیم، تفسیر می کنیم؛ در حالی که بقیه رفتار واقعی رو مشاهده می کنن.

آزمایش ۳۶۰ درجه راهی فوق العاده واسه به دست آوردن دورنمایی از خودمونه. این کار بازخوردهایی سازنده و درست رو جمع آوری می کنه. اگه از آزمایش ۳۶۰ درجه استفاده می کنین و خواهان بازخورد شخصی هستین، دقیقا بدونین که به دنبال چی هستین و از سؤالات کلی و عمومی دوری کنین. مثلا، در جواب به سؤال «وقتی در جلسه همه با من مخالفت کردن، چقدر تونستم خودم رو کنترل کنم؟» شاید جواب رو راست و درست تری می گیرین تا اینکه بپرسید « من رئیس خوبی هستم؟». ضمنا حتما نشون بدین که نسبت به گرفتن بازخورد، پذیرا و شنوا هستین. اگه هر بار در برابر کسی که نظرش رو در مورد شما می گه بیشتر از حد هیجان زده شید یا حالت دفاعی بگیرین، افراد کم کم دست از این کار برمی دارن.

۲. چه جوری یا واسه کی روز بهتری ساختم؟

این سؤال شکل دیگر جمله معروف «چیزها رو بهتر از اون شکلی که اونا رو پیدا کردی، بر جای بگذار» است. در آخر هر روز از خودتون بپرسید که چیجوری یا واسه کی روز بهتری ستختین. این کار شما رو تبدیل به فردی پایبند کرده و باعث می شه بر چیزی متمرکز شید که واقعا ارزش داره.

۳. واقعا به ارزش ام پایبند هستم؟

تا به حال شده که به خاطر چیزی که کمی خارج از روال زندگی تونه، احساس سرزنش و عذاب داشته باشین؟ این احساس بیشتر زمانی بوجود میاد که بعضی رفتارها، ارزش هاتون رو نقض می کنن. اگه سپری کردن زمان با خونواده تون یکی از ارزشای اصلی تون باشه، اما شما تا دیر وقت کار کنین، دچار اختلاف میشید. اگه می خواید این احساس منفی از بین برود، باید کاری در این باره بکنین.

۱۳ سؤالی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنه آموزشی

۴. اگه به همه اهدافم برسم، چه احساسی دارم؟ چه کاری میتونم انجام بدهم تا در زمانی که واسه رسیدن به اونا در سعی هستم، همین احساس رو داشته باشم؟

توانایی به تأخیر انداختن خوشحالیا و خواستهای لحظه ای در دنبال کردن اهداف ، یکی از اساسی ترین پیش نیازای موفقیته، اما این تأخیر بدین معنا نیس که تا زمانی که به خط پایان برسین، باید احساس بدبختی داشته باشین. اگه به خودتون اجازه بدین که در طول راه رسیدن به اهداف، کمی احساس غرور و خوشی داشته باشین و در عین حال از این سعی لذت ببرین، می تونین چیزای بیشتری به دست بیارین.

۵. واسه چی زمان صرف نکردم تا اونو یاد بگیرم؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دهند

۱۳ سؤالی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنه آموزشی

ما در دنیای بزرگی زندگی می کنیم که همیشه در حال بزرگ تر شدنه. محققان اعلام کردن که از نظری تئوری قبلا ۱۵۰۰ سال طول کشیده تا علم جمع در جهان، دو برابر شه. و الان فقط یک تا دو سال واسه دو برابر شدن علم، زمان نیازه. پس سعی کنین عقب نمانید.

۶. در چه بخشایی از زندگیم صلح می کنم؟

زمانی که صلح می کنین، به چیزی کمتر از اون چیزی که واقعا توانایی و لیاقتش رو دارین، قانع میشید. بعضی وقتا ما در مشاغل بدون آینده موندگار میشیم و بعضی وقتا در روابط ناسالم باقی می مانیم. اگه از خودتون نپرسید که کجا و به چه دلیل صلح کردین، متوقف ساختن این روند سخت هستش.

۷. می خوام زندگیم در ۵ سال آینده به چه شکل باشه؟

زمانی لوئیس کارول (Lewis Carroll)، نویسنده ی انگلیسی گفت:

«اگه ندانید که به کجا می روید، هیچ راهی شما رو به مقصد نخواد رساند.»

 

 

نتیجه ای که از این جمله میشه گرفت اینه که وقتی مقصد رو تو ذهن داشته باشین، می تونین واسه راه برنامه ریزی کنین. ۵ سال چارچوب زمانی مناسبیه؛ نه اون قدر زیاده که نتونین خود رو در اون مجسم کنین و نه اون قدر کمه که نتونین براش برنامه ریزی کنین.

۱۳ سؤالی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنه آموزشی

۸. اگه نمی ترسیدم چیکار می کردم؟

از دیدگاه باقی موندن، ترس هدف مشخصی داره. این احساس ما رو از اینکه دست مون در ماشین ظرفشویی گیر کنه یا میلیونا چیز دیگری که می تونه به ما آسیب بزنه یا حتی باعث مرگ مون شه، حفظ می کنه. اما، ترس همراه با «میل به از دست دادن کنترل» است. به جای اینکه شما رو ایمن نگه داره، شما رو از بهبود زندگی تون و زیستن در رویاهایتان بازمی داره.

۹. تواناییای کی انگیزه رشد در من ایجاد می کنه؟

زمانی که بقیه تواناییایی دارن که باعث می شه شما اونا رو تشویق کنین، تمرین خوبیه که نسبت به این تواناییا واکنش نشون داده و فکر کنین که از چه راه هایی می تونین اونا رو در خودتون بسازین.

۱۰. ما در حال حل چه مشکلاتی هستیم؟

تا به حال به جلسه ای رفته اید که یهو فهمیده باشین همه در مورد یک چیز صحبت نمی کنن؟ این مسئله به خاطر این نیس که افراد در حال قانع کردن همدیگه و صحبت با همدیگه هستن، بلکه به خاطر ایده های مختلفیه که در مورد هدف گفت وگو دارن. بعضی وقتا خوبه هنگام جلسه ، موضوع رو روی تخته سفیدی بنویسین. این کار باعث می شه تا همه بدونن که به چه دلیل اونجا حضور دارن.

۱۱. چی باعث می شه که نتونم کارام رو انجام بدهم؟

۱۳ سؤالی که زندگی شما رو به خاطر این به اونو می کنه آموزشی

بسیار آسونه که شونِه هاتون رو بالا بندازین و بگید: «نمی دونم چیکار کنم»، اما این فقط یک بهانهه. بیشتر وقتا ما دقیقا میدونیم که باید چیکار کنیم، فقط علاقه ای به جابه جا کردن مشکلات سر راه مون نداریم.

۱۲. مربی من می شی؟

سؤال ترسناکیه! اما تعداد کمی از افراد جواب رد به شما میدن. هر کسی دوست داره که بقیه بهش توجه کنن و با علم و اطلاعاتش به بقیه کمک کنه، این کار واقعا حس خوبی به آدم می ده.

۱۳. مهم ترین درسی که تا الان در زندگی گرفتیم چیه؟ از اون درس استفاده می کنم؟

بعضی وقتا زندگی احساس خوشحالی رو از ما میگیره و ما رو مجبور می کنه تا درسی مهم رو دوباره بیاموزیم. مشکل اینه که یاد گرفتن این درس واسه بار دوم، بد و دردناک هستش.

جمع بندی

پرسیدن سؤالات سخت می تونه بسیار بد باشه، اما با چسبیدن بهش چیزی که راحته، چیزی یاد نخواهیم گرفت و رشد نخواهیم کرد. پس از همین امروز، این سؤالات رو از خودتون بپرسید.

 


دسته‌ها: آموزشی