ماهک هر ناخن، با کارکرد کدوم اندامای بدن در ارتباطه؟

  • ماهک ناخن انگشت کوچیک: کلا نباید روی ناخن کوچیک شما ماهکی وجود داشته باشه، اگه هم هست، باید بسیار کوچیک باشه. ماهک ناخن این انگشت با کارکرد کلیه ها، روده کوچیک و قلب در ارتباطه. وجود ماهک بزرگ روی ناخن این انگشت، ممکنه از علائم فشار خون بالا باشه.
  • ماهک ناخن انگشت حلقه: انگشت حلقه با کارکرد دستگاه تناسلی و دستگاه لنفاوی مرتبطه و وجود ماهک بزرگ روی اون، نشونه مشکلات مربوط به معده س.
  • ماهک ناخن انگشت وسط: این انگشت با کارکرد مغز و سیستم قلب و عروق در ارتباطه. نبود وجود ماهک روی این ناخن، می تونه نشونه مشکلات عروقی و فشار خون بالا باشه.
  • ماهک ناخن انگشت سبابه: اگه دچار مشکلات طولانی حلق، گوش و بینی باشین یا در کارکرد روده و لوزالمعده تون اختلالی به وجود اومده باشه، ماهک ناخن این انگشت تون پنهون می شه یا بسیار کوچیک هستش.
  • ماهک ناخن انگشت شست: ماهک ناخن این انگشت مربوط به کارکرد شُشا و طحاله، از ماهک بقیه ناخنا نمود بیشتری داره و حدودا ۲۵ درصد از سطح ناخن انگشت شست رو می پوشونه. اندازه این ماهک در انگشتان افراد سیگاری و کسائی که فشار خون بالا دارن، بزرگ تره.

ماهک خیلی بزرگ روی ناخن نشونه چیه؟

۱۳ مشکل سلامتی که از روی ماهک ناخن قابل تشخیصه آموزشی

ماهکا وقتی بزرگ حساب می شن که حدود یک سوم (یا بیشتر) از سطح ناخن رو دربربگیرند. ماهکای بزرگ نشون دهنده مشکلاتی در سیستم قلبی و عروقی، فشار خون پایین و اختلالاتی در ضربان قلب هستن. این ماهکا بعضی وقتا در افرادی مثل ورزشکاران که فعالیتای جسمی زیادی دارن هم دیده می شه. وجود ماهک بزرگ روی ناخنِ کسائی که با فعالیتای جسمی و ورزش رابطه ای ندارن، می تونه نشونه ای از سطح بالای استرس باشه.

به چه دلیل ماهک بعضی از ناخنا بسیار کوچکه؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۴ سوالی که در تصمیم گیری واسه ازدواج به شما کمک می کنه

اگه ماهک ناخن به سختی دیده می شه، ممکنه دلیل اون فشار خون پایین و اختلالاتی در گردش خون باشه یا شاید به سیستم ایمنی شما آسیبی رسیده. جدا از اینکه اینا باید به کاهش سوخت وساز بدن، کمبود آهن یا کمبود ویتامین B۱۲ هم دقت کنین.

اگه ماهک ناخن شما دارای خطوط افقی پراکنده و متقاطع باشه، امکان داره که مشکلاتی در مورد ی سطح قند خون و دیابت داشته باشین.

نبود وجود ماهک ناخن، نگران کننده س؟

اگه روی ناخن انگشتان بچتون هیچ گونه ماهکی مشاهده نمی کنین، اصلا نگران نباشید. بعضی وقتا این ماهکا با گذر زمان ایجاد می شن و بعضی وقتا هم اصلا روی سطح ناخن دیده نمی شن. در بعضی افراد هم بنا به دلایل فیزیولوژیکی، ماهکی روی ناخنا دیده نمی شه.

اما اگه ماهکی که قبلا روی ناخن وجود داشته، یک باره پنهون بشه، باید به وجود مشکلاتی در مورد ی مشکلات گردش خون توجه کنین. تحقیقات نشون میدن که در بعضی موارد هم نبود وجود ماهک ناخن نشون دهنده کمبود آهن یا کمبود ویتامین B۱۲ه یا به مشکلات غده ی تیروئید مرتبطه.

تغییرِ رنگِ ماهک نشونه چه مریضی هاییه؟

  1. ماهک خاکستری: نشونه خستگی شدید، مشکل در هضم و مشکلاتی در جذب مواد مغذیه.
  2. ماهک سفید: نشونه سلامتی و طبیعی بودن شرایط بدنه. رنگ ماهک ناخن باید نسبت به رنگ پوست، خیلی روشن تر باشه.
  3. ماهک بنفش: نشونه گردش خون ضعیف و کمبود اکسیژن در انداما و بافتای بدنه. افرادی که ماهک ناخن شون بنفشه، بیشتر دچار سردرد و سرگیجه می شن.
  4. ماهک صورتی یا قرمز: نشونه فعالیت جسمی کم و مشکلاتی مربوط به شُش هاست.
  5. ماهک سیاه: بسیار نادر و نشونه مشکلاتی جدی مثل مسمومیت به دلیل فلزات سنگینه.

منبع : brightside.me

دسته‌ها: آموزشی