۱. اونا وقت شون رو با احساس تاسف واسه خود هدر نمی دن

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

مورین می نویسه: «احساس تاسف واسه خود، ویرانگره» و «غرق شدن در دلسوزی و تاسف واسه خود، مانع از بهره مندی کامل از زندگی می شه.» این کار موجب هدر رفتن وقت، ایجاد احساسات منفی و آسیب به روابط شما می شه. اون می نویسه، مهم اینه که به وجود خوبی در دنیا باور داشته باشیم، با این کار قدر چیزایی که داریم رو میدونیم. منظور اینه که ترحم و دلسوزی واسه خود رو با تشکر جانشین کنیم.

۲. اونا قدرت خود رو از دست نمی دن

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

اُپرا وینفری

مورین می نویسه، زمانی که مردم بدون مرزهای جسمی و عاطفی هستن، قدرت خود رو از دست میدن. شما باید روی پای خود بایستید و در زمان ضرورت، مرزها رو مشخص کنین. اگه بقیه اعمال شما رو کنترل کنن، اونا موفقیت و کرامت شما رو تعریف می کنن. باید اهداف خود رو پیگیری کنین و واسه رسیدن به اونا سعی کنین.

مورین، اُپرا وینفری رو مثلا ای از افرادی که شناختی قوی از قدرت خود دارن، مثال می زنه. وینفری در شرایطی بزرگ شد که با فقر و سوء استفاده ی جنسی روبرو بود، ولی «اون قدرت خود رو از دست نداد و تصمیم گرفت که خود تعیین کنه که در زندگی کی میشه.»

۳. اونا از تغییر گریزان نیستن

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

مورین می نویسه، تغییر پنج مرحله داره: پیش تأمل (Pre-Contemplation)، تأمل (Contemplation)، آمادگی (Preparation)، اقدام (Action) و نگهداری (Maintenance). دنبال کردن هر یک از این پنج مرحله بسیار مهمه. ایجاد تغییر می تونه ترسناک باشه ولی پرهیز از اون، مانع از رشد و پیشرفت می شه. مورین می گه: «هر چه بیشتر صبر کنین، انجام اونم سخت تر می شه.» و «افراد دیگر، سریع تر از شما رشد می کنن.»

۴. اونا بر چیزایی که نمی تونن کنترل کنن، تمرکز نمی کنن

مورین می نویسه: «تحت کنترل داشتن همه چیز به شما احساس امنیت می ده ولی این تفکر که ما همیشه می تونیم همه چیز رو کنترل کنیم هم می تونه مشکل ساز شه.» سعی واسه کنترل همه چیز، می تونه واکنشی به اضطراب باشه. اون می گه: «به جای تمرکز بر مدیریت اضطراب، سعی می کنین که محیط خود رو کنترل کنین.» تمرکز نکردن بر چیزایی که کنترلی بر اونا ندارین، می تونه موجب افزایش شادی، کاهش استرس، داشتن روابط بهتر، ایجاد فرصتای تازه و موفقیت بیشتر شه.

۵. اونا به دنبال خشنود کردن همه نیستن

بیشتر ما با توجه به اینکه بقیه در مورد ما چه فکری می کنن، در مورد خود قضاوت می کنیم، و این نقطه مقابل سرسختی روانی (mental toughness) است. مورین چار حقیقت، در مورد سعی همیشگی واسه خشنود کردن بقیه رو فهرست می کنه: این کار هدر دادن زمونه؛ افرادی که به دنبال خشنود کردن بقیه هستن، خیلی راحت کنترل شده و تحت اثر قرار می گیرن؛ اشکالی نداره اگه بقیه خشمگین یا ناامید شن؛ شما نمی تونین همه رو راضی نگه دارین. کنار گذاشتن این طرز فکر که باید همه رو راضی کنین، موجب می شه تا قوی تر شید و اعتماد به نفس تون افزایش باید.

۶. اونا از خطرات حساب شده نمی ترسند

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

مورین می گه، بیشتر مردم از خطر کردن ترس دارن و فرقی نداره که این خطر مالی، جسمی، عاطفی، اجتماعی یا مربوط به کار و کاسبی باشه. باید بدونین که این مسئله به علم افراد مربوط می شه. مورین می نویسه: «نداشتن علم در مورد نحوه ی محاسبه خطر، موجب افزایش ترس می شه.»

واسه بررسی بهتر خطر، سوالای زیر رو از خود بپرسید:

 • چه هزینه های پنهون ای هست؟
 • چه منافع پنهون ای هست؟
 • این کار چه کمکی به رسیدن به هدفم می کنه؟
 • چه گزینه های دیگری هست؟
 • اگه بهترین حالت رخ بده، چقدر خوب هستش؟
 • بدترین اتفاق ممکن چیه و چیجوری میتونم احتمال اتفاق اونو کاهش دهم؟
 • چقدر بد هستش، اگه بدترین حالت ممکن رخ بده؟

۷. اونا در گذشته غرق نمی شن

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

گذشته، گذشته. هیچ راهی واسه تغییر چیزی که اتفاق افتاده وجود نداره. مورین می نویسه: «غرق شدن در گذشته می تونه ویرانگر باشه، و مانع از لذت بردن از زمان حال و برنامه ریزی واسه آینده شه.» اون می نویسه، این کار مشکلی رو حل نمی کنه و می تونه موجب افسردگی شه. اون می گه البته فکر کردن به گذشته می تونه به درد بخور باشه. تأمل در درسایی که یاد گرفتیم، توجه به حقایق، به جای احساسات، و نگاه کردن به موقعیتا از چشم اندازی جدید، می تونه به درد بخور باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۴ نشونه که می گوید با همسرتون تفاهم دارین

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

۸. اونا یک اشتباه رو چند بار تکرار نمی کنن

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

مورین می نویسه، تفکر و تامل می تونه تضمین کنه که اشتباهات خود رو تکرار نخواهید کرد. باید بررسی کنین که کجای کار اشتباه بوده، چه کاری رو می تونستید بهتر انجام بدین، و چیجوری می تونین در آینده اون کار رو به شکل دیگری انجام بدین. افراد دارای ذهنی قوی، مسئولیت اشتباه خود رو قبول می کنن و واسه پرهیز از تکرار اون اشتباه در آینده، برنامه ای فکر شده و نوشته شده تهیه می کنن.

۹. اونا از موفقیت بقیه ناراحت نمی شن

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

مورین می نویسه، ناراحتی هم مثل خشم، مخفی و سرکوب شده باقی می مونه. تمرکز بر موفقیت بقیه، راه موفقیت شما رو صاف نمی کنه و موجب منحرف شدن شما از مسیرتون می شه. اگه بر بقیه تمرکز کنین، حتی در صورت موفقیت هم هیچوقت خشنود نخواهید شد. با تمرکز بر موفقیت بقیه، ممکنه استعدادهای خود رو ندیده بگیره و ارزشا و روابط خود رو آزاد کنین.

۱۰. اونا پس از اولین شکست، تسلیم نمی شن

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

دکتر سوس

موفقیت بی معطلی به دست نمیاد و شکست مانعیه که باید بر اون پیروز شدین. مورین می گه: «مثلا، تئودور گایزل (Theodor Giesel) (مشهور به دکتر سوس (Dr. Seuss)) رو در نظر بگیرین که اولین کتابش از طرف بیشتر از ۲۰ ناشر رد شد.» دکتر سوس حالا فردی شناخته شده و مشهوره.

با فکر کردن به اینکه به اندازه کافی خوب نیستیم یا با غیرقابل قبول انگاشتنِ شکست، قدرت ذهنی مون رو مشخص نمی کنیم. مورین می نویسه، واقعا «قد راست کردن پس از هر شکسته که شما رو قوی تر می کنه.»

۱۱. اونا از تنها بودن نمی ترسند

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

مورین می نویسه: «اختصاص وقتی واسه تنها بودن با افکار خود، تجربه قدرتمندیه که در کمک به رسیدن به اهداف تون سودمنده.» قوی شدن از نظر ذهنی «نیازمند اینه که زمانی رو به دور از مشغله های روزمره، به تمرکز بر رشد خود اختصاص بدین.»

بعضی از امتیازات تنهایی و خلوت که مورین در کتاب خود فهرست می کنه، شامل موارد زیره:

 • تنهایی در اداره می تونه بهره وری رو زیاد کنه.
 • زمانای تنهایی می تونه حس همدلی رو در شما زیاد کنه.
 • گذراندن زمان در تنهایی، موجب جرقه ی خلاقیت می شه. مهارتای انفرادی واسه سلامت روانی به درد بخور هستن.
 • ۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

 • تنهایی موجب بازگرداندن سلامتی می شه.

۱۲. اونا فکر نمی کنن که دنیا به اونا بدهکاره

۱۳ کاری که افرادی با قدرت ذهنی بالا انجام نمی دهند آموزشی

عصبانی شدن از دنیا به دلیل شکستا یا نبود رسیدن به موفقیت، آسونه ولی واقعا هیچی، حق مسلم هیچکی نیس و باید واسه رسیدن به هر چیزی سعی کرد. مورین می گه «قرار نیس زندگی مساوی باشه.» اگه بعضی افراد، شادی یا موفقیت بیشتری در زندگی دارن، «زندگی این جور. و این مسئله معنیش این نیس که اگه با مشکلات و بداقبالی روبرو شید، دنیا به شما بدهکاره.»

مورین می نویسه، نکته مهم، تمرکز بر سعیای تون، پذیرش انتقادها، اقرار کردن به مشکلات تون، و نگه نداشتن حساب برد و باخت زندگیه. اگه چیزی که رو که فکر می کنین دنیا به شما بدهکاره به دست نیارین، مقایسه کردن خود با بقیه، فقط موجب ناامیدی شما می شه.

۱۳. اونا توقع ندارن که بی معطلی به نتیجه برسن

مورین می نویسه: «اگه می خواید تموم پتانسیلای خود رو محقق کنین، باید توقعاتی واقع گرایانه داشته باشین و درک کنین که موفقیت، یک شبه به دست نمیاد.» اون می گه، بیشتر افرادِ دارای ذهنی ضعیف، بی صبر و کم تحمل هستن. اونا تواناییای خود رو دست بالا گرفته، و زمان طولانی لازم واسه تغییرات رو دست کم می گیرن، پس توقع دارن که فورا به نتیجه برسن.

باید «به جایزه چشم داشته باشین» و بی معطلی، در جهت رسیدن به اهداف بلندمدت خود، سعی کنین. در طول این راه، با شکستایی روبرو میشید ولی اگه پیشرفت خود رو و به تصویر کلی و درازمدت توجه کنین، موفقیت دست یافتنی هستش.

منبع : businessinsider.com

 


دسته‌ها: آموزشی