وقتی راهی رو که مایکل دل واسه موفقیت طی کرده در نظر بگیریم، خیلی راحت می تونیم شخصیت و نگاه اونو تصور کنیم. رؤیای مایکل، تأسیس یک شرکت کامپیوتری بزرگ هم طراز با IBM ،HP و Compaq بود. اما در این دنیا، موفقیت بدون هزینه و با راحتی به دست نمیاد. واسه رسیدن به موفقیتی مثل موفقیت مایکل دل، واقعا باید سعی کرد. اگه شمام دوست دارین با راز و رمز موفقیت مایکل دل بیشتر آشنا شید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشین.

۱۴ راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل آموزشی

 

«واسه رسیدن به موفقیت، احتیاجی نیس خیلی باهوش باشین یا تحصیلات دانشگاهی داشته باشین، فقط به یک برنامه و یک رؤیا احتیاج دارین.»

– مایکل دل، سرمایه دار آمریکایی

 

 

مایکل دل با تأسیس شرکتی به نام «PC`S Limited» واسه تحقق رؤیای خود کارش رو شروع کرد. در سال ۱۹۹۲، دل جوون ترین مدیرعامل ۵۰۰ شرکت برتر دنیا بود. این موفقیت بزرگی بود اما واسه اون خیلی رضایت بخش نبود. مایکل دل اون قدر سعی کرد تا در سال ۲۰۰۱، اَبَرشرکت دل به وسیله Compaq به عنوان بهترین ارائه کننده ی سیستمای کامپیوتری در دنیا انتخاب شد. در سال ۲۰۱۶، دل با EMC ترکیب شد تا «Dell Technologies» رو راه اندازی کنه. این حرکت، بزرگ ترین ترکیب فناوری در تاریخ نام گرفته.

تموم موفقیتایی که دل در این چند سال به دست آورده، کارآفرین پنهون ای رو که در نهاد همه ما هست، به پرسیدن این سوال برانگیزاند که چه جوری میشه به این همه موفقیت رسید؟ چه جوری میشه این قدر پُرکار و فوق العاده بود؟ واسه جواب به این سوال، فهرستی از رازهایی رو که در پشت موفقیت دل قرار دارن، واسه تون جفت و جور کردیم.

۱. کارایی بکنین که باعث موفقیت تون می شن

«خیلی چیزها باعث موفقیت می شن. من نمی خوام فقط به کارایی بدم که خودم دوست دارم. می خوام کارایی انجام بدهم که باعث موفقیت شرکت می شن.»

– مایکل دل

 

 

اینم نمونه دیگری از روش مایکل دله. اون با استفاده از هوش بازاری و تمرکز بر فعالیتایی که باعث تقویت لیاقت هاش می شن، هیچوقت در برابر مشکلات جا پیش و این اولین رمز موفقیته. با بررسی همیشگی بود که مایکل دل تونست اولین طیف چاپگر رو به بازار عرضه کنه.

۲. به دنبال علایق واقعی تون برید

«من باور دارم که شما باید چیزی رو دنبال کنین که واقعا عاشقش هستین. باید به دنبال علایق خودتون برید نه بقیه.»

– مایکل دل

 

 

واسه اینکه به موفقیتی مثل موفقیت دل برسیم، اول باید ایده ای داشته باشیم و بعد محیطی رو بسازیم که ایده مون در اون جوونه بزنه و شکوفا شه.

۳. فکرِ زود پولدار شدن رو از سرتون بیرون کنین

۱۴ راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل آموزشی

۱۴ راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل آموزشی

«کسب وکاری راه نیندازید که هرکی دیگری هم مشغول انجام اینه، به دنبال کسب وکاری نرید که در ظاهر پول زیادی نصیب تون می کنه، کسب وکاری راه بندازین که بهش علاقه دارین.»

 

 

از نقل قول بالا خیلی راحت میشه نتیجه گرفت که فقط با مُد روز حرکت کردن یا تقلید از بقیه نتیجه نخواد داد. گذشته از این، به عنوان کسی که دوست داره کارآفرین شه، باید محیطی ایجاد کنین که به جای وابستگی به یک «فرد»، به «گروه» وابسته باشه، گروهی که در راه رسیدن به یک هدف مشترک با جون و دل سعی می کنه.

۴. تغییر واقعی بسازین

«واسه ایجاد تغییر واقعی در صنعت فناوری اطلاعات، یا باید کاری بکنین که هیچکی قبلا انجام نداده یا باید کار رو به شکل ی بسیار بهتری بکنین.»

کل اعضای دپارتمان فروش و بازاریابی، باید ذهنیتی نوآورانه داشته باشن. هرکدام از اجناس اَبَرشرکت دل، نشونه ای از نبوغ مایکل دله. شما با تحقیق در بازار می تونین نیازای بازار رو پیش بینی کنین و بفهمین که چه جوری میشه خلأ رو با محصولی نوآورانه پر کرد.

۵. به همه افراد سازمان تون مسئولیتایی بسپارید

«اگه سعی دارین همه چیز رو خودتون کنترل کنین، باد بدونین که خود رو محدود می کنین. اینکه تموم تصمیم گیریای سازمان رو به مرکز شرکت یا یک شخص واگذار کنین، اشتباه بزرگیه.»

– مایکل دل

 

 

مایکل دل می دونه که مسئولیت پذیریِ همه افراد شرکت چقدر مهمه. یک شخص، حتی اگه مالک شرکت هم باشه، به تنهایی نمیتونه همه چیز رو تحت کنترل خود داشته باشه. رمز موفقیت مایکل دل اینه که کارمندان اون از خودش باهوش تر هستن و دل درمورد هر مسئله یا مشکلی با اونا حرف می زنه. اون به این روش می تونه بزرگ ترین مشکلات رو در عرض چند روز حل کنه.

۶. به یاد داشته باشین شکست، پلی به طرف موفقیته

«سعی کنین از شکست نهراسید. با شکست، همه چیز یاد می گیرین.»

با اینکه به طورکلی شکست عالی نیس، اما مایکل دل طور دیگری فکر می کنه. اون به کارمندان خود به ویژه تیم تحقیق و پیشرفت آزادی داده تا بتونن ایده های جدیدی ارائه کنن. با اینکه هزینه تحقیق و پیشرفت هنگفته، اما با صرف این هزینه، میشه به ایده ی جدیدی رسید که از حمایت ی دادی برخورداره. بر همین پایه می تونی محصول یا خدمت خود رو ارائه کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید

۷. همیشه در حال یادگیری باشین

«یادگیری پیوسته و همیشگی مهمه.»

یادگیری همیشگی، عادتِ تمومِ رهبران و نوآوران بزرگ دنیاست. مایکل دل هم از این قانون مستثنی نیس و همیشه سعی می کنه هنگام کارا و فعالیتای روزانه، چیزای جدیدی یاد بگیره. دل از شرکتایی که مورد تحسینش بودن بازدید می کرد تا بتونه درمورد نحوه ی کار اونا نکاتی بیاموزد و جنبه ی جدیدی رو در اَبَرشرکت خود بگنجونه. این جور موفق شد دل رو به شرکتی بدل کنه که همیشه از ایده های جدید استقبال می کنه.

۸. بین خونواده و کارتون تعادل برقرار کنین

۱۴ راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل آموزشی

۱۴ راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل آموزشی

«من فکر می کنم که برابری بخشیدن به زندگی، یک اولویته. خونواده واسه من بسیار مهمه. واسه همین اگه به برنامه کاری من نگاه کنین، می ببینن یکی از چیزایی که خیلی وقت قبل یاد گرفتیم اینه که کار کردن در طول هفته حدومرزی داره.»

مایکل دل از همون اول تأسیس شرکتش، به این مسئله باور راسخ داشت. اون همیشه بین زندگی و کار برابری برقرار می کنه تا بتونه کارمندان خود رو خوشحال و راضی نگه داره. اون می دونه تنها به این روش که راندمان کاری کارمندان بالا میره و با تعهد کامل در راه رسیدن به هدف شرکت سعی می کنن.

۹. سعی کنین همیشه بیشترین اثر رو داشته باشین

دل به صاحبان کسب و کارای کوچیک پیشنهاد می کنه به طور همیشگی بپرسند که چه راهی رو واسه رسیدن به هدف شرکت باید طی کنن و چیجوری می تونن بیشترین اثر رو داشته باشن. این رقابت بزرگیه که هنگام گسترش سازمان ایجاد می شه.

دل گفته: «وقتی تعداد کارمندان من کم بود، همه کارا رو خودم می کردم، اما الان هزاران کارمند دارم و خودم رو وقف راه حل شرکت کردم.»

۱۰. با افراد باهوش رفت و اومد کنین

۱۴ راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل آموزشی

این افراد می تونن کارمند، سرمایه گذار، شریک، تأمین کننده و … باشن. دل به کارآفرینان و مدیران پیشنهاد می کنه تا می تونن، دوروبر خود رو با بهترین افراد پر کنن تا اینجوری به رشد سازمان کمک کنن.

افراد باهوش، سازمان رو به رقابت خواهند کشید و اونو مجبور می کنن متفاوت فکر کنه.

«هیچوقت سعی نکنین باهوش ترین فرد یک اتاق باشین. اگه هم هستین، من به شما پیشنهاد می کنم افراد با هوش تر رو هم به اتاق دعوت کنین یا اتاق دیگری پیدا کنین.»

– مایکل دل

 

 

۱۱. مشتری مداری رو فراموش نکنین

فلسفه ی دل اینه: «ما گوش میدیم و جواب میدیم؛ حق با مشتریه. به همین سادگی!»

دل از روز اول شرکت خود رو بر این ایده بنا نهادهکه هرچه مشتری می گه، همون درسته و لاغیر. وقتی اون در سن ۱۹ سالگی Dell Computer رو در خوابگاه دانشگاه تگزاس راه اندازی کرد، ایده ی ساده ای داشت: «خرید قطعات، مونتاژ اونا و فروش مستقیم محصول به مشتری.» اون تونست دست پخش کنندگان رو از بین برداره و قیمت پایانی رو کاهش بده.

دل ادعا می کنه شرکتش طبق یک معنی تقریبا ساده فعالیت می کنه: «مهم ترین نکته، جلب رضایت مشتریه.»

۱۲. یک ایده ی خوب انتخاب کنین و روی همون کار کنین

«من برحسب تجربه یاد گرفتیم شرکت می تونه خیلی سریع رشد کنه. مراقب باشین وارد کسب و کارای جدید نشید، انتظار نداشته باشین بتونین با تجربه و زیرساخت کم، با یک دست چند هندوانه وردارین و غوره نشده، مویز شید.»

گفته می شه که دو نوع کارآفرین هست:

  • یه دسته از کارآفرینان تا پای مرگ هم به دنبال معاملات و بازارهای جدید هستن؛
  • دسته دیگر، یک ایده ی خوب برمی دارن و تا پای مرگ روی همون کار می کنن.

دل می گه: «من از دسته اول نیستم.» شاید اینم راز موفقیت دل باشه.

۱۳. روابط خود رو گسترش بدین

مایکل دل یک جا گفته: «چیزی به نام موفقیت خودساخته وجود نداره.» بهترین فرصت واسه رشد کسب وکار کوچیک تون، گسترش دادن شبکه آدمای دور تونه. مایکل دل باور داره با اینکه ثروت خوبی به دست آورده، اما یک ریال از این ثروت بدون استفاده از علم و تجربیات بقیه، سخت کوشی تیم دل در سراسر جهان و عشق و حمایت خونواده و دوستانش، حاصل شدنی نبود.

۱۴. مناعت طبع داشته باشین

مایکل دل گفته: «در دانشگاه می خواستم IBM رو شکست بدهم.» شاید شما نخواهید کسب وکار کوچیک خود رو تا این اندازه به پرواز درآرین، اما هیچ وقت دست و پای خود رو نبندید. مایکل دل ۳۱ سال پیش، در اتاق ۲۷۱۳ دانشگاه تگزاس کار خود رو شروع کرد و تونست با داشتن ۱۰۰ هزار کارمند، کسب وکاری جهانی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار رو جلو براند.

سخن آخر

رمز و راز موفقیت مایکل دل، وجدانِ کاریِ اوست. اون با این وجدان کاری تونست ظرف مدت کوتاهی به موفقیت زیادی برسه و اونو در سالای بعد هم ادامه بده. شرکت اون که در اول خیلی کوچیک و ساده بود، حالا به بزرگ ترین شرکت فناوری در جهان تبدیل شده. بله، راهی که مایکل دل طی کرد، راه سختی بوده، اما اون خوب می دونست چه می خواد.

منبع : knowstartup.com blog.taskque.com

 


دسته‌ها: آموزشی