معروفه که سروکله ی جوشا وقتی پیدا می شه که قراره به مهمانی برید یا سر یک قرار مهم حاضر شید. نظری درباره همزمانی این اتفاقات با هم نداریم، اما اگه می خواید با روشای درمان جوش صورت آشنا شید، با این مقاله همراه باشین و البته با کمی تحمل، یکی از غیرقابل مقاومت ترین کارا یعنی فشار دادن جوش رو فعلا به تعویق بندازین.

 

دلایل ایجاد جوش

اگه می خواید بدونین چه جوری میشه از شر جوش خلاص شد و خودتون یک پا متخصص شید باید اول درباره دلیل فیزیولوژیکی بوجود اومدن اونا اطلاعاتی داشته باشین. واسه بیشتر مردم جوش تنها نشونه ای از مشکلات پوستیه که پس ی مشکل بخشای تولید کننده ی چربی پوست به وجود اومدهه. کلا این بخشا به دلایلی بیش فعال می شن و شروع به تولید مقدار زیادی چربی می کنن که پس ی اون این بخشا در چربی غوطه ور می شن.

ارگانیسمای زنده ی میکروسکوپی که معمولا روی پوست وجود دارن در این حجم زیادِ چربی به دام می افتن و باعث ایجاد آلودگی و تولید ترشحات بعدی می شن. این اتفاقیه که نقطه برآمده ی روی پوست که اونو جوش می گیم ایجاد می کنه.

شما می تونین واسه آگاهی یافتن از روشای جور واجور مراقبت از پوست سری به مقالات دیگر چه جوری بزنین.

جوش چیه؟

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

جوش یک زائده ی کوچیک پوستیه. جوشا، جراحتا یا مشکلات پوستی کوچیک به دلیل غدد چربی ای هستن که به وسیله میکروبا آلوده و ملتهب شده و در مرحله بعد ترشحات سطح اونا رو پر می کنه.

شکلای جور واجور شایع جوش یا جوش

وقتی غدد چربی پوست که در انتهای فولیکول مو قرار دارن بیش فعال شن جوش یا جوش ظاهر می شه. نقاطی از بدن که بیشتر در خطر جوش زدن هستن یعنی: صورت، بالای کمر، سینه و شونِه . جوش علامت واضحی از نا آرومی پوستیه به ویژه زمانی که روی پوست ظاهر می شه. شکلای جور واجور مختلفی از جوشا وجود دارن:

جوشای زیرپوستی کمودون (Comedone)

کمودون یا به شکل مفرد کمودو (comedo) زمانی ایجاد می شه که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلولای مرده ی پوست بسته شه. دو نوع از کمودون هست: سرسیاه و سرسفید.

جوش سرسفید (Whiteheads): با نام کمودون بسته هم شناخته می شن، چون چربی و سلولای مرده ی پوست از باز شدن مجرای بسته شده جلوگیری می کنن و نا آرومی در زیر پوست باقی می مونه. اگه سر این نا آرومی بیرون بیاد مثل دانه ای کوچیک با حبابی از چرکه.

جوش سرسیاه (Blackheads): به کمودونای باز معروفند. این جوشا خیلی راحت به چشم بین. رنگ تیره ای دارن و روی سطح پوست ظاهر می شن. بعضی به اشتباه فکر می کنن که این جوشا در اثر آلودگی به وجود اومدند و با شدت سعی در پاک کردن اونا می کنن. این کار فایده ای نداره و ممکنه پوست رو آزار داده و مشکلات دیگری بسازه. سیاهی سر این جوشا ملانین ِ غدد چربی پوسته که وقتی در خطر هوا قرار گرفتن اکسید شده و به این رنگ درمی آیند. واسه مطالعه در مورد درمان این نوع جوش می تونین به مقاله درمان جوش سرسیاه مراجعه کنین.

سفت دانه یا پاپول (Papules)

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

سفت دانه ها یا پاپولا برآمدگیایی سفت روی پوست هستن که در اونا مایع واضحی وجود نداره. به رنگای قهوه ای، بنفش، قرمز و اکثرا صورتی رنگ هستن. اگه اونا رو لمس کنین ممکنه دردناک باشن. سعی نکنین اونا رو فشار بدین چون ممکنه جای زخم شون بمونه.

پاسچول (Pustules)

این جوشا بر خلاف پاپولا دارای چرکی هستن که روی سطح پوست به روشنی دیده می شه. قانون ی این جوشا قرمز و سطح رویی اونا چرک آلوده. این چرک سفید یا زرد رنگه که معمولا مخلوطی از باکتری، گلبول سفید و سلولای مرده ی پوستیه. دستکاری این جوشا به باقی ماندن جای جوش تیره رنگ و جای زخم منتهی می شه.

ناب (Knobs)

از دید ریخت شناسی مثل به سفت دانه ها اما بزرگ تر از اونا هستن. این جوشا دردناک هستن و در زیر پوست قرار دارن.

کیست (Cysts)

خیلی راحت روی پوست قابل تشخیص هستن. این زائدها مثل پاسچولا پر از چرک هستن، اما اندازه بزرگ تری دارن و دردناک بوده و معمولا جای شون روی پوست باقی می مونه.

۱۴ درمان خونگی واسه آزادی سریع از جوشا

خیلی از مردم قبول دارن که استفاده از مواد شیمیایی خشن، شست وشوی طاقت فرسا و حتی لایه ورداری و لیزر کردن تحت نظر دکتر واقعا پوست رو حساس کرده و مشکل رو زیاد می کنه. پس میشه واسه جوشای دوره ای با دفعات ظهور محدود، از راه های درمانی فوق العاده متداولی که جوش و جوش رو با سرعت و خیلی راحت از بین می برن استفاده کرد.

۱. هر چه سریع تر از یخ استفاده کنین

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

اولین درمان سریع جوش یخه. واسه جوشی که هنوز به طور کامل عفونی نشده، استفاده از یخ به کاهش نا آرومی کمک می کنه و غدد چربی رو تشویق می کنه منقبض شده و چربی اضافه و میکروبای درون اونو از اون بخش پوست بیرون برونن.

نحوه ی استفاده:

 • یخ رو در تکه ای پارچه گذاشته و روی بخشی که در حال جوش زدنه به مدت چند ثانیه نگه دارین.
 • چند دقیقه فاصله بذارین و دوباره مرحله قبل رو تکرار کنین.

نکته: این کار رو به دفعات دلخواه تکرار کنین، جوش در عرض یکی دو روز از بین میره.

۲. عسل

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

حتما با خواص عسل آشنا هستین. عسل به عنوان ماده ای با خواص ضدعفونی کننده شناخته می شه و به از بین بردن عوامل میکروبی دور غدد چربی کمک می کنه. وقتی میکروبا کاهش پیدا می کنن سرعت بهبودی افزایش پیدا می کنه.

نحوه ی استفاده:

 • یک اپلیکاتور پنبه ای استریل رو در عسل طبیعی فرو ببرین و روی پوست بمالید و پوست رو کمه کم به مدت نیم ساعت به حال خود بذارین و بعد از اون با آب گرم بشورید.

نکته: جدا از اینکه این می تونین با اضافه کردن پودر دارچین به عسل ماده سفت تری به دست بیارین و اونو شب تا صبح موقع خواب روی جوش بذارین.

۳. آبلیمو

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

راه معجزه آسای دیگر واسه خلاصی از جوش استفاده از آبلیموی تازه گرفته شده. آبلیمو به عنوان میکروب کش ارگانیسمای میکروسکوپی موثر در ایجاد جوش رو می کشه و جدا از اینکه این با خاصیت جمع کنندگی ای که داره باعث می شه چربیای تجمع یافته بیرون رانده شن. واسه استفاده از لیمو چند راه دارین.

نحوه ی استفاده:

 • پیش از خوابیدن از یک گوش پاک کن استریل پنبه ای استفاده کنین و آبلیمو رو روی جوش بمالید.

نکته: واسه جوشای جدی تر مخلوطی از پودر دارچین و آبلیمو درست کنین و شب قبل از خواب روی جوش بمالید و بذارین تا صبح بمونه. این کار به از بین رفتن سریع جوش کمک می کنه، اما واسه افرادی که پوست حساس دارن پیشنهاد نمی شه.

۴. خمیردندان راه حل جوشای آب دار

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

خمیردندان واسه درمان جوش فوق العاده. اگه به عنوان روشی بعد از یخ گذاشتن استفاده شه سریع ترین اثر رو داره. لازمه که حتما از خمیردندانای سفید رنگ و غیرسفید کننده استفاده کنین. از شکلای جور واجور خمیردندانای ژل مثل استفاده نکنین.

نحوه ی استفاده:

 • قبل اینکه جوش روی صورت تون جا خوش کنه کمی خمیردندان سفید رو روی اون ناحیه بمالید و بذارین بین خواب شبونه اونجا بمونه.
 • وقتی بیدار شدید با آب سرد اونو بشورید. در صورتی که قرار نیس خونه رو ترک کنین می تونین این کار رو در میونه ی روز دوباره تکرار کنین.
 • واسه اینکه این روش فایده ای داشته باشه خمیردندان کمه کم باید نیم ساعت روی پوست بمونه.

نکته: خمیردندان می تونه واسه پوست ایجاد حساسیت کنه، پس مهمه که از این روش با احتیاط و به شکل ی درست استفاده کنین.

۵. از بخور استفاده کنین

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

واسه درمان سریع جوش بخور رو فراموش نکنین. استفاده از بخور گرم به دلیل باز کردن منافذ پوستی و بیرون ریختن مواد زاید از اون، فواید فوق العاده ای واسه پوست افرادی که از جوش رنج می برن داره.

نحوه ی استفاده:

 • یک ظرف بزرگ رو با آب داغ پر کنین، بعد صورت خود رو در نزدیکی دهانه ی ظرف بذارین طوری که بخار آب به پوست تون برسه.
 • اصلا پوست تون رو در تماس با آب داغ قرار ندین، چون ممکنه باعث سوختگی شه.

نکته: بخور رو به مدت نیم ساعت ادامه بدین و بعد به پوست تون مرطوب کننده بمالید.

۶. روغن درخت چای

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

روغن درخت چای درمان کننده ی حیرت انگیزی واسه جوشای پوستیه. روغن درخت چای با خاصیت ضدباکتریایی به جنگ میکروبایی میره که مشکلات پوستی ایجاد می کنن و به دلیل خواص آرامش بخشی که داره، قرمزی و وخامت جوشا رو کم می کنه. این روغن با خشک کردن جوشا و کمودونای سرسفید اونا رو بهبود می ده.

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

نحوه ی استفاده:

 • گلوله ی پنبه ای رو در روغن درخت چای غوطه ور کنین و بر موضع جوش بمالید. بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پوست خود رو بشورید.
 • راه دیگر مخلوط کردن چند قطره از این روغن در یک قاشق ژل آلوئه وراه. مخلوط به دست اومده رو روی جوشا و بقیه نقاط مشکل دار پوست تون بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه اونو بشورید.

نکته: اگه پوست شما حساسه نباید از روغن درخت چای استفاده کنین.

۷. سیر

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

سیر گیاهیه که به دلیل مزه ی عالی و فواید پزشکی مورد توجه. سیر دارای خواص اثبات شده ی قوی ضدباکتریایی، تقویت سلولی و ضدویروسه و به عوامل مریضی زای مسری حمله می کنه. سیر در تقویت قوای جسمی نقش داره.

سیر نپخته در طب قدیمی هند، آیوروِدا، یکی از بهترین درمانا واسه جوشای رسیده برشمرده می شه و طبیبان آیورودا بر سر خواص سیر در درمان جای جوشا و در جلوگیری از برگشت دوباره جوش قسم می خورن.

بدون در نظر گرفتن گزارشای طب آیورودا درباره سیر، به اندازه ای افراد جور واجور به فواید خوردن سیر نپخته در پیشگیری و درمان جوش صورت اشاره کردن که میشه اونو درمانی عالی شمرد. سیر این ماده ضدویروس، ضدقارچ و ضدسرطان واسه درمان سریع جوشا کارسازه. سولفور موجود در سیر به سرعت دادن مراحل بهبودی جوش کمک می کنه.

نحوه ی استفاده:

 • یک حبه سیر رو دو نیم کنین.
 • سیر رو روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشورید.
 • این کار رو چند بار در روز تکرار کنین.

نکته: خوردن روزانه یک حبه سیر نپخته به پاک سازی خون تون هم کمک می کنه. اما توجه کنین که در مصرف سیر نپخته زیاده روی نکنین تا معده ی شما اذیت نشه.

۸. جوش شیرین (بی کربنات سدیم)

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

جوش شیرین راه حل خونگی به درد بخور دیگری واسه درمان جوشه که با لایه ورداری پوست و باز کردن راه تخلیه ی چربی و سلولای مرده جوشا رو از بین می بره. جوش شیرین کاربردهای زیادی داره. میشه از اون به عنوان ضدبو، به عنوان خمیردندان و در محلولای جور واجور خونگی واسه لایه ورداری پوست استفاده کرد.

نا آرومی جوش زمانی که سلولای پوست و ارگانیسمای کوچیک در کنار هم جمع می شن و یک جوش متورم رو ایجاد می کنن، شکل میگیره. نا آرومی پوست جدا از اینکه اینکه توجه بقیه رو به خود جلب می کنه می تونه واقعا دردناک باشه.

بخشی از قدرت جوش شیرین در مراقبت از پوست به این دلیله که میتونه به عنوان بخشی از درمان نا آرومی پوست و در یک برنامه درمانی به کار رود. مثلا از مواد معمولی موجود در آشپزخانه میشه واسه درست کردن ماسکای قوام دار با پایه جوش شیرین استفاده کرد. ماسکای خونگیِ پوشاننده ی صورت که با جوش شیرین درست شن می تونن به پیشگیری و درمان مشکلات پوستی کمک کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۵ اشتباه زبون بدن که افراد موفق انجام نمیدن

نحوه ی استفاده:

 • جوش شیرین رو با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنین.
 • پوست خود رو به دقت بشورید و در حالی که نم داره خمیر رو در نواحی مشکل دار پوست بمالید، اون وقت چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شه صبر کنین.
 • صورت خود رو با آب گرم بشورید.
 • واسه اینکه سریع تر نتیجه بگیرین این مراحل رو دوبار در روز تکرار کنین.

نکته: هیچوقت جوش شیرین رو بیشتر از چند دقیقه ی محدود روی پوست آزاد نکنین، چون ممکنه موجب خشکی و حساسیت شه.

۹. خیار

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

خیار پر از پتاسیم و ویتامینایی چون ویتامین A ،C و Eه. جدا از اینکه این خیار دارای خواص خنک کنندگی و آرامش پوسته. در کشورهای خاورمیانه و آسیایی آب خیار واسه خنک کردن بدن و پوست ، درمانی جدا به حساب میره. آب خیار واسه بازسازی پوست خوبه و به ویژه زمانی که روی پوست به کار رود در کاهش نا آرومی پوستی نقش داره.

نحوه ی استفاده:

 • خیار رو خرد کنین روی اون آب بریزین و بذارین به مدت ۶۰ دقیقه بمونه. مواد داخل خیار مثل ویتامین A، پتاسیم و کلروفیل در آب منتشر می شن.
 • آب حاصل رو صاف کنین و واسه نوشیدن یا شستن صورت استفاده کنین.

نکته: می تونین با خیار ماسک صورت درست کنین. این ماسک رو به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت بذارین بعد با آب گرم بشورید. این کار به تمیزی آلودگیا و باکتریا از مجاری پوست کمک می کنه.

۱۰. سرکه سیب

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

وقتی می خواید جوشای تون رو درمان کنین، سرکه سیب رو به عنوان ماده ای قوی به حساب بیارین. به چه دلیل؟ چون ارگانیسمای کوچیکی که تموم این مشکلات رو بوجود آورده ان با سرکه ی سیب نابود می شن. سرکه ی سیب با خواص قلیایی خود، pH سطح پوست شما رو به تعادل میرسونه و در این شرایط بازم رشد میکروبا سخت تر می شه. نکته آخر اینکه سرکه ی سیب با خواص منقبض کننده ی خود مثل آبلیمو کمک می کنه که چربی تجمع یافته در منافذ پوستی بیرون رانده شه. به یاد داشته باشین که با زیاده روی در استفاده از سرکه روی پوست، اونو بیشتر از اندازه خشک نکنین.

نحوه ی استفاده:

 • صورت تون رو با آب شسته و با حوله خشک کنین. یک پیمانه سرکه رو با ۳ پیمانه آب مخلوط کنین، بعد گلوله ی پنبه ای رو در اون فرو ببرین و حتما روی نقاطی از پوست که مشکل داره بمالید.
 • کمه کم به مدت ۱۰ دقیقه پوست رو به حال خود بذارین، می تونین بذارین سرکه یک شب تا صبح روی پوست تون بمونه. هر روز چند مرتبه این کار رو تکرار کنین.

نکته: پس از استفاده از این درمان از تونر پوست استفاده کنین. تونر یک پاک کننده ی رقیق پوسته که از مواد غیرالکلی ساخته می شه و واسه همین خشکی پوست ایجاد نمی کنه.

۱۱. ماست

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

ماست غذایی دلپذیره که به عنوان وعده صبحانه و بین وعده عالیه. ماست جدا از اینکه این اگه به شکل موضعی روی پوست استفاده شه فواید شگفت آوری داره. سالیان درازه که به دلیل همین فواید عالی، واسه بهبود پوست از اون استفاده می شه.

هنوزم در هند از ماست به عنوان راهی عالی در درمان جوش و کاهش نا آرومی اون استفاده می شه. کلئوپاترای مصر قدیم به حمومای روزانه ای با شیر ترشیده که بهش پوستی نورانی و جوون می بخشیده معروفه. شمام می تونین واسه از بین بردن جوشا از ماست استفاده کنین.

نحوه ی استفاده:

 • مقداری ماست رو با آبلیمو مخلوط کنین و روی پوست تون بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت تون رو بشورید.

نکته: باید از این مخلوط روزی دوبار استفاده کنین.

۱۲. آسپرین

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

آسپرین یک مسکنه و البته از اون واسه آرامش جوش هم میشه استفاده کرد. بیشتر ما معمولا قرصای آرامش سردرد رو در خونه داریم.

نحوه ی استفاده:

 • سر راست ترین راه واسه استفاده از آسپرین در درمان جوش ساختن خمیری با یک سهم آسپرین و سه سهم آبه. زمانی که خمیر سفت شد اونو روی جوشا بمالید. حدودا نیم ساعت بعد این خمیر خشک می شه و پایین می ریزه. بعد از اون می تونین صورت تون رو بشورید.

نکته: روزی یک بار این درمان رو انجام بدین.

۱۳. ژل آلوئه ورا

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

آلوئه ورا نه تنها با کم شدن نا آرومی پوست احساسی عالی به شما می ده، آزردگی و قرمزی جوش رو از بین برده و پوست تون رو نورانی و صاف می کنه.

نحوه ی استفاده:

 • ژل آلوئه ورا رو به جوشا بمالید و ۱۵ دقیقه بذارین بمونه.

نکته: بعد از ۱۵ دقیقه صورت تون رو با آب گرم بشورید.

۱۴. روغن زیتون

۱۴ روش سریع واسه درمان جوش صورت  آموزشی

روغن زیتون شامل ویتامین، آنتی اکسیدان و آهنه. این روغن به دلیل خاصیت آرامش دهندگی پوست به بازسازی جای جوش کمک می کنه.

نحوه ی استفاده:

 • واسه از بین بردن جای جوشا باید پیش از رفتن به رختخواب از روغن زیتون استفاده کنین.
 • مقداری روغن زیتون وردارین و به شکل خود ماساژ بدین. بیش تر روی جای جوشا تمرکز کنین.
 • ماساژ روغن به پوست رو به مدت چند دقیقه تا زمانی که حس کنین روغن جذب پوست شده ادامه بدین.
 • پارچه یا حوله ای تمیز رو در آب گرم فرو ببرین.
 • حوله ی گرم رو روی صورت تون بذارین تا بخار بهش برسه.
 • چربی باقی مونده رو به آرامی و نه با سابیدن از روی پوست پاک کنین.

نکته: بعد از یکی دو دقیقه صورت تون رو با آب معمولی بشورید.

جلوگیری از جوش صورت

جلوگیری از تشکیل جوش ، راز کنترل آنست؛ درمون واقعه پیش از اتفاق باید کرد. گرچه بیشتر آدما به غلط بر این باورند که جوش زدن با آلودگی سطح پوست یا مصرف غذاهای خاص مرتبطه اما، جوش زدن به ترکیبی از عوامل مرتبطه که بعضی از کنترل ما خارجند؛ تعادل هورمونی و سرعت طبیعی سیستم تجدید پوست ما از اون جمله ان. با وجود اینکه به طور قطع جوش زدن تقصیر شما نیس اما در برابر جوشا بی دفاع هم نیستین. شما واسه کمک به بدن تون واسه مقابله با جوشا می تونین چیزی که رو که بدن واسه قوی و سالم بودن بهش احتیاج داره در اختیارش بذارین.

اگه می خواید پوست خوبی داشته باشین، این موارد ساده رو رعایت کنین:

شست وشوی روزانه

روزی دو مرتبه با ملایمت صورت تون رو بشورید تا چربی اضافه، باکتریا و سلولای مرده رو از سطح اون پاک کنین. فراموش نکنین که دلیل جوش، آلودگی پوست نیس و شست و شی بیشتر از حد تنها باعث خشک شدن پوست و تحریک اون واسه تولید میزان بیشتر چربی می شه. هیچوقت بیشتر از حد این کار رو تکرار نکنین. اگه روالی واسه شست وشوی پوست تون به شکل روزانه، جواب داد همون رو ادامه بدین.

از سابیدن پوست با لایه بردارهای زبر دوری کنین

لایه ورداری پوست خوبه اما دقت کنین از لایه بردارهای کم که دانه های ریز و نرم دارن استفاده کنین. از مصرف کالاهایی که شامل خردهای پوسته ی بادام یا زردآلو هستن پرهیز کنین. این خردها می تونن پوست رو تحریک کنن و حتی باعث خراش بشن که به نا آرومی پوست دامن می زنه.

از اجناس شامل الکل استفاده نکنین

اگه از شیرپاک کن استفاده می کنین از اجناس با پایه الکل ایزوپروپیل یا بقیه الکلای شوینده استفاده نکنین. الکل ماده قابض قدرتمندیه و لایه سطحی پوست رو برمی داره، این باعث تولید بیشتر چربی از غدد پوستی می شه. نتیجه این کار پوستی خشک و قرمزه و شاید جوشای بیشتری میزنین.

رژیم غذایی سالم و مصرف آب

با اینکه غذاها دلیل جوش زدن نیستن، رژیم غذایی سالم کمک می کنه بدن چیزی که رو واسه جنگیدن با جوشا احتیاج داره در اختیار داشته باشه.

صبحانه رو حذف نکنین: صبحانه نیرومحرکه ای واسه فرایندهای متابولیسم بدن تونه و در طول روز به شما انرژی می ده.

کلا میوه های تازه رو به سیب زمینی سرخ کرده ترجیح بدین و رژیمی متعادل داشته باشین که از همه گروه های غذایی در اون استفاده شده باشه.

روزانه کمه کم ۸ لیوان، و اگه ورزش می کنین یا در فصل گرما به سر می برین حتی بیشتر، آب بخورین.

ورزش کنین

فواید ورزش بی شماره، ورزش به گردش خون در بدن کمک می کنه، به شما آرامش می ده، استرس رو کم می کنه و انرژی تون رو بالا می بره. پوست شمام از گردش خون بیشتر و اکسیژن رسانی بیشتری که در اثر فعالیت ورزشی ایجاد می شه سود می بره.

اما دقت کنین که گرما و رطوبت نشسته روی پوست در اثر ورزش، جای مناسبی واسه پخش شدن باکتریا جفت و جور می کنه. پس، پیش از ورزش آرایش تون رو پاک کنین. اگه با استعداد جوش بدن هستین واسه ورزش لباس نخی گشاد به تن کنین. بعد از ورزش در اولین فرصت به حموم برید.

جوشا رو فشار ندین، دست کاری نکنین و نترکانید

فشار دادن یا درآوردن چرک جوشا با ناخن، سوزن یا هر وسیله دیگر می تونه راه باکتریا رو به عمق بیشتری از پوست باز کنه که موجب زیاد نا آرومی و عفونت میشه. این کار به بافت دور پوست آسیب می زنه و احتمال باقی ماندن جای جوش رو افزایش می ده. ، تماس بیشتر از حد دستا با پوست شامل مالیدن یا حتی تکیه زدن دست به چانه می تونه باکتریا رو به منافذ پوست وارد کنه و احتمال جوش زدن رو بالا ببره.

از پوست تون در برابر تابش آفتاب، محافظت کنین

هرروز، حتی روزهای ابری، از ضدآفتاب با spf کمه کم ۱۵ استفاده کنین. گرچه حقیقت داره که نزدیکی کم با نور آفتاب می تونه در شروع واسه جوش به درد بخور باشه اما گول نخورید چون این منافع کوتاه مدت هستن. تماس طولانی با نور آفتاب پوست تون رو خشک می کنه و باعث تولید بیشتر چربی پوست و سرعت دادن ریزش سلولای مرده ی اون می شه. چربی بیشتر در کنار سلولای مرده ی پوستی زمینه مناسبی واسه ایجاد جوشا ایجاد می کنه.

استراحت

خواب خوب شبونه، به مدت کمه کم ۷ تا ۸ ساعت، می تونه معجزه ای واسه جوش هاتون باشه. می پرسین چه جوری؟ در جواب باید بگیم بدنی که خوب استراحت کرده منابع لازم رو واسه داشتن دستگاه ایمنی قوی در اختیار داره. گرچه سیستم ایمنی قوی به کلی مانع جوش نمی شه، اما در جنگ با عفونت جوشا کمک می کنه و جوشا با سرعت بالاتری بهبود پیدا می کنن.

آروم باشین

زمانی که در نا آرومی باشین، غده ی آدرنال، هورمون کورتیزول رو روونه جریان خون تون می کنه. این هورمون غدد چربی پوست رو به ترشح بیشتر وا می داره که می تونه به جوش زدن بینجامد. بسیار مهمه که روزانه زمانی رو به استراحت اختصاص بدین، بخونین، دوش بگیرین، مدیتیشن یا یوگا بکنین یا هر کار دیگری که به شما احساس شادی و آرامش می ده. واسه داشتن بدنی سالم کلا و داشتن پوستی قشنگ و سالم، آروم بودن قدم اساسیه.

اگه می خواید با روشای درمان سریع جوش آشنا شید، می تونین به جای خوندن این مقاله ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

به خاطر داشته باشین حتی بعد از رفع شدن جوشا باید استفاده از روشای پیشگیری رو ادامه بدین تا جوشای جدید ایجاد نشن.دسته‌ها: آموزشی