آمارها به این واقعیت اشاره دارن که تقریبا ۸۵ درصد از موفقیت ما در زندگی، مستقیما به مهارتای ارتباطی مون به ویژه قدرت بیان مربوط می شن. یعنی فرقی نمی کنه چقدر بلندپرواز، چقدر اهل همت یا چقدر تحصیل کرده باشین؛ اگه مهارتای ارتباطی درست و قدرت بیان کافی رو در خودتون ایجاد و تقویت نکنین، احتمال موفقیت تون پایینه. این نوشته رو بخونین تا با ۱۴ روش موثر واسه بهبود قدرت بیان آشنا شید.

 

اگه به شکل ی ایجاد رابطه افراد با همدیگه دقت کنین، به روشنی می ببینن که بیشتر ما آدما با کمی توجه بیشتر به قدرت بیان می تونیم نفع زیادی ببریم.

«کیفیت زندگی تون، کیفیت روابط تونه.»

– تونی رابینز

رابطه قدرت بیان با موفقیت

هر وقت می خواید بالاتر از دنیای داخلی تون حرکت کنین و با کسائی که فکر و احساس شون با شما متفاوته رابطه برقرار کنین، مهارتای ارتباطی تون، به ویژه قدرت بیان، عامل اصلی ای هستن که نتیجه رو رقم میزنن.

خبر خوب اینکه همه می تونن قدرت بیان خود رو تقویت کنن. حتما انگیزه بیشتری پیدا می کنین اگه بدونین که حتی پیشرفتای کم در قدرت بیان در مورد بقیه، اثر عمیقی بر کیفیت زندگی و کارتون دارن.

«ایجاد رابطه، یعنی رابطه انسانی، کلید موفقیت شخصی و کاریه.»

– پاول جی میر

تقویت قدرت بیان

وقتی می خواید با طیف گسترده و مختلفی از آدما رابطه برقرار کنین، باید اول ۵ سؤال از خودتون بپرسید:

  • چه اشتراکاتی داریم؟
  • اونا در گفت وگو با من احساس راحتی دارن؟
  • جوابام باعث می شه احساس کنن درک شون کردم؟
  • مقصود من به طور روشن منتقل شده؟
  • پس از ایجاد رفت و امد، رابطه مون بهبود پیدا می کنه؟

۱۴ روش موثر واسه بهبود قدرت بیان

۱. این حس رو منتقل کنین که مشتاق صحبت با اونا هستین

۱۴ روش موثر واسه بهبود قدرت بیان آموزشی

اونا دوست دارن احساس کنن که شما ترجیح میدید به جای هرکی دیگری، با اونا صحبت کنین. وقتی این حس رو منتقل می کنین که واسه صحبت هیجان زده هستین و به اونا اهمیت میدید، باعث می شه حس بهتری نسبت به خود داشته باشن. پس، احتمال بیشتری داره که حرف دل شون رو با شما در بین بذارن.

۲. سؤالاتی با پایان باز درباره علایق شون بپرسید

سؤالاتی بپرسید که باعث شن افراد درباره علایق و زندگی شون طوری صحبت کنن که بینشی درباره نیازها و خواستهای شون در اختیارتون بزاره. وقتی به اونا کمک می کنین دید تازه و مثبتی نسبت به وضعیت خود به دست بیارن، ارتباطی عمیق تری با شما حس می کنن.

۳. به زبون بدن و احساسات شون توجه کنین

به ارتباطات غیرزبانی شون توجه ویژه ای بکنین. به زبون بدن و طرز ایستادن شون دقت کنین. افعال و واژهایی که انتخاب می کنن رو هم مورد توجه داشته باشین. حالا، واژه ها، زبون بدن و تُن صدای تون رو طوری در کنار هم منظم کنین که با چیزی که در مخاطب تون مشاهده کردین موافق شه. انجام این کار به اونا کمک می کنن تا رابطهِ ناخوداگاهِ عمیق تری با شما برقرار کنن.

۴. تأییدشان کنین. بگید چه چیزایی رو در اونا تشویق می کنین و به چه دلیل

یکی از بهترین روش ها واسه رابطه سریع با بقیه، اینه که رک باشین و به اونا بگید به چه دلیل اونا رو دوست دارین یا تشویق شون می کنین. اگه بیانِ زیادی مستقیم مناسب نیس، با اظهارات غیرمستقیمی در این طرف و اون طرف، منظورتان رو به اونا برسونین. هر دو راه و روش به یک اندازه تاثیردارن، چون همه به تأیید و تشویق بقیه، واکنش خوبی نشون میدن.

۵. به هر چه میگن، با دقت گوش کنین

موقع صحبت با اونا، بیشتر از حد روی چیزی که باید جواب بدین تمرکز نکنین؛ به جای اون، به هر واژه ای که به زبون میارن گوش کنین و تا جای ممکن، واکنش در رابطه و مناسبی نشون بدین. این برخورد به اونا نشون می ده که به چیزی که میگن علاقه دارین و در لحظه جاری، همراه و هم دل شون هستین. هر وقت چیزی میگن که درست متوجه نمی شین، سؤال بپرسید. این کمک می کنن تا هر گونه خطا و لغزشِ عجیب پنهون در ایجاد رابطه رو پوشش بدین.

۶. به اندازه کافی ارتباطی چشمی برقرار کنین

رابطه چشمی به طرف مقابل تون می گه که شما نه تنها بهش و چیزی که می گه علاقه دارین، بلکه قابل اعتماد هم هستین. وقتی این رابطه چشمی به اندازه کافی و درست به کار میره، اونا تصور می کنن به خاطر این تمایل تون به رودررویی مستقیم، به خودتون اطمینان هم دارین. پس، طبیعتا توجه بیشتری به شما و چیزی که می گین دارن.

۷. تا جایی که ممکنه، خودتون رو به اونا بشناسانید

۱۴ روش موثر واسه بهبود قدرت بیان آموزشی

یکی از بهترین روش ها واسه اینکه اعتماد بقیه رو به دست بیارین، اینه که تا جایی که می تونین خودتون رو به اونا بشناسانید. از اتفاقات جالبی که در زندگی تون افتاده واسه شون بگید یا فقط سوتیایی رو که در زندگی روزمره دادین تعریف کنین. همین طور که این کار رو انجام میدید، مطمئن شید که از علایق و ارزشای اونا بیشتر از حد دور نمی شین. هیچی هم چون شفافیت، ایجاد اعتماد نمی کنه.

۸. این حس رو منتقل کنین که همه در یک طرف میدون هستین

از واژهایی مثل «ما، واسه ما، خود ما…» استفاده کنین تا فورا با هم رابطه برقرار کنین. وقتی از اینجور واژهایی استفاده می کنین، به نظر می رسه که همه تو یه گروه، با هدف و علایق مشترکی حضور دارین. این طوری شمام روی مدار اونا حرکت می کنین، در حالی که به نظر می رسه بقیه از بینش و درک ویژه ی شما بهره مند نیستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۳ اشتباهی که نظر بقیه در مورد شما رو واسه همیشه تغییر می ده

۹. به اونا لبخند بزنین

وقتی به بقیه لبخند میزنین، این حس رو منتقل می کنین که اونا رو دوست دارین و وجودشون واسه تون شادی بخشه. لبخند زدن باعث می شه اونا هم ناخوداگاه بخوان به شما لبخند بزنن که این فورا بین تون توافقی دو طرفه ایجاد می کنه. فقط مطمئن شید که لبخندتون صمیمانهه، اگه غیر از این باشه اونا می فهمن.

۱۰. تجربه های خوب تون رو به بقیه هم پیشنهاد بدین

رستورانایی که رفته اید، جایایی که بودین، فیلمایی که دیده اید، آدمای مفیدی که اونا باید ملاقات کنن، کتابایی که خوندین، فرصتای شغلی و خلاصه هر چیزی که به ذهن تون می رسه رو پیشنهاد کنین. توضیح بدین که چی در اون آدما و جایا و چیزها قابل توجه بوده و چیجوری می تونن واسه بقیه هم جذاب باشن. اگه اون قدر ایده پیشنهاد کنین که بتونین اونا رو علاقه مند کنین، اونا هم به عنوان یک «همراه» به شما نگاه می کنن که موقع تصمیم گیری درباره کاری که باید بکننن، می تونن روی اون حساب کنن.

۱۱. به اونا دل گرمی بدین

اگه کسی که با اون طرف هستین، سن کمتری داره یا در موقعیت دشوارتری نسبت به شماس، از هر دل گرمی ای که بتونین بهش بدین، استقبال می کنن. وقتی به اونا کمک می کنین تا اطمینان بیشتری نسبت به توانایی هاشون پیدا کنن، واسه اعلام نظر شما ارزش قائل می شن. این حتی به رابطه تون هم کمک می کنه. اونا رو قانع کنین که می تونن مشکلات و محدود کردنای شون رو از بین ببرن و به ایجاد رابطه با شما حس خوبی پیدا کنن.

۱۲. طوری به نظر برسین که انگار سطح انرژی تون کمی بالاتر از طرف مقابله

عموما آدما می خوان دور و بر کسائی باشن که به جای تضعیف، روحیه ی اونا رو بالا ببرن. اگه با صدا و زبون بدن تون نشون بدین که سطح انرژی تقریبا بالاتری دارین، وقتی دور و بر شمان، حس پرانرژی تر و مثبت تری دارن. البته اون قدر هم پرانرژی نباشید که اونا رو از خود دور کنین، اما اون قدر انرژی از خودتون نشون بدین که اونا هم بعد از صحبت با شما احساس پرانرژی بودن کنن.

۱۳. نام اونا رو طوری ادا کنین که به گوش شون خوب باشه

نام هر شخصی، از نظر هیجانی، یکی از قدرتمندترین واژه ها واسه اوست. اما چیجوری ادا کردن اون، مهم تر از تعداد دفعاتیه که اونو به زبون میارید. اگه نام اونا رو با انعطاف درستی به زبون بیارین، واقعا می تونه حس مثبت زیادی رو به طور مستقیم به سیستم عصبی شون منتقل کنه. اگه وقتی نام اونا رو می گین، حس خوبی واسه شون داشته باشه، بدون اینکه خودشون هم بدونن، به طور ناخوداگاه احساس نزدیکی با شما می کنن.

۱۴. پیشنهاد بدین این رابطه رو یه قدم به جلو ببرین

۱۴ روش موثر واسه بهبود قدرت بیان آموزشی

چند کار هست که می تونین واسه تقویت دوستی تون با طرف مقابل، انجام بدین. مثلا، پیشنهاد رفتن به رستوران بدین، در کافه و کافی شاپ صحبت کنین، به استادیومای ورزشی برید و… حتی اگه اونا پیشنهادتان رو قبول هم نکنن، بازم از اینکه اون قدر ازشان خوش تون اومده که می خواید به دوستی تون عمق بدین، احساس خوشایندی دارن. از طرف دیگر اونا هم به سراغ شما خواهند اومد، چون دیده ان که شما به جای اونکه منتظر بمونین تا دوستی با اونا به شکل جادویی اتفاق بیفته، واسه به دست گرفتن زندگی تون و ایجاد دوستی جرئت دارین.

در استفاده از قدرت بیان ماهر شید

اگه فرصتی رو به تقویت حتی چند مورد از این مهارتای ارتباطی اختصاص بدین، توانایی تون در ایجاد رابطه با بقیه چه در محل کار و چه در موقعیتای اجتماعی، به شکل چشم گیری بهبود پیدا میکنه. فرصتی رو به مشاهده ی ماهرترین افراد از دید اجتماعی که می شناسین اختصاص بدین؛ خیلی از این روش ها رو در اونا می بینین. توجه داشته باشین که این روش ها نباید مثل یک ربات استفاده کرده شن یا خیلی در چشم باشن. باید به شکل طبیعی انجام شن و به روشی که با موقعیت جاری موافقت داشته باشن.

«ممکنه ایده های فوق العاده ای داشته باشین، اما اگه نتونین اونا رو منتقل کنین، ایده هاتون شما رو به هیچ جا نخوان رساند.»

– لی لاکوکا

واسه اینکه بهترین نتیجه ممکن رو به دست بیارین، فقط آروم باشین و بذارین این مهارتای ارتباطی به طور طبیعی جریان یابند. تا جایی که می تونین به خود حقیقی تون نزدیک باشین. روشایی رو انتخاب کنین که با شخصیت تون و انگیزه هاتون در مورد بقیه تناسب خوبی داشته باشن. یاد بگیرین که حس کنین کدوما واسه موقعیتای خاص مناسب هستن و کدوما با شخصیت حقیقی شما موافقت ندارن.

۱۴ روش موثر واسه بهبود قدرت بیان آموزشی

قدرت بیان، باعث فرصتای جدید می شه

از آنجایی که آدما نقش مهمی در زندگی شما اجرا می کنن، اگه فرصتی رو به بهتر شدن روشی که با تقویت مهارتای ارتباطی، با بقیه رابطه برقرار می کنین اختصاص بدین، کل زندگی واسه تون آسون تر میشه.

قدیما ایجاد رابطه با هر کسی در هر موقعیتی خیلی آسون تر بود درست برعکس این روزها. قدرت مهارتای موثر ارتباطی اینه که با تقویت شون، فرصتای جدیدی که وگرنه در دسترس نبودن فت و فراوون واسه تون آماده میشه.

منبع : advancedlifeskills.com

دسته‌ها: آموزشی