۱. کمه کم ۱۵ دقیقه قبل از شروع ساعت کاری به محل کار بین

آدمایی که بازده بالایی دارن، خوب با اهمیت زود رسیدن به محل کار آشنا هستن. اونا به جای اونکه با عجله و نگرانی خود رو به محل کار برسانند و تنها امیدشون سروقت رسیدن باشه، به موقع از خونه بیرون میزنن و از حال و هوای اول صبح لذت می برن و بعد هم با آرامش وارد محل کارشون می شن. این آدما از همون اول روز حس آرامش بخشی رو پیش می گیرن و ۱۵ دقیقه فرصت بیشتر به خودشون میدن تا واسه کار آماده شن.

۱۴ کاری که افراد موثر در شروع هر روز کاری انجام میدن  آموزشی

۲. محیط کارشون رو مثل حرفه ایا درست می کنن

آدمای موثر پیش از اونکه کارشون رو شروع کنن، اول مطمئن می شن که ابزارشان در جای مناسب قرار داره، درست مثل جراحی که مشغول عمل جراحیه یا سرآشپزی که در آشپزخانه کار می کنه. در اتاق عمل یا آشپزخانه، هر دقیقه و چه بسا هر لحظه، ارزشمنده؛ در محیط کارِ شمام باید اینجور باشه. آدمایی که بازده بالایی دارن، محیط کارشون رو منظم نگه می دارن تا مجبور نباشن هر بار که به چیزی احتیاج داشتن، زمانی رو واسه جستجوی اون صرف کنن.

۳. کاری رو که قبلا انجام دادن مرور می کنن

بازبینی کاری که قبلا انجام دادین مؤثره، به ویژه اگه تازه از تعطیلات آخر هفته یا بقیه تعطیلات طول سال برگشته باشین. آدمایی موثر با یادآوری اینکه آخرین بار کجای کار بودن، خودشون رو گرم و آماده می کنن. اونا به جای اونکه یک دفعه و بدون مقدمه وارد کار شن، کارای گذشته رو مرور می کنن تا درباره چیزی که باید بکنن مسیرشون رو مشخص و حس رسیدن به طرف موفقیت رو در خود تقویت کنن.

۴. فهرست کارایی که باید بکنن و مهلتای تعیین شده رو مرور می کنن

۱۴ کاری که افراد موثر در شروع هر روز کاری انجام میدن  آموزشی

آدمای موثر فهرستی از کارایی که باید بکنن (to-do list) دارن. اونا در شروع روزِ کاری فهرست شون رو مرور می کنن تا راه حل مشخصی رو در پیش بگیرن و برنامه ریزی کنن. اونا ضرب العجلا و جلسات کاری مهم رو به خودشون یادآوری می کنن تا بتونن کارای شون رو بر اون پایه اولویت بندی و زمان بندی کنن.

۱۴ کاری که افراد موثر در شروع هر روز کاری انجام میدن  آموزشی

۵. بیشتر از ۳ وظیفه ی مهم واسه روزشون تعیین نمی کنن

افرادی که بازده بالایی دارن، خوب میدونن که اگه بیشتر از اندازه واسه خود برنامه ریزی کنن، سردرگم می شن. اونا واسه اینکه روی کار متمرکز بمونن و خودشون رو از چندوظیفگی حفظ کنن، واسه کل روز، بیشتر از ۳ کار مهم در نظرنمی گیرن. لئو باباوتا (Leo Babauta) بنیان گذار وبلاگ بهره وری عادات ذن (zen habits) هم هر صبح ۳ وظیفه ی خیلی مهم تعیین می کنه تا خود رو به جلو حرکت بده.

۶. سوالای خوبی واسه خود مطرح می کنن

آدمای موثر تکلیف شون درباره چیزی که می خوان هر روز بهش برسن روشنه. اونا این کار رو با سوالای خوب از خودشون انجام میدن. مسائل رو به روشنی شناسایی و بررسی می کنن که این مسائل باید حل بشن یا نه. اونا وقت شون رو با رسیدگی به موضوعات بی اهمیت تلف نمی کنن. سوالای خوب باعث می شن درزمان روز انگیزه خود رو هم حفظ کنین. مثلا، ران فریدمن (Ron Friedman) کارشناس انگیزه افراد، پیشنهاد می کنه در شروع روزِ کاری تون، این سوال رو مطرح کنین:

امروز به پایان رسیده و من با حس فوق العاده ای، پر از موفقیت دفترم رو ترک می کنم. چه دستاوردهایی داشته ام؟

۷. فقط در صورتی ایمیل شون رو چک می کنن که واقعا مجبور باشن

آدمای موثر و موفقی مثل دیوید کارپ (David Karp) بنیان گذار تامبلر (Tumblr) هیچوقت در ۱۵ دقیقه ی اولِ روزِ کاری شون، ایمیل چک نمی کنن. اونا میدونن که این کار باعث می شه خیلی راحت حواس شون پرت شه. اگه منتظر ایمیلای مهمی از طرف مافوقا و یا مشتریان شون باشن، تنها نگاهی سرسری به صندوق ایمیل میندازن تا ببینن اینجور ایمیلایی دریافت کردن یا نه، و بعد هم زمان مشخصی رو واسه جواب دادن به اونا تعیین می کنن. اونا ایمیلا رو به ترتیب اومدن شون نمی خوندن و فوری هم جواب نمی دن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۵ نشونه سرطان که مردها نباید ندیده بگیرن 

۸. موبایل خود رو روی حالت بی صدا قرار میدن

آدمای پربازده میدونن که بیشترین حجم کار رو صبحا انجام میدن، پس چیزی که رو که مهمه در اولویت قرار میدن و اول کارشون رو برنامه ریزی می کنن. اونا موبایل شون رو روی حالت بی صدا قرار میدن و اجازه نمی دن پیامکا و اعلانای دریافتی واسه شون برنامه ریزی کنن.

۹. چشمان شون رو می بندند و روزِ کاری شون رو اون طور که دوست دارن تجسم می کنن

۱۴ کاری که افراد موثر در شروع هر روز کاری انجام میدن  آموزشی

افراد موثر هم مثل ورزش کارانی که از تکنیکای تجسم واسه تمرین و مسابقه استفاده می کنن، تصاویر مثبتی از موفقیت و پیشرفت تو ذهن شون ایجاد می کنن و با اونا پیش می رن. اونا چیزی که رو که درزمان روز باید بکننن به شکل ذهنی تمرین و با این کار، ذهن ناخودآگاه شون رو برنامه ریزی می کنن. اینطوری وقتی زمان انجام واقعی اون کار فرا می رسه، اونو بسیار ساده تر می بینن.

۱۰. لحظه ای وای میستن، نفسی میکشن و حاضر می شن

این طور آدما بعد از تجسم آینده، لحظه ای وای میستن تا در حالا حاضر شن. اونا میدونن که شاید سرشون در طول روز بیشتر از حد شلوغ شه، پس پیش از اونکه شروع به کار کنن، لحظه ای از حرکت وای میستن. نفس عمیق، اکسیژن به مغز میرسونه؛ و باعث می شه راحت تر فکر کنین و آروم تر باشین. آدمای موفقی مثل اپرا وینفری (Oprah Winfrey) و آریانا هافینگتن (Arianna Huffington) صبحا زمانی رو هم به مدیتیشن اختصاص میدن.

۱۱. کمی تمرینات کششی انجام میدن

آدمایی که بازده بالایی دارن، میدونن که باید تموم روز مقابل کامپیوتر بشینن. اونا میدونن که غیرفعال بودن به مدت طولانی، در درازمدت مشکلاتی واسه سلامتی شون به وجود میاره. پس واسه مقابله با این، در ۱۵ دقیقه ی اول روزِ کاری، کمی تمرینات ساده ی کششی انجام میدن و واسه تمرینات کششی در طول روز هم برنامه ریزی می کنن.

۱۲. به همکاران شون فضا و زمانی میدن تا واسه کار آماده شن

افراد موثر از همون اول صبح درباره مسائل کاری با همکاران شون صحبت نمی کنن. اونا واسه وقت بقیه ارزش قائل هستن و میدونن که همکاران شون هم احتیاج به زمان دارن تا واسه کار آماده شن. از همون لحظه اولی که وارد محل کار میشید، سریع به دنبال لطف و محبت بقیه نباشید، مگه اینکه بخواهید به اونا بفهمانید که از همه زودتر اومدید!

۱۳. پیش از اونکه به بقیه کمک کنن، نیازای خودشون رو برطرف می کنن

افرادی که بازدهی بالایی دارن خوب از اهمیت برآوردن نیازای خودشون، پیش از کمک به بقیه، آگاه هستن. اونا اول اولویتای خودشون رو تعیین می کنن و خواستهای بقیه رو پس از اونا قرار میدن. اونا سعی نمی کنن سوپرمن بازی دربیاورند و به همه کمک کنن. واسه اون ۱۵ دقیقه ی روتین خود ارزش قائل هستن و اگه بقیه از اونا بخوان، خیلی مؤدبانه خواسته شون رو رد می کنن یا انجام اونو به تاخیر میندازن.

۱۴. واسه کارشون و رقابتایی که پیش رو دارن شکرگزارند

۱۴ کاری که افراد موثر در شروع هر روز کاری انجام میدن  آموزشی

افراد موثر و موفق هر روز صبح به خودشون یادآوری می کنن چقدر خوشبخت ان که شغلی دارن و وجودشون واسه بقیه ارزشمنده و رقابتا رو به عنوان فرصتایی واسه رشد و نموِ خودشون می بینن. اونا هر روز بی صبرانه منتظر کارشون هستن. وقتی حس خوبی نسبت به کار خود دارین، احساسات منفی یا عوامل بازدارنده ای رو که مانع بازدهی شما می شن از خود دور می کنین.

منبع : lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی