آدمای مثبت اندیش قدرتی جادویی ندارن که شما فکر کنین بدون اون هستین. افراد مثبت اندیش به جای اینکه بذارن استرس بر اونا مسلط شه، با مدیریت استرس و سعی روزانه واسه بهبود خود، زندگی شون رو کنترل و هدایت می کنن. در این مقاله با نکاتی آشنا میشید که افراد مثبت از انجام اونا پرهیز می ورزند، پس شمام می تونین با توجه به این موارد و پیروی از اونا، موفقیت و خوشبختی رو در خود احساس کنین.

۱. اونا همیشه بدترین احتمال رو در نظرنمی گیرن

۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دهند آموزشی

واقعا اگه ما خودمون اینقدر مشکلات واسه خود جعل نمی کردیم، خیلی از این مشکلات اصلا وجود خارجی نداشتن. افراد مثبت اندیش میدونن با عجله نتیجه گیری کردن معمولا کار درستی نیس. افراد مثبت اندیش به جای اینکه به خاطر سوالات بی جواب از کوره دربروند (مثلا به جای اینکه با خود بگن: نکنه ازم خوش شون نیاد؟)، به کارای شون می رسن و پیش خود فکر می کنن (مثلا می گن: امم، شاید خیلی مشغله دارن!). اونا قبل اینکه تصمیم بگیرن که شخصی غیرقابل اعتماده، واقعا سعی می کنن تا بیشتر از در مورد اون فرد بدونن.

۲. در برابر حقیقت مقاومت نمی کنن

زندگی در دروغ خیلی راحت تره، چون دروغا می تونن اونقدر بزرگ و واقعی شن که آخرش موجب می شن افراد حقیقت ماجرا رو از یاد ببرن. افراد مثبت اندیش میدونن که باید با حقیقت روبه رو شن و با اون کنار بیان، چون عذر و بهونها هیچ وقت راه حلی واسه مسائل بد به دست نمی دن.

۳. اونا ناراحتیا و ناراحتیا رو به دلنمی گیرن

۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دهند آموزشی

افراد مثبت اندیش درک می کنن که ناراحتیا و ناراحتیا در زندگی تنها باعث رنج تکراری و ناتموم می شن، واسه همین هم اونا رو به دلنمی گیرن. اونا ترجیح میدن مسائل مربوط به گذشته رو قبول کنن و از یاد ببرن تا بتونن با درسایی که از اون رویدادها گرفتن، قدمی جلو بردارن.

۴. اونا لطفای کوچیک رو فراموش نمی کنن

شمام خیلی راحت چیزای کوچیک رو از یاد می برین؟ حتما همینطوره. اما افراد مثبت اندیش به اینجور رفتاری عادت نمی کنن. عوضش اونا واسه هر لطف و مرحمتی که ببینن، فارغ از اینکه کوچیک یا بزرگ باشه مراتب تشکر و سپاس خود رو میگن. اونا میدونن که چقدر احمقانهه اگه فکر کنن با داشتن وسایل و امکانات بیشتر، احساس خوشبختی می کنن، اونم وقتی که با داشته های فعلی خودشون این حس رو ندارن.

۵. اونا مسئولیتای خود رو به گردن بقیه نمیندازن

افراد مثبت اندیش متوجه هستن که خود مدیرعامل و رئیس زندگی شون هستن و پس، مسئولیت کامل وضعیت زندگی خود رو قبول می کنن. وقتی دیر می کنن، نمیگن «در ترافیک گیر کرده بودم» یا وقتی چیزی رو فراموش می کنن، نمیگن «کاری پیش اومد». افراد مثبت اندیش بهونه نمی بیارن که «دست خودم نیس»، چون هر کاری رو که بخوان بکنن، از عهده اش هم برمی آیند.

۶. اونا مشکلات رو واقعا «مشکل» نمی بینن

افراد مثبت اندیش کلمه «مشکل» رو به عنوان «رقابت» می شناسن. اونا باور دارن که باید هر سدی رو به عنوان فرصتی بشناسن و باید راهی واسه اون کشف کنن. افراد مثبت اندیش شانس خود رو واسه به رقابت کشیدن خود امتحان می کنن و زندگی خود رو بهبود میدن.

۷. اونا خودشون رو تسلیم واقعیت نمی کنن

«واقعیت» واسه بیشتر افراد یادآور قتلگاه ترسناک رویاهاه. افراد مثبت اندیش میدونن با همت و جدیت هر چیزی امکان پذیره، بخاطر اینم اونا خودشون واقعیت رو میسازن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان

۸. اونا در ازای زحمتی که نکشیده ان، انتظاری ندارن

افراد مثبت اندیش گول شیادیای «کاهش وزن سریع» و «یک شبه پولدار شدن» رو نمی خورند. اونا میدونن که هر چیزی که ارزش داشته باشه، لازمه سعی سخت و مداومه. افراد مثبت اندیش با این واقعیت مشکلی ندارن که رسیدن به موفقیت کمی بیشتر از چیزی که دوست دارن، زمان می بره (و میدونن بخاطر اینم اینجور ارزشی داره).

۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دهند آموزشی

۹. اونا خسته و بی حوصله نمی شن

بی حوصلگی جاییه که خلاقیت، الهام و نوآوری رو به مرگ میکشونه. افراد مثبت اندیش نسبت به هرچیزی که دور شون هست، علاقه پیدا می کنن. اونا دنیا رو با اشتیاق و کنجکاوی مورد جستجو قرار میدن و هر چه می تونن سوالات زیادی رو مطرح می کنن. بخاطر این و در مورد همین کنجکاوی و جستجو گری بد نیس به یک واقعیت جالب اشاره کنیم: می دونستین اتمایی در بدن شما وجود دارن که ۱۳ میلیارد سال پیش در یک ستاره ایجاد شدن؟ این قضیه واقعیت داره.

۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دهند آموزشی

۱۰. اونا نمی ذارن افکار منفی ذهن شون رو گروگان بگیره

افراد مثبت اندیش خودشون رو تسلیم ترجیع بند افکار منفی و خودشکنانه نمی کنن. وقتی یک فکر منفی به ذهن اونا وارد می شه، به خودشون یادآوری می کنن: اگه این فکر اونقدر بده که آرزویش رو حتی واسه دشمنم هم نمی کنم، پس نباید در مورد خودم اینجور فکری داشته باشم.

۱۱. اونا خودشون رو با بقیه مقایسه نمی کنن

۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دهند آموزشی

افراد مثبت اندیش درک می کنن که هر فردی شخصیت متفاوت خود و راه پیشرفت خود رو داره، پس خودشون رو با بقیه مقایسه نمی کنن. اونا از واسه داشته ها و اعمال شون به خود اعتماد دارن و به جای اینکه به رفتار و اعمال بقیه توجه نشون بدن، بیشتر توجه خود رو جمع به بهتر شدن زندگی خودشون می کنن.

۱۴ کاری که افراد مثبت اندیش انجام نمی دهند آموزشی

۱۲. اونا واسه هر اشتباه کوچیکی خود رو عذاب نمی دن

افراد مثبت اندیش به شکستا به عنوان فاجعه ای نگاه نمی کنن که باید به هر قیمتی که شده از اون پرهیز کنن. اونا میدونن که در امتحان چیزای جدید، شکست همیشه یکی از احتمالاته. باخبر شدن از اینکه شکست واقعا چه مفهمومی داره (فرصتی واسه یادگیری و همین و بس)، به افراد مثبت اندیش کمک می کنه با یادگیری و رشد خود، بتونن موفقیت زیادی رو به دست بیارن.

۱۳. اونا فکر نمی کنن که زندگی عالی و بی نقصه

افراد مثبت اندیش به کمال فکر نمی کنن، چراکه غیرممکنه. چه زمانی آخرین بار پیش خود فکر کرد ه اید «وای، امروز روزی عالی واسه رسیدن به اندام مناسبمه» یا «میدونی چی شده؟ امروز از کارم بیرون آمدم، به شهر ایده آلم منتقل شدم تا به کار موردعلاقه ام بدم.» اینطور نیس چون هیچوقت زمان عالی و مناسبی واسه انجام هیچ کاری وجود نداره. افراد مثبت اندیش در لحظه و جای الان خود دست به هر کاری میزنن، پس لعنت بر کمال گرایی.

۱۴. اونا با آدمای سمّی رفاقت نمی کنن

افراد مثبت اندیش اجازه نمی دن افراد منفی باف و سمّی اونا رو به طرف خودشون بکشن. برعکس، اونا دور خود رو با دیگر افراد مثبت اندیش، بامزه و الهام بخش پر می کنن. به چه دلیل افراد مثبت اندیش باید وقت شون رو با افرادی بگذرونن که همیشه راجبه هر چیزی شکایت می کنن و پشت سر همه حرف میزنن؟ اونا میدونن که هیچ جواب خوبی واسه این سوال وجود نداره.

منبع : Lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی