اینکه یاد بگیریم بقیه رو چیجوری قانع کنیم، خیلی جاها به کارمون میاد. یک وقت لازمه رئیس تون رو با زبون قانع کنین که روی فلان پروژه سرمایه گذاری کنه، بعضی وقتا هم پیش میاد که با زبون خوش از یک بچه مهدکودکی بخواهید قبل از خواب مسواک بزنه یا کسی که قصد خودکشی داره رو از لب سکوی مترو به عقب فرابخوانید. اگه بدونین چه جوری این زبون رو در کام خود بچرخونین که حرف هاتون قانع کننده باشه، خرتان از پل خواهد گذشت. پس بی معطلی با ما باشین با ۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند.

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

به کسی میگن آدم خوش سر و زبون که قادر باشه با چار کلام حرف زدن آدمای دیگر رو قانع کنه کاری که اون می خواد رو بکنن. اسلحه مخفی این افراد «فرو کردن خود در دل بقیه» است. با همین زبون ۱۰ سانتی متری شون کاری می کنن که نه تنها عاشق نظراتشان بشین، بلکه کشته و مرده ی خودشون هم بشین. لابد می پرسین رازشون چیه؟

مخاطب خودشون رو می شناسن

آدم خوش سر و زبون مخاطب خودشو مثل کف دستش می شناسد و از این شناخت واسه صحبت کردن به زبون اون استفاده می کنه. اگه بدونه طرفش خجالتیه با لحنی آروم سر صحبت رو باز می کنه و اگه بدونه مخاطبش پر جنب و جوش و قاطی پاتیه، پرحرارت سخن می راند. موقع گفتگو هر کسی قلق خودشو داره و استفاده ظرافت در این راه باعث میشه حرف هاتون راهی به گوش بقیه پیدا کنه.

با آدما اتصال برقرار می کنن

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

اگه مردم بدونن شما چه جور آدمی هستین، امکان اینکه حرفی رو ازتان قبول کنن و شما بتونین اونا رو قانع کنین، خیلی بیشتره. تحقیقاتی در همین زمینه در دانشگاه استنفورد برگزار شد و از دانشجویان خواسته شد تا در سر کلاس با همدیگه به توافقاتی برسن. اول، بدون ارائه هیچ گونه دستورالعملی، دانشجویان موفق شدن در ۵۵ درصد از گفت و گوا به توافق برسن. اما پس از اینکه به دانشجویان گفته شد قبل از هر گونه گفتگو، پیش زمینه ای از شخصیت خود رو به طرف مقابل ارائه بدین، این میزان به ۹۰ درصد زیاد شد.

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

نکته کلیدی اینجا اینه که از گیر افتادن پشت و پیش بحث پرهیز کنین. کسی که دارین باهاش صحبت می کنین یک آدمیزاده، نه یک حریف یا سیبل تیراندازی. فارغ از اینکه محتوای گفتگوی تون تا چه حد متقاعدکننده باشه، اگه نتونین با طرف مقابل یک رابطه آدمیزادی تشکیل بدین، حرفتون هیچ اثری در اون نداره.

سعی نمی کنن حرفشون رو زورکی به کرسی بنشانند

آدمایی که راز قانع کردن بقیه و اصول تاثیرگذاری رو خوب میدونن، اهل زورتپان کردن نظراتشان در حلق بقیه نیستن، عوضش با آرامش و اعتماد به نفس، پرده از روی ایده هاشون برمی دارن. حرفی که قرار باشه به زور داد و قال به کرسی بنشیند مفت نمی ارزه. روش «الان حالی ات می کنم حق با کیه» در بهترین حالت باعث جیم شدن طرف مقابل میشه.

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

آدم خوش سر و زبون در گفتگو زیاده خواه نیس. حواسش هست که واسه حفظ جایگاه فتیله ی خود رو بالا نکشد، چون که می دونه زرنگ بودن در اینه که در دراز مدت قلب آدما رو تصرف کنی، نه اینکه با بحث کردن فتیله پیچشون کنی. اگه در بحثی بودین که بالا گرفت، سعی کنین اعتماد به نفس خودتون رو حفظ کنین اما آرامش تون رو از دست ندین. عجول نباشید و لجبازی رو کنار بذارین. مطمئن باشین که اگه ایده تون واقعا خوبه، کافیه به بقیه وقت بدین تا اونو به درستی بفهمن.

مثل موش ترسو نیستن

طرف دیگر بوم اینه که ایده ی خودتون رو با ترس و لرز به شکل سؤالی مطرح کنین یا طوری اونو بگید که انگار لازمه تأیید دیگرونه. اگه آدم خجالتی ای هستین سعی کنین ایده هاتون رو به شکل خبری و یا «دانستنیای جالب» بگید تا مخاطب تون رو به فکر فرو ببره. شاخ و برگای اضافی رو هم از حرف هاتون هرس کنین. کجای «به نظر من» یا «امکانش هست که» باعث میشه حرفاتون تشویق کننده تر به نظر برسن؟

از زبون بدن مثبت استفاده می کنن

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

اگه می خواید موقع صحبت کردن ذهن آدما رو درگیر خودتون بکنین، بد نیس از حرکات و حالات بدن و لحن صدای خود آشنایی. استفاده کردن از لحن مشتاقانه، باز کردن دستا از همدیگه، حفظ رابطه چشمی و مایل کردن بدن به طرف فردی که داره صحبت می کنه، همه از مثالای زبون بدن مثبت به حساب می رن. زبون بدن مثل زیرنویسی واسه حرفاتون عمل میکنن. اگه این زیرنویس با صحبت هاتون هماهنگ باشه، شنونده عاشق صحبت کردن شما میشه و حرف هاتون راحت تر متقاعدش می کنن. پس یکی از رازهای خوش سر و زبانی اینه که «چیجوری گفتن از چی گفتن مهم تره».

روشن و دقیق حرف میزنن

آدم خوش سر و زبون میتونه محتویات داخل ذهنش رو خیلی سریع و روشن واسه بقیه بگه نه اینکه پت پت کنه و حرفای اضافه بزنه. اگه به چیزی که بر زبون میارید خوب محاصره داشته باشین، اون وقت توضیح دادن اون به کسی که با اون موضوع آشنا نیس، کار خیلی سختی نمیشه. یعنی باید اونقدر به سوژه ی مورد بحث تون مسلط باشین که حتی بتونین اونو به یک بچه دماغو هم توضیح بدین.

کاربن نیستن

خود اورجینال شون هستن. اصل بودن و راستگویی از ملزومات خوش سر و زبانیه. جنس قلابی مشتری نداره. آدما عاشق کسائی می شن که جنس اصل هستن. به جنس اصله که میشه اعتماد کرد چه می خواد آدم باشه چه چرخ گوشت. نمی دونم چه جوری میشه به کسی اعتماد کرد که واقعا مشخص نباشه چه جور آدمی هست و چه احساساتی داره.

آدم خوش سر و زبون خودشو می شناسد و به اندازه کافی هم به خودش اعتماد به نفس داره که از بیان کردن درونیاتش خجالت نکشد. اگه سعی کنین تمرکزتان رو بذارین روی چیزایی که شما رو به عنوان یک فرد خوشحال می کنن، صد برابر جذاب تر و خوش سر و زبون تر از اون زمانی میشید که زور بزنین کس دیگری باشین تا بلکه نگاه مردم رو به خود جلب کنین.

نظرات بقیه رو تایید می کنن

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

یکی از تاکتیکای قوی خوش سر و زبانی اینه که در جایی از بحث و گفتگو نظرات طرف مقابل رو تایید کنین. به هر حال بی عیب و خطا که نیستین و در جاهایی از بحث ممکنه حق با دیگری باشه. تایید کردن نظر طرف مقابل، نشونه روشنفکری و اراده ی نیکو واسه بهتر شدنه. اگه بر خلاف کوالا که به درخت می چسبد، با سماجت به حرفتون نچسبید، دارین به مخاطب تون می گین که عمیقا براش ارزش قائلید. آسمان به زمین نمیاد اگه وسط بحث به جای پارازیت-وِل-دادنایی مثل «اوکی، حتما درست می گی!» برگردید و رو راست بگید «حق با توئه. منطقی بود حرفت».

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۴ راز موفقیت کسب وکار از زبون مایکل دل

حرف زدن مثل پینگ پُنگ می مونه. خیلی وقتا هم سرویس حریفان در زمین شما می خوابد. هیچ پینگ پنگ بازی هر روز از خواب بلند نمی شه به امید اینکه تا آخر عمرش بقیه رو ۲۱-۰ شکست بده. آدم خوش سر و زبون بازنده ی بدی نیس که هر وقت حریفش از اون امتیاز گرفت راکت رو بکوبد روی میز.

سؤالای خوبی می پرسند

یکی از بزرگترین اشتباهات آدما در بین صحبت کردن اینه که به جای خوب گوش کردن به حرف طرف مقابل، حواسشون به اینه که هنوز جمله یارو به انتها نرسیده، عینهو اژدر زیردریایی حرف خودشون رو وِل بدن. گوششون هیچ ایرادی نداره؛ تک تک کلمات رو عالی می شنون، اما صبر نمی کنن تا معنی اونا رو هم بررسی کنن.

راه آسونی که واسه مهار اژدر هست اینه که بین حرفای طرف، راجبه چیزایی که می گه از اون سؤال بپرسیم. آدما ناراحت می شن که بفهمن به حرف هاشون گوش نمی دیم. این سؤال پرسیدن ما فایده اش اینه که طرف مقابل نه تنها متوجه می شه که گل لگد نمی کنه، بلکه ما اونقدر پیگیر هستیم که اگه جایی رد حرف هاش رو گم کردیم سعی می کنیم با سؤال کردن دوباره خودمون رو بهش برسانیم. باورتون نمی شه که طرف مقابل چه احساس خوبی از حرف زدن خود به دست میاره و این رو مرهون شماس. اون شک نداشته باشین دفعه ی بعد هم واسه صحبت کردن دنبال شما خواهد گشت.

تصویرسازی می کنن

تحقیقات علمی نشون میدن که آدما با تصویرسازی زودتر قانع می شن. آدمای خوش سر و زبون که روشهای قانع کردن بقیه رو خوب میدونن، گنجینه ی قدرتمندی از تصاویر ذهنی دارن که موقع صحبت کردن خوب ازش استفاده می کنن. وقتایی که موضوعات بیشتر از حد ذهنی باشن و بشه تصویری از اونا ارائه داد، آدم خوش سر و زبون شروع می کنه داستانی تعریف کنه که به ایده اش زندگی ببخشد. اگه داستان خوبی تعریف کنین، تصویری از حرفاتون تو ذهن گیرنده ایجاد می شه که به سختی فراموش می شه و خیلی راحت به یاد آورده می شه.

همون اول کار جلوه ی قدرتمندی از خود به جا می ذارن

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

تحقیقات نشون میدن که بیشتر مردم در همون ۷ ثانیه اولی که چشم شون به شما میفته، تصمیم شون رو می گیرن که ازتان بدشون بیاد یا خوششون بیاد. از ثانیه ی ۸ به بعد تا آخر مکالمه، پیش خودشون سبک سنگین می کنن که تصمیم ساده شون درست بوده یا نه. اینکه خیلی بده! البته اگه با این قضیه آگاهانه برخورد کنین چه بسا که حسابی به نفع تون تموم شه و اسم خودتون رو در دفترچه تلفن طرف به عنوان یک آدم باحال ذخیره کنین. چیزایی که باید رعایت کنین عبارتند از: زبون بدن مثبت، حالت ایستادن یا نشستن قوی، محکم دست دادن، لبخند خوشگل و باز بودن شونه ها در بین صحبت کردن. این روش تضمینیه.

میدونن کِی باید عقب نشینی کنن

سخنان ضربتی با بحث ی خوش سر و زبانی به هیچ رقم آبشان در یک جوی نمی ره؛ پس با ملایمت برخورد کنین. تحقیقات نشون دادن که وقتی بخواهید به شکلای اورژانسی آدما رو به موافقت با خود دربیاورید، آدما ترجیح میدن روی مواضع خودشون بیشتر اصرار کنن. آژیر زدن شما باعث می شه که بیفته جلوی شما و راه رو بهتان ببندند. اگه مو لای درز حرفتون نمی ره پس نگران چه هستین؟ آمبولانس رو خاموش کنین و اجازه بدین زمان کار خودشو بکنه. معمولا ایده های خوب مثل ترشی بندری هستن. زمان می بره تا جا بیفته.

آدما رو به اسم صدا میزنن

اسم هر کسی بخش جدانشدنی هویتشه و موقعی که بقیه آدم رو به اسمش صدا میزنن احساس خاصی به آدم دست می ده. آدمای خوش سر و زبون حواسشون هست هر دفعه که هر شخصی رو در بین راه رفتن هم دیدند اونو به اسمش صدا کنن، نه اینکه فقط وقت حال و احوالپرسی باهاش اسمش رو به کار ببرن. تحقیقات نشون میدن به کار بردن اسم واسه خطاب کردن افراد باعث می شه اعتبارتان پیش اون شخص تأیید شه.

اگه از اون آدمایی هستین که فقط قیافها یادشون می مونه و موقع به خاطر آوردن اسامی ریپ میزنن، بد نیس کمی تمرین حافظه کنین تا این نقیصه برطرف شه. اگه دفعه ی ساده که با کسی ملاقات می کنین و پس از معرفی اسمش رو درست نشنیدید یا همون لحظه فراموش تون شد، خجالت نکشید. ارزشش رو داره که واسه بار دوم اسمش رو بپرسید.

آدمای حال بِده ای هستن

خوش سر و زبونا جایی نمی خوابن که زیرش آب بده. اونا میدونن چه جوری و کِی سر موضع شون سفت و سخت باقی بمونن و در عین حال چه موقعی و چه جوری آسون بگیرن. اگه همه چیز رو دست خودتون بگیرین که باعث خوشحالی بقیه نمی شه. چیزای خوب باید دست بچرخد تا همه احساس خوشحالی کنن. آدم خوش سر و زبون این کار رو می کنه چون می دونه که در دراز مدت باعث می شه احترام آدما رو به دست بیاره؛ هر چی باشه موفق بودن بهتر از «درست بودن» است.

لبخند میزنن

۱۵ راز افرادی که قانع کردن بقیه رو خوب بلدند  آموزشی

آدما به طور طبیعی (و البته ناخواسته) زبون بدن آدمی که باهاش صحبت می کنن رو آینه می کنن. اگه می خواید بقیه شما رو باور کنن و دوست تون داشته باشن، موقعی که باهاشان صحبت می کنین لبخند بزنین تا اونا هم بی اختیار لطف شما رو جبران کرده و لبخندی به شما برگردانند. آدمای خوش سر و زبون رو زیاد در حال لبخند زدن می ببینن، چون شور و شوق خاصی واسه محقق شدن ایده هاشون تو سرشونه و این خوشحالی شون واگیرداره.

.com

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی