اخیرا، من با بیشتر از ۲۰۰ نفر از افرادی با بهره وری بالا مصاحبه کردم. این افراد شامل ۷ میلیونر، ۱۳ برنده­ ی مدال المپیک، ۲۰ دانشجوی ممتاز و بیشتر از ۲۰۰ کارآفرین موفق بودن. من از همه اونا یک سوال ساده کردم: «اولین راز بهره وری بالای اونا چیه؟» بعد از بررسی جوابای اونا، به این ۱۵ ایده ی بی مثل رسیدم که اینجا با شما در بین می ذارم.

راز شماره ۱: روی دقیقها تمرکز می کنن نه ساعتا

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

افراد معمولی پیش فرض کارکرد خود رو روی ساعتا و نیم ساعتا بنا می کنن. افراد موفق میدونن هر روز، ۱۴۴۰ دقیقهه و هیچی با ارزش تر از زمان نیس. پول میره و میاد، اما زمانی که گذشت، هیچ وقت برنمی شه. شانون میلر (Shannon Miller)، ژیمناست افسانه ای المپیک به من گفت: «من تا به امروز واسه هر از دقیقه زندگی ام برنامه داشتم.» شمام باید استاد مدیریت دقیقها باشین تا بتونین استادانه زندگی خود رو پیش ببرین.

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

راز شماره ۲: اونا روی یک مسئله تمرکز می­ کنن

افراد فوق موثر می ­دانند مهم ترین کاری که باید بکنن چیه و هر روز صبح یک یا دو ساعت وقت خود رو بهش اختصاص میدن بدون اونکه اجازه دهند در این زمان، مسائل دیگر حواس اونا رو پرت کنه. همون­طور که کامل زیگلار (Tom Ziglar) مدیر عامل شرکت زیگلار می گه: «بخش اول روز خود رو صرف کارایی کنین که اولویت بالاتری دارن و به رونق کار و کاسبی شما کمک می کنن.» کدوم هدفه که مهم­ترین نقش رو در رسیدن به هدف تون اجرا می کنه؟ انجام کدوم کار به شما کمک می کنه ترفیع بگیرین؟

راز شماره ۳: اونا کارای روزمره­ ی خود رو لیست نمی ­کنن

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

لیست کارایی که باید بکنین رو دور بندازین، به جای اون همه چیز رو روی تقویم خود برنامه ریزی کنین. تحقیقات نشون می ده که واقعا تنها ۴۱ درصد کارایی که در لیست هست، انجام می شه و مواردی که انجام نمی شن فقط پس ی اثر زیگارنیک، باعث به وجود اومدن استرس و بی خوابی می شن. افرادی با بهره وری بالا همه چیز رو در تقویم خود می نویسند و بعد، از روی تقویم زندگی و کار می کنن. جردن هاربینجر، یکی از مؤسسان The Art of Charm می گه: «با استفاده از یک تقویم، روز خود رو به بلوکای ۱۵ دقیقه ای تقسیم بندی کنین. به نظر کار سختی میاد اما همین کار می تونه راندمان شما رو تا ۹۵ درصد افزایش می ده.»

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

راز شماره ۴: اونا با سفر در زمان، بر عقب افتادن کارا غلبه می کنن

شما به خودِ آینده تون نمی ­توانید اعتماد کنین. دلیلش اینه که ما از نظر زمانی مخالف هستیم. ما امروز مقادیر زیادی سبزیجات می خریم و فکر می کنیم که تموم هفته سالادهای سالم خواهیم خورد، و بعد در آینده کیسه ای پر از مواد سبز رنگ پلاسیده و لیز شده رو دور می ­اندازیم. چیکار می تونیم بکنیم تا مطمئن شیم خودِ آیند ه ی ما کار درست رو انجام می ده؟ پیش­ بینی کنین که چیجوری ممکنه در آینده واسه خودتون کارشکنی کنین و راه حلی پیدا کنین که بتونین خودِ آینده تون رو تسلیم کنین.

راز شماره ۵: اونا واسه شام خود رو به خونه می رسانند

من اولین بار این موضوع رو از اندی گرُو (Andy Grove) که در اینتل کار می کنه یاد گرفتم: «همیشه کارای زیادی واسه انجام دادن هست، اما کارایی که باید انجام شن، همیشه بیشتر از کارهاییه که می­ توان انجام داد.» افراد بسیار موفق میدونن واسه چی در زندگی ارزش قائل هستن. بله، کار، اما چیزای دیگری هم هستن که اونا مهم میدونن. نمی­ توان گفت جواب درست این سوال دقیقا چیه ولی واسه بسیاری، این ارزشا شامل گذراندن وقت با خونواده، ورزش کردن و انجام کارای خیریه هست. اونا به طور آگاهانه ۱۴۴۰ دقیقه ی روز خود رو به هر یک از بخشایی تخصیص میدن که واسه شون با ارزش و مهمه. (یعنی این کارا در تقویم خود یادداشت می کنن) و طبق برنامه ای که ریختن جلو می رن.

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

راز شماره ۶: اونا از یک دفتر یادداشت استفاده می کنن

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

ریچارد برانسون (Richard Branson) تا کنون بارها اشاره کرده که اگه به خاطر یک دفتر یادداشت ساده نبود، نمی تونست شرکت هواپیمایی ویریجین (Virgin) رو بنا کنه. اون این دفتر یادداشت رو همیشه و هر جا که می­ رود داره. آریستول اوناسیس (Aristotle Onassis)، غول قطب کشتی­رانی یونانی، در مصاحبه ای یک بار گفت: «همیشه یک دفتر یادداشت همراه خود داشته باشین. همه چیز رو یادداشت کنین. این یک درس یک میلیون دلاریه که در مدرسهای بازرگانی یاد نمی دن.» آدمای فوق موثر با نوشتن همه چیز، ذهن خود رو آزاد نگه می دونه.

راز شماره ۷: اونا تنها دفعات مشخصی از روز رو به بررسی ایمیلای شون اختصاص میدن

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

افراد فوق موثر تموم روز ایمیل خود رو چک نمی کنن. اونا با هر ویبره یا هر صدای زنگی نگاه نمی کنن ببینن کی به اونا ایمیل داده. عوضش درست مثل کارای دیگر، اونا زمانی رو واسه بررسی ایمیلای خود برنامه ریزی می کنن. بعضی فقط یک بار در روز ایمیل خود رو چک می کنن اما من مثلا یک بار صبح، یک بار عصر و یک بار شب چک می کنم.

راز شماره ۸: اونا هر طور شده از رفتن به جلسات پرهیز می کنن

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

وقتی از مارک کوبان (Mark Cuban)، مالک باشگاه بسکتبال دالاس ماوِریکز (Dallas Mavericks)، پرسیدم بهترین پیشنهاد ای که واسه افزایش موثری داره چیه، بی معطلی گفت: «هیچوقت زیر بار قرارهای ملاقات نرید، مگه اونکه کسی بخواد برات چک بنویسه.» جلسات به وقت کشی شهره هستن. اونا معمولا دیر شروع می شن. آدمای نامربوط و نامناسب در اونا حضور دارن، موضوعای شون پر از پیچ و تابه و کش پیدا می کنن. شما هر زمان می تونین باید از جلسات خارج شید، تا جایی که می تونین خودتون تعداد کمتری ملاقات ترتیب بدین و اگه زمانی جلسه­ ای رو برگزار می کنین سعی کنین اونو کوتاه برگزار کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۲ نکته واسه افرادی که تازه سفر رفتن رو شروع کرده ان

راز شماره ۹: اونا تقریبا به همه چیز «نه» میگن

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

میلیاردری به نام وارن بافت (Warren Buffett) زمانی گفت: «فرق افراد موفق با افراد خیلی موفق در اینه که افراد خیلی موفق تقریبا به همه چیز «نه» میگن.» جیمز آلتوچر (James Altucher) هم این نصیحت رو به من کرد که «اگه چیزی “آره، نشونه که آره!” نباشه پس “نه” است.»

یادتون باشه شما تنها ۱۴۴۰ دقیقه در هر روز دارین، پس اونا رو راحت از دست ندین!

راز شماره ۱۰: اونا از قانون ۲۰/۸۰ پیروی می کنن

این قانون که به اصل پارتو (Pareto Principle) هم معروفه و اینطور میگه که در بیشتر موارد ۸۰ درصد نتایج تنها از ۲۰ درصد فعالیتا حاصل می شه. افراد فوق موثر میدونن کدوم فعالیتا بهترین نتایج رو به بار میارن و تنها روی اونا تمرکز می کنن و بقیه رو ندیده می گیرن.

راز شماره ۱۱: اونا تقریبا همه چیز رو به بقیه محول می کنن

افراد فوق موثر نمی پرسند: «این کار رو چه جوری میتونم انجام دهم؟» عوضش اونا می پرسند: «این کار چه جوری می تونه انجام شه؟» اونا تا جایی که بتونن کلمه «من» رو از این جملات حذف می کنن. افراد فوق موثر مشکل کنترل کردن بقیه رو ندارن و مدیران ذره بین به دست نیستن و در نظر اونا در بیشتر موارد وقتی کاری به قدر کافی خوب باشه، پس به قدر کافی خوبه و نباید در مورد اون زیاد حساسیت به خرج داد.

راز شماره ‍۱۲: اونا واسه هر یک از روزهای هفته از الگوی خاصی پیروی می کنن

افراد خیلی موفق معمولا واسه هر یک از روزهای هفته یک الگوی خاص در نظر می گیرن تا بتونن روی بخشای کلی ی کار خود تمرکز کنن. مثلا ده ها ساله که من دوشنبها رو به قرارهای ملاقات و جلسات اختصاص دادم. پنجشنبه بعدازظهرها هم به انجام کارای مالی و اداری ای می پردازم که می خوام پیش از شروع هفته جدید شسته و رفته باشن. در گذشته، من گزارشی در مورد الگوی کاری جک دورسی (Jack Dorsey) نوشته بودم. اون به کمک این الگو تونست دو شرکت رو به شکل با هم اداره کنه. پس کارای خود رو دسته بندی کنین تا لیاقت و سودمندی خود رو به بیشترین حد برسونین.

راز شماره ۱۳: اونا هر چیزی رو تنها یک بار لمس می کنن

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

چند بار شده که در یک نامه ی معمولی، مثلا شاید یک قبض رو باز کنین و اونو بغل دستی بذارین تا بعدا بهش رسیدگی کنین؟ گرچه وقت یک بار یک ایمیل رو باز می کنین ولی دوباره اونو می بندید و در جعبه ی دریافت خود نگه می دارین تا بعدا بهش رسیدگی کنین؟ افراد خیلی موفق فقط یک بار به چیزی دست میزنن. اگه چیزی فقط پنج یا ده دقیقه وقت اونا رو بگیره همون لحظه و همون جا بهش رسیدگی می کنن. این کار باعث می شه استرس اونا کم کرده شه، چون همیشه فکر اون پشت ذهن اونا وجود نداره و مفیدتر هم هست چون دیگر لازم نیس در آینده اونو دوباره بخونن و آزمایش کنن.

راز شماره ۱۴: اونا یک روتین صبحگاهی ثابت رو اجرا می کنن

یکی از چیزایی که در بین مصاحبه با بیشتر از ۲۰۰ نفر افراد بسیار موفق منو متعجب کرد، این بود که چندین نفر از اونا می خواستن آیین صبحگاهی خود رو با من در بین بذارن. هال اِلرود (Hal Elrod) نویسنده ی کتاب «صبح جادویی» به من گفت: «در حالی که بیشتر مردم روی “انجام دادن کارای بیشتر” واسه گرفتن نتیجه بیشتر تمرکز می کنن، صبح جادویی به این می پردازه که چیجوری می تونیم با بالا بردن تواناییای وجودی خود، شروع به انجام کارای کمتری بکنیم تا نتیجه بیشتری بگیریم.» من در بین مصاحبه ام با طیف خیلی از عادتای صبحگاهی روبه رو شدم ولی بیشتر اونا صبحا بدن خود رو با آب، یک صبحانه ی سالم و یک نرمش سبک تغذیه می کنن. اونا ذهن خود رو هم با مراقبه یا دعا کردن، خوندن مطالب الهام بخش و یا ثبت وقایع روزانه تغذیه می کنن.

راز شماره ۱۵: اونا میدونن که انرژی یعنی همه چیز!

۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره وری بالا آموزشی

شما نمی تونین تعداد دقیقهای روز رو افزایش بدین، ولی می تونین انرژی خود رو افزایش بدین که اینم به نوبه ی خود باعث افزایش توجه، جمع کردن حواس و بهبود قدرت تصمیم گیری شما شده و کلا بهره وری شما رو بالا می بره. افراد خیلی موفق، قید وعدهای غذایی، خواب و یا استراحت خود رو نمی زنن تا بتونن دستاوردهای بیشتر و بیشتری داشته باشن. عوضش، اونا به غذا به چشم سوخت، به خواب به چشم استراحت و استراحت و معطلی ای بین دوره های کاری نگاه می کنن.

همه رو با هم ترکیب کنین

شاید شما یک کارآفرین، یک وزرشکار المپیک یا یک میلیونر نباشید و یا حتی قصد تبدیل شدن به یکی از اونا رو هم نداشته باشین، ولی رازهای اونا ممکنه به شما کمک کنه بتونین کار بیشتری رو در زمان کمتری به انجام برسونین و از بیشتر از حد از کار کشیدن از بدن خود پرهیز کنین.

منبع : forbes.com

 


دسته‌ها: آموزشی