اینکه عادتا، ویژگیا و روشای فکری میلیونرها با آدمای عادی فرق داره بر کسی پنهون نیس. عادتای خاص میلیونرها، به ویژه در مورد نحوه ی مدیریت پول چشمگیرتره. اونا روش فکری منحصربه فردی دارن که به اونا کمک می کنه با گرفتن تصمیمات مالیِ هوشمندانه حتی بیشتر از چیزی که دارن پول به دست بیارن. ۱۵ راه مدیریت مالی میلیونرها رو با هم مرور می کنیم.

۱۵ روش میلیونرها واسه مدیریت پول آموزشی

 

۱. بی فکر و تکانشی عمل نمی کنن

تا به حال چند مرتبه در مراکز خرید تصمیمی با عجله گرفتین؟ در سایتای خرید آنلاین چه جوری؟ بیشترِ مردم موقع خرید کردن تصمیمات با عجله ای می گیرن. میلیونرها اما می تونن خوشیای لحظه ای رو به تأخیر بندازن و از عملی کردن تصمیمات با عجله پرهیز کنن.

تحقیق دکتر والتر میشل (Walter Mischel) در دانشگاه استنفورد، که در ده ۶۰ انجام شد، از این ادعا حمایت می کنه. دکتر میشل دو انتخاب جلو کودکانِ پیش دبستانی گذاشت. اونا یا می تونستن یک مارشمالو (یه جور شیرینی) رو هر زمان که دل شون خواست بخورند یا اگه تا اومدن آزمایشگر به اتاق صبر می کردن (و مارشمالو رو نمی خورند) می تونستن دو مارشمالو داشته باشن. دکتر میشل این افراد رو در طول سالیان بعد تحت بررسی قرار داد و فهمید کودکانی که می تونستن، واسه داشتن دو مارشمالو به جای یکی، صبر کنن در آینده: شاخص توده بدنی (BMI) کمتر، میزان اعتیاد پایین تر، میزان طلاق پایین تر و نمره امتحانات سراسری بالاتر داشتن.

۱۵ روش میلیونرها واسه مدیریت پول آموزشی

۲. فرق بین خواسته و احتیاج رو میدونن

میلیونرها میدونن که فرق بین خواسته و احتیاج چیه. همه ما لحظاتی رو تجربه کردیم که دل مون خونه ، یک جفت کفش یا دفتر کاری تازه می خواستهه. اما این خواستها ضرورتی هم دارن یا اون ماشین گرون قیمت جدید فقط یک خواستهه؟ مطمئنا این ماشین قدرت بالایی داره و رانندگی با اون محشره، اما داشتن اینجور ماشینی یک ضرورت نیس. میلیونرها به جای صرف پول واسه چیزایی که موثر نیستن، اونو واسه موارد لازم که به افزایش ثروت شون منتهی می شه خرج می کنن. شاید به همین دلیله که ۶۱٪ افراد با درآمد سالیانه بیشتر از ۲۵۰ هزاردلار (حدود ۹۲۵ میلیون تومن) ، همون وسایل نقلیه ای رو می خرن که مردم غیرمیلیونر می خرن.

۳. نگاه بلندمدت دارن

جوری که تیموتی سایکس (Timothy Sykes)، فردی که با تجارت سهام عادی شرکتا به یک میلیونر تبدیل شده، می گه: «دسترسی به اهداف بلندمدت کمه کم به یک تا پنج سال زمان احتیاج داره. این اهداف انگیزه ای بی مثل به آدم میدن. اونا شما رو قادر میسازن به بالاتر از لحظه حال نگاه کنین و این فکر به ذهن تون خطور کنه که به چه دلیل حالا در این جایگاه هستین. اعمال روزانه شما باید به اهداف بلندمدت تون مربوط باشه، اگه این طور نیس، اهداف تون رو باید به نحوی کاهش کنین. این کاهش می تونه شامل تغییر کارا، شاید کم کردن یا حذف کارای غیرضروری، یا اضافه کردن کارایی باشه که در آینده واسه تون منفعت به بار میارن.

۴. منابع درآمدی متنوعی دارن

میلیونرها پس از اینکه تا اندازه ای امنیت مالی به دست آوردن، شروع به پیدا کردن راه هایی واسه کسب درآمدهای دیگر می کنن. به چه دلیل؟ چون اونا متوجه هستن که منبع اصلی درآمدشان ممکنه یهویی قطع شه. یک میلیونر واسه پرهیز از کسری درآمد، منابع زیادی واسه جفت و جور آوردن جریان نقدی تدارک می بینه که به عنوان برنامه پشتیبان عمل میکنن.

۵. سرمایه گذاری خودکار

راه های زیادی واسه سرمایه گذاری به شکل خودکار هست. مثلا برداشتای خودکار از فیش حقوقی واسه حساب بازنشستگی، سهام یا بیمه عمر. اما جدا از اینکه این، سرمایه گذاریِ میلیونرها اون قدر تکراری انجام می شه که واسه شون به یک عادت تبدیل می شه. به نظر می رسه اونا، بدون هیچ مکثی، میدونن که چه زمانی و چه جوری از یک فرصت بهره ببرن و چقدر سرمایه گذاری کنن. اما حقیقت اینه که میلیونرها این کار رو بدون آمادگی انجام نمی دن، بلکه در اثر استفاده از راه حلای سرمایه گذاری به قدرِ کافیه که به آگاهی قطعی درباره نحوه ی کار سرمایه گذاری رسیدن.

۶. با یک بودجه ی مشخص پیش می رن

پیش رفتن با یک بودجه ی مشخص، به میلیونرها امکان می ده که به میزان درآمدها و هزینه ها تسلط داشته باشن. این آگاهی به میلیونرها امکان می ده واسه خرج کردن پول برنامه ای داشته باشن که جواب گوی چیزای مهم باشه و خرجای اضافی رو حذف کنه. کمه کم یک مطالعه در این مورد وجود داشته که می گه خیلی از ثروتمندان چیزی به اسم بودجه ندارن، اما افراد خیلی پولدار از حساب مخارج شون مطلع ان و اونو نگه می دارن.

۷. واسه روز نکنه آماده ان

۱۵ روش میلیونرها واسه مدیریت پول آموزشی

میلیونرها سرمایه ای واسه روز مبادایشان کنار گذاشته ان. اونا میدونن که ممکنه زمانی دچار بحران، مثلا شغل شون رو از دست بدن یا مرگ یهویی در خونواده اتفاق بیفته. به جای قرض گرفتن پول، تا تموم شدن شرایط بحرانی، اونا از پولی که واسه روز مبادایشان کنار گذاشته ان استفاده می کنن. خیلی از مصیبتا رو میشه با پس انداز روز نکنه از سر گذراند. پیشنهاد ی من به شما اینه که به اندازه یک سال پول نقد در حساب بانکی پس انداز کنین تا اگه شرایط به هر راه به هم ریخت، شما به مشکل نخورید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۳ راه حل واسه برخورد با خشونت کودکان

۱۵ روش میلیونرها واسه مدیریت پول آموزشی

۸. تنها در موردی که از اون سردرمی بیارن سرمایه گذاری می کنن

وارن بافت (Warren Buffett) و پیتر لینچ (Peter Lynch) سرمایه گذار افسانه ای، پیشنهاد کردن که شما باید: «روی چیزی که از اون سردرمی بیارین سرمایه گذاری کنین.» این فوت وفنیه که میلیونرها بهش عمل میکنن، وقتی اونا از نحوه ی تولید درآمد و سوددهی یک شرکت باخبر باشن، نسبت به بقیه امتیاز رقابتی دارن. با داشتن اطلاعات اونا از فرصتا و خطرها آگاهی دارن.

۹. حساب هزینه هاشون رو دارن

میدونید که چقدر پول صرف مخارج تون می کنین؟ اگه نمی دونین، پیگیری هزینه های روزانه، ماهانه و سالیانه تون رو شروع کنین، درست مثل میلیونرها. به سرعت متوجه میشید که پول تون رو در مواردی که لازم تون نیستن یا میشه اونا رو با قیمت بهتر خریداری کرد هدر میدید.

۱۰. در سطحی پایین تر از درآمدشان زندگی می کنن

اینکه آدمای پولدار در سطحی پایین تر یا زیر خط ثروت شون زندگی می کنن بر کسی پنهون نیس. مثلا وارن بافت هنوز در خونه اش، در اوماهای نبراسکا، که سال ۱۹۵۸ تنها به قیمت ۳۱ هزار و پانصد دلار خریده بود زندگی می کنه. مردم مدیر ارشد سابق مایکروسافت استیو بالمر (Steve Ballmer) رو به دلیل ی استفاده ی اون از پروازهای غیرلوکس و معمولی می شناختند. میلیونرها با اینکه می تونن کاخی بزرگ یا جت خصوصی خود رو داشته باشن، تصمیم می گیرن که پول شون رو واسه چیزای مهم خرج کنن و نه موارد گرون قیمت.

۱۱. آماده ان از خودگذشتگی کنن

فرض کنین قراره یک ماشین معمولی قدیمی، تویوتا کمری ساخت ۲۰۰۰، رو برانید. شما میدونید که در آخر، مثلا در عرض دو سال آینده، می تونین ماشین جدیدتون رو بخرین چون دارایی لازم واسه این خرید رو دارین. میلیونرها در بحث مدیریت پول شون این جور فکر می کنن. اونا فداکاریای موقت رو هنگامی که در خدمت هدف بزرگ تری قرار داره، به جون می خرن. به شخصه با وجود دارایی میلیونی، تا سال پیش هیوندا سوناتایی سوار می شدم که ساخت سال ۲۰۰۶ بود و ماشینی فرسوده به حساب می اومد. امروز از خودگذشتگی کنین تا فردا زندگی بهتری داشته باشین.

۱۲. خود رو اسیر بدهی نمی کنن

۱۵ روش میلیونرها واسه مدیریت پول آموزشی

میلیونرها خودشون رو گرفتار بدهی نمی کنن. اونا پول قرضنمی گیرن و اگه پول پرداخت چیزی رو ندارن از کارت اعتباری یا چک استفاده نمی کنن، مگه اینکه این کار یه جور سرمایه گذاری واسه رشد یا شروع کسب وکارشان باشه. به زبانی دیگر، پولی که ندارن رو خرج نمی کنن. اونا به جای بدهی بالا آوردن، ترجیح میدن بدون اون چیز زندگی کنن.

۱۳. راهنمایی مالی می گیرن

میلیونرها قدرت و ضعف خود رو میدونن و به جای صرف زمان و هزینه واسه تصحیح ضعف هاشون، از بقیه کمک می گیرن، به ویژه وقتی مسئله مدیریت پول مطرح باشه. این طور نیس که چون یک میلیونر، شبکه اجتماعی یا یک گجت طراحی کرده، از نحوه ی سرمایه گذاری یا پس انداز پول خود هم آگاهی داشته باشه. میلیونرها از کمک یک مشاور مالی یا حسابدار بهره می گیرن.

۱۴. خودشون رو تعلیم میدن

داشتن آموزش رسمی پیش شرط لازم واسه میلیونرها نیس. بیل گیتس، مارک زاکربرگ و آمانیکو اورتگا (Amancio Ortega) همه ثروت خود رو بدون در اختیار داشتن مدرک دانشگاهی کسب کردن. تای لوپز (Tai Lopez)، که یک سرمایه گذاره، به دلیل ی مباهاتی که به نداشتن تحصیلات آکادمیک می کنه شناخته شده. با این حال همین فرد اولین کسیه که درباره ضرورت آموزش فردی به شما خواهد گفت. لوپز روزی یک کتاب می خونه. افراد نامبرده، مثل بیشتر ثروتمندترینا، هر کدوم از علم ویژه ی خودشون بهره بردن و به یادگیری ادامه دادن تا از راه آموزش خودشون به آدمای موفق تری تبدیل بشن.

۱۵. پیش از تصمیم گیری دودوتا چهارتا می کنن

اینجا منظورم انجام معادله های مثلثاتی زمان مدرسه نیس. بلکه انجام یک حساب ساده -جمع، تفریق، ضرب و تقسیم- پیش از گرفتن هر تصمیم مالیه. مثلا، اگه یک میلیونر ماشینی قدیمی داشته باشه که به تعمیر احتیاج داره، هزینه تعمیر اونو در مقایسه با یک خرید ماشین جدید سبک و سنگین میکنه. اون وقت، طبق هزینه-فایده هر انتخاب تصمیم پایانی رو میگیره.

منبع : entrepreneur


دسته‌ها: آموزشی