گرچه خوشبختی چیزی بالاتر از «نداشتن استرس» است، باید قبول کنیم که بین فعالیتای از بین برنده ی استرس و خوشبختی رابطه ای برقراره. مارتین اسلیگمن، یکی از پیشگامان روان شناسی مثبت گرا، درباره خوشبختی واقعی تحقیقات بزرگی انجام داده و به این نتیجه رسیده که خوشبختی واقعی به وسیله همه چیزایی که واسه روح و روان به درد بخور هستن تقویت می شه: روابط محکم، کارای رقابت بر انگیز و داشتن زندگی پرمعنا. ما در این مقاله پونزده مورد از عواملی رو که واسه خوشبختی و رضایت از زندگی نیازه، با شما درمیان می ذاریم. با ما همراه باشین.

 

دکتر مایکل فریش، استاد دانشگاه بیلور و یکی دیگر از پیشگامان روان شناسی مثبت گرا، پونزده مورد از عوامل خوشبختی رو پیدا کرده که موجب خوشبختی و رضایت فرد از زندگی می شه. اون بر این باوره که اندازه گیری میزان رضایت در این بخشا می تونه به ما کمک کنه تا میزان رضایت و خوشبختی کلی فرد از زندگی رو مشخص کنیم. جالب اینه که خیلی از این عوامل که با خود خوشبختی به همراه دارن، باعث کاهش استرس هم می شن؛ عواملی مثل ورزش، بروز خلاقیتای هنری، داشتن خونه ای منظم و لذت بردن از کار.

۱۵ دلیلی که واسه خوشبختی واقعی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

وقتی استرس زیادی بر شما وارد می شه بیشتر مواقع ذهن تون درگیر اینه که اون استرس رو از خود دور کنین؛ گرچه که شما با پیروی از یک برنامه کاهنده ی استرس (شامل فعالیتایی که در کوتاه مدت استرس شما رو کم می کنه) می تونین در بلندمدت زندگی شادی داشته باشین. وقتی حالت کلی خوشبختی رو در زندگی تون بذارین و مشخصات سبک زندگی ای رو که مروج اون هستین، به عادت روزمره ی خود بدل سازید، واسه از بین بردن استرس در طول زندگی خود توانمندتر هستین. این پونزده عامل عبارت ان از:

۱. سلامتی

با حفظ سلامتی خوشبختی هم حفظ میشه. مشکلات مربوط به سلامتی، استرس اضافی رو به زندگی وارد می کنن و انجام بعضی کارا رو که باعث خوشبختی و رضایت شما از زندگی می شن، سخت میسازن.

۲. عزت نفس

ایجاد عزت نفس در کودکان مهمه، اما اینکه باید نسبت به خودمون خود حس خوبی داشته باشیم چیزی نیس که فقط به کودکان مون یاد بدیم. خود ما هم به داشتن عزت نفس احتیاج داریم. باید چیزی که رو هستیم، دوست بداریم. عزت نفس پایین خیلی از بخشای زندگی ما رو با مشکل روبرو می کنه.

۳. اهداف، ارزشا و معنویات

این سه مورد باهم فرق دارن اما در دسته ای جای می گیرن که دربردارنده ی تمرکز داخلی و مثبت بر چیزیه که بزرگ تر از حال حاضر شماس.

۴. پول

۱۵ دلیلی که واسه خوشبختی واقعی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

واقعیت اینه که داشتن پول بیش ازحد احتیاج خوشبختی زیادی به همراه نداره، اما از اون طرف نباید از یاد برد که کم پولی باعث استرس می شه و احساس خوشبختی رو با رقابت روبه رو می سازه. واسه خوشبخت بودن در زندگی باید به اندازه ای پول داشت که بشه راحت زندگی کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۴ کاری که افراد موثر در شروع هر روز کاری انجام میدن 

۵. کار

داشتن کاری که حس خوبی به ما بده، چیزی ضروریه. اگه رضایت شغلی وجود نداشته باشه یا بیکار باشیم، خوشبخت هم نخواهیم بود.

۶. کمک کردن به بقیه

۱۵ دلیلی که واسه خوشبختی واقعی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

ما آدما ذاتا دوست داریم در موقعیتای جورواجور به همدیگه کمک کنیم. با پیداکردن راه هایی واسه انجام کارای نه و نیکوکاری، شادی بیشتر و استرس کمتری رو تجربه می کنین.

۷. تفریح

سرگرمی، اوقات فراغت و بازی واسه خوشبخت بودن و کاهش سطوح استرس مهم هستن. لازم نیس کل روز رو به سرگرمی و بازی بگذرونین اما در زندگی به لحظاتی واسه بازی و سرگرمی احتیاج هست.

۸. یادگیری

یادگیری مهارتای جدید و رشد فردی رضایت به همراه دارن و می تونن منابع بزرگ تری رو در زندگی واسه شما جفت و جور کنن؛ منابعی که هم واسه کاهش استرس و هم افزایش خوشبختی احتیاج هستن.

۹. خلاقیت

همین مطلب در مورد بروز خلاقیتای هنری هم صادقه. درواقع فعالیتای هنری که باعث بروز خلاقیت می شن حتی واسه سلامت و خوشبختی کسائی که خود رو جزو افراد خلاق به حساب نمی بیارن، خوبه.

۱۰. عشق

روشنه که با داشتن عشق در زندگی میشه شادی و نشاط رو تجربه کرد.

۱۱. دوستان

داشتن حلقه ای گرچه کوچیک از دوستان حمایت کننده می تونه باعث کسب رضایت و شادی در تموم نقاط زندگی شه و در برابر استرس شما رو مقاوم کنه. یکی دیگر از جالب ترین فواید دوستی واسه سلامتی، افزایش طول عمره.

۱۲. خونواده

۱۵ دلیلی که واسه خوشبختی واقعی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

۱۵ دلیلی که واسه خوشبختی واقعی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

داشتن رابطه نزدیک با اعضای خونواده زندگی شما رو پرنشاط و پرمعنا می کنه، مگه اینکه خونواده ای ازهم گسیخته داشته باشین. با پیداکردن راه هایی واسه ایجاد رابطه با خونواده می تونین استرس و نا آرومی رو از زندگی خود دور کنین.

۱۳. خونه

در انتهای یک روز سخت و پرتنش، خونه ای امن و منظم واسه رفع خستگی و استرس مهمه.

۱۴. محله

زندگی در محله ای امن با خونوادهایی گرم و صمیمی، یا کمه کم زندگی در محله ای که خطرات مالی و جانی در اون نباشه و همسایها حمایت کننده و دوست همدیگه باشن، موجب شادی و رضایت از زندگی می شه.

۱۵. جامعه

حس تعلق به یک جامعه، خواه جامعه ای فیزیکی مثل محله ای که در اون زندگی می کنین و خواه بودن در جمع دوستانی با دیدگاه های الهی و داشتن اهداف و علایق مشترک هم واسه داشتن زندگی خوشحال و تجربه خوشبختی دارای اهمیته. 


دسته‌ها: آموزشی