واسه رسیدن به موفقیت باید نگاه مثبتی نسبت به خودتون داشته باشین. روش نگاه کردن شما به خودتون می تونه عامل موفقیت یا شکست تون باشه. درنتیجه بسیار مهمه که ارزش زیادی واسه خودتون قائل باشین و با خودتون با احترام رفتار کنین. همراه ما باشین، در این مقاله با ۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید، آشنا میشید. براتون پیشنهادایی داریم که کمک تون می کنن نگاه مناسب و مثبتی نسبت به خود داشته باشین.

 

۱. واسه من دیگر خیلی دیر شده، پس به چه دلیل خود رو به زحمت بندازم؟

هیچوقت واسه تغییر دادن زندگی تون دیر نیس. حتی افرادی که بیشترین آسیب رو دیده ان، می تونن از جا بلند شن و کنترل زندگی شون رو در اختیار بگیرن. به سن تون مثل یک دارایی نگاه کنین. هرچه سن شما بیشتر باشه، تجربه تون بیشتر هستش و هرچه تجربه تون بیشتر باشه، علم بیشتری دارین.

۲. ای کاش این قدر بدشانس نبودم

۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید آموزشی

هرچه فرصتای بیشتری رو دنبال کنین، شانس بهتری هم دارین. اگه می خواید به چیزی دست پیدا کنین، برید و اونو کسب کنین. موفقیت در اثر پیگیری حاصل می شه نه شانس.

۳. اونا درباره من چه فکری می کنن؟

گرفتار شدن در این دام که بقیه درباره شما چه فکر می کنن، شک نداشته باشین باعث افزایش سطح استرس شما می شه. هیچوقت شخصیت واقعی خودتون رو در سعی واسه تحت اثر گذاشتن بقیه نابود نکنین. دوستان ارزشمندتان شما رو به خاطر چیزی که هستین تشویق می کنن؛ نه به خاطر چیزی که فکر می کنن باید باشین.

۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید آموزشی

۴. من خیلی احمق هستم

۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید آموزشی

هیچکی جواب همه سؤالات رو نمی دونه، شمام دنبال همچین چیزی نباشید. همه ما یه سری از مهارتای خاص خودمون رو داریم. نداشتن بعضی از مهارت ها معنیش این نیس که شما احمق هستین. به جای اینکه زندگی تون رو دور نقاط ضعف تون سامان بدین، روی پیشرفت دادن مهارت ها یتان تمرکز کنین و بعد تا جایی که امکان داره از اونا استفاده کنین. هر چه کاری رو که در اون مهارت دارین بیشتر انجام بدین، اعتماد به نفس شما بیشتر میشه.

۵. هیچوقت کسی عاشق من نمیشه

شما چه جوری می تونین از همچین چیزی آگاهی داشته باشین؟ شک نداشته باشین نمی تونین. اگه در خونه بشینین و به این فکر کنین که بقیه به چه دلیل باید عاشق شما شن (به جای اینکه بیرون برید و با افراد جور واجور رابطه برقرار کنین)، فقط یک وضعیت بد رو بدتر می کنین. اگه در خونه بمونین هیچوقت نمی تونین شریک زندگی موردنظرتان رو پیدا کنین. اگه می خواید با کسی آشنا شید، واسه اون سعی کنین.

۶. من نمی تونم این کار رو انجام دهم

۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید آموزشی

هیچوقت پیش از اینکه مسابقه شروع شه، شکست خود رو قبول نکنین. به سه مورد از بزرگ ترین موفقیتای زندگی تون فکر کنین، شاید به تغییر نگاه شما کمک کنه. این دستاوردها می تونن فارغ التحصیلی از دانشگاه، گرفتن افزایش رتبه کاری، نوشتن وبلاگ یا هر چیز دیگری باشه.

سه چیزی رو که می خواستین پیدا کردین؟ حالا از خودتون بپرسید «من واسه رسیدن به این موارد خاص، از چه مهارتایی استفاده کردم؟» واسه هر یک از این موارد یک جواب بنویسین.

هیچ روند خاصی مشاهده می شه؟ اگه اینطوریه راه موفقیت درست در برابر شما قرار داره.

۷. من فکر نمی کنم که ــــــ من رو دوست داشته باشه، چراکه اون به من پیام و ایمیل نمی ده یا به من زنگ نمی زنه.

اینجور نتیجه گیریای زودهنگامی نشون دهنده ی دیدگاهی خودمحور به جهانه. این احتمال بیشتر نیس که دوست/شریک زندگی تون درگیر کار، کلاس یا هر کار دیگری باشه؟ افراد کارای زیادی دارن که باید اونا رو بکنن، پس فکر نکنین با شما مشکلی دارن.

۸. زندگی مساوی نیس، ای کاش شرایط کمی بهتر بود

درسته، زندگی مساوی نیس (من دوست ندارم این حرف رو بزنم، ولی زندگی هیچوقت مساوی نبوده). همیشه اتفاقات خوب و بد زیادی در هر لحظه از زندگی تون رخ می ده. این چیزها خارج از کنترل شمان؛ پس اونا رو قبول کنین. اما اینکه روی بخش خوب اون تمرکز کنین یا بخش بد، به خودتون بستگی داره. شما می تونین به خاطر چیزای بدی که خارج از کنترل شمان، استرس زیادی متحمل شید اما بدونین این کار باعث نمی شه احساس بهتری پیدا کنین، اما برعکس اون صادقه. به اتفاقات مثبت توجه کنین، چراکه مهم نیس الان چه وضعیتی دارین، در آینده به مراتب وضعیت بهتری دارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۴ کاری که افراد موثر در شروع هر روز کاری انجام میدن 

۹. من از بدن خودم متنفر هستم

۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید آموزشی

خواهش می کنم همچین چیزی رو به زبون نیارین. فرقی نمی کنه که تپل، لاغر یا عضلانی باشین. بدن شما ظرف ارزشمندیه که شما رو به هر جایی که در این دنیا بخواهید می بره. از بدن تون مراقبت کنین تا اونم از شما مراقبت کنه. گرفتار شدن در این باور که بدن شما بی عیب نیس، نتیجه ای جز هدر رفتن وقت و انرژی ارزشمندتان نداره. در بدن تون به دنبال ویژگیای فیزیکی ای نباشید که دوست شون ندارین، بلکه روی اون دسته از ویژگیای فیزیکی تون تمرکز کنین که فکر می کنین بامزه، خوش دید یا جذاب هستن. اگه می خواید نسبت به بدن تون احساس بهتری داشته باشین، ۱۰ دلیل جذاب بودن تون رو مشخص کنین.

۱۰. من بسیار شرمنده هستم؛ ای کاش می تونستم پنهون شوم

شرط می بندم همه افرادی که این مقاله رو می خوندن، دست کم یک بار روی پیراهن شون غذا ریختن، ظرف غذا رو شکسته ان، هنگام راه رفتن سُر خورده ان و یا با صورت به یک دیوار برخورد کردن؛ پس شما تنها کسی نیستن که اینجور اتفاقاتی واسه تون افتاده. اگه در برابر یک جمع، اشتباهی از شما سر زد و صورت تون سرخ شد، نفس عمیقی بکشین و به خودتون بگید «اشتباه بزرگی انجام دهنده نشده ام.» واسه اینکه شرایط رو تغییر بدین، داستانی خنده دار از تجربه های خودتون تعریف کنین تا نشون بدین که اینجور چیزایی اهمیت زیادی واسه شما ندارن.

۱۱. من در سطح اون نیستم

چیزی به اسم سطح وجود نداره که در اون باشین یا نباشید. درنتیجه اگه کسی به نظرتون جذاب می رسه، اینجور فکری با خودتون نکنین و با اونم کلام شید.

۱۲. من نمی تونم باور کنم که ـــــــ به جای من انتخاب شه

۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید آموزشی

حسادت احساسی مخربه که آسیب زیادی به شما می زنه و هیچ فایده ای نداره. اگه یکی از همکاران تون به جای شما پیشرفت پیدا کرد، حمایت کننده خوبی واسه اون باشین. شاید اونم به اندازه شما شایسته این پیشرفت بوده (حتی اگه اینجور نیس هیچ دلیلی وجود نداره که نسبت بهش حسادت کنین؛ تقصیر همکارتان نیس که به جای شما انتخاب شده). هنگام روبرو با اینجور اتفاقاتی، بهترین کار اینه که احساسات منفی رو به رفتارهای مثبت تبدیل کنین. فکر می کنین پیشرفت حق شما بوده؟ درباره اش حرف نزنید، اونو ثابت کنین.

۱۳. این کار بیشتر از حد سخته

میدونید چه کارایی واقعا سخت هستن؟

  • اینکه در ۷۲ سالگی در دوی ماراتون شرکت کنین؛ در حالی که پسرتون رو هم روی صندلی چرخ دار هل میدید.
  • اینکه ۱۷۷ کیلومتر (۵۷ ساعت) در اقیانوس شنا کنین.
  • دو ماه در یک خودروی یخ زده در دمای ۳۰- زنده بمونین.

بله، دیگر نمی تونین بگید چیزی «بیشتر از حد سخته».

اگه به چیزی باور داشته باشین، می تونین بهش دست پیدا کنین.

۱۴. من نمی تونم به بقیه اعتماد کنم، چراکه بیشتر از حد ضربه خورده ام

۱۵ عبارت منفی که هیچوقت نباید به خودتون بگید آموزشی

نکته جالب درباره اعتماد کردن اینه که هرچه کمتر به بقیه اعتماد کنین، اونا هم تمایل کمتری واسه اعتماد کردن به شما دارن. همه افراد ارزش اعتماد کردن دارن؟ شک نداشته باشین نه، اما این دلیل موجهی واسه مشکوک بودن به همه نیس. اینکه یک یا دو نفر در گذشته به شما خیانت کردن، معنایش این نیس که به هیچکی اعتماد نداشته باشین، بلکه معنایش اینه که شما هنوز فرد مناسب تون رو پیدا نکردین.

۱۵. من هم تسلیم خواهم شد

زندگی مثل یک بازی ویدیوییه؛ مهم نیس چندبار شکست خوردین، شما می تونین دکمه ی «ادامه» رو تا هر زمان که احتیاج داشته باشین فشار بدین. تا زمانی که بازی رو ترک نکردین، شکست نخورده اید؛ درنتیجه هیچوقت بازی رو ترک نکنین. 


دسته‌ها: آموزشی