«پیشگیری بهتر از درمانه» یکی از جملاتیه که زیاد به گوش مون می خوره! اما اینکه چقدر بهش اهمیت میدیم مهمه. سرطان یکی از مریضیای ترسناک عصر حاضره که هروقت اسمش میاد، لرزه بر اندام همه میفته و متأسفانه علائم بسیار کمی داره که تشخیص اونو به تعویق میندازه. خوشبختانه الان همین مریضی موذی اگه در مراحل ساده تشخیص داده شه، حتما قابل درمانه و همونجوریکه حتما خودتون هم میدونید هزاران مریض سرطانی در سرتاسر دنیا وجود دارن که با تشخیص به موقع و پیگیری دوره درمان به بهبودی کامل رسیدن.

 

گرچه سرطان مریضی ایه که مرد و زن، کودک و بزرگسال نمی شناسه اما از آنجایی که مردها معمولا اون قدر که به خوردوخوراک خود اهمیت میدن یا اهل ورزش هستن، علاقه زیادی به دکتر رفتن ندارن و دیربه دیر چکاپ می شن، پس ممکنه علائم ساده ی سرطان در اونا به موقع تشخیص داده نشه. پس در این مقاله می خواهیم به نشونه هایی از سرطان که مردها هیچوقت نباید ندیده بگیرن، بدیم تا اگه ناخواسته به سرطان گرفتار شدن، علائم مریضی به موقع تشخیص داده شه و درمان مناسب واسه رسیدن به سلامتی انجام شه.

۱. مشکل دفع ادرار

خیلی از مردها با افزایش سن شون واسه دفع ادرار دچار بعضی مشکلات می شن:

  • تکرر ادرار به ویژه شبا؛
  • قطع و وصل شدن ادرار بین تخلیه ی اون، بی اختیاری ادرار یا احتیاج مبرم و فوری واسه تخلیه ی ادرار؛
  • مشکل در شروع دفع ادرار یا ناتوانی از تخلیه ی ادرار؛
  • احساس سوزش هنگام دفع ادرار.

معمولا اینا علائمی هستن که با بزرگ شدن پروستات ظاهر می شن اما این نشونه ها می تونن در اثر بروز سرطان پروستات هم اتفاق بی افتد. پس درصورت بروز اینجور علائمی لازمه حتما به دکتر مراجعه کنین تا اقدامات لازم صورت بگیرین و با انجام آزمایشات دقیق تر مثل آزمایش خون (آزمایش PSA) عامل بروز مشکل یا علائم سرطان پروستات در مراحل ساده تشخیص داده و درمان انجام شه.

۲. مشاهده ی تغییرات ظاهری در بیضها

هربرت لپور (Herbert Lepor) رئیس بخش اورولوژی مرکز پزشکی لانگون در نیویورک در این باره تأکید می کنه که اصلا هرگونه تغییر در اندازه بیضها، سنگینی اونا یا احساس وجود توده در بیضها رو ندیده نگیرید. برخلاف سرطان پروستات که روند رشد آرامی داره، سرطان بیضه ممکنه یک شبه پیشرفت چشم گیری داشته باشه. پس درصورت مشاهده ی هرکدام از علائم گفته شده یا موارد مثل، مراجعه به مراکز درمانی رو تحت هیچ شرایطی به تأخیر نیندازید. دکتر با انجام درمونای بالینی، آزمایش خون و سونوگرافی خیلی سریع به منشأ بروز مشکل پی می برن.

۳. مشاهده ی خون در ادرار یا مدفوع

وجود خون در ادرار یا مدفوع می تونه یکی از نشونه های ساده سرطان مثانه، کلیه یا یکی از علائم سرطان رود ه بزرگ باشه و البته فقط مختص آقایان نیس. پس حتی اگه هیچ گونه علائم دیگری ندارین، به محض مشاهده ی خون در ادرار یا مدفوع حتما به دکتر مراجعه کنین. با اینکه ممکنه وجود خون در ادرار یا مدفوع مربوط به هموروئید یا عفونت ادراری باشه اما تنها راه پی بردن به منشأ اصلی مشکل انجام معاینات لازم، کولونوسکوپی و آزمایش خونه. پس علائم رو ندیده نگیرید؛ حتی اگه احتمال میدید مربوط به سرطان نباشه.

۴. مشاهده ی تغییرات پوستی

۱۵ نشونه سرطان که مردها نباید ندیده بگیرن  آموزشی

درصورت مشاهده ی هرگونه تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خالای روی بدن تون یا وجود هرگونه لکه ی غیرطبیعی روی پوست صورت یا بدن که دلیل اونو نمی دونین، بهتره هرچه سریع تر به دکتر مراجعه کنین. لکهایی که پیش از این وجود نداشتن یا ظاهری متفاوت و غیرطبیعی دارن، می تونن جزو علائم سرطان پوست باشن؛ پس بهتره ندیده گرفته نشن. درصورتی که با مشاهده ی این جور آثار به دکتر مراجعه کنین با یک نمونه ورداری ساده دلیل اصلی مشکل مشخص میشه. مارلین مایرز (Marleen Meyers)، رئیس بخش آنکولوژی مرکز سرطان NYU Perlmutter، باور داره سرطان پوست اصلا معطلی نمی شناسه و باید سریع شناسایی و درمان شه.

۵. تغییر در غدد لنفاوی

نا آرومی و تورم غدد لوبیایی شکلی که معمولا در گردن، زیربغل و بقیه نقاط بدن شما وجود دارن و اونا رو با نام غدد لنفاوی می شناسیم، می تونه نشونه تغییروتحولی در بدن شما باشه که معمولا این تغییروتحول بیشتر اوقات درواقع واکنش بدن تون نسبت به سرما، گلودرد و عواملی مثل به اینه. اما بعضی از شکلای جور واجور سرطانای خاص هم می تونن باعث بروز تغییرات این چنینی باشن. مایرز در این رابطه باور داره که هرگونه نا آرومی یا تورم غدد لنفاوی که بیشتر از ۲ تا ۴ هفته طول می کشه، باید معاینه شه.

۶. بروز مشکل در خوردن غذا

اینکه بعضی مواقع با غذاخوردن مشکل داشته باشیم، موضوع مهمی نیس چون همونجوریکه ممکنه این مشکل در اثر گلودرد یا سنگینی معده یا هر مسئله دیگری به وجود بیاد، به سرعت هم برطرف می شه. اما درصورتی که مشکل غذاخوردن با کم شدن وزن یا استفراغ همراه باشه، نباید خطر بروز سرطان دهن، حنجره یا معده رو ندیده گرفت و حتما باید به دکتر مراجعه کنین. در مراکز پزشکی با انجام تستای مربوط به دهن و حنجره و اشعه ی ایکس باریوم (واسه تست باریوم مایعی به مریض خورونده می شه که حلق و دهن مریض نسبت به اشعه ی ایکس مقاومت داشته باشه) دلیل مشکل جست وجو می شه.

۷. مشکل سوزش معده

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۲ روش واسه اینکه همین امسال ترفیع شغلی بگیرین

درصورتی که دچار سوزش معده یا همون مشکل عادی سوزش سردل شدید، معمولا با تغیر رژیم غذایی، عادات نوشیدن و کنترل استرس مشکل برطرف می شه، اما درصورتی که سوزش معده ی شما ادامه پیدا کنه باید به دکتر مراجعه کنین تا علائم شما بررسی شه، چون برطرف نشدن سوزش معده یا خیلی بد ترشدن اون می تونه یکی از علائم سرطان معده، مری یا حنجره باشه. از طرفی سوزش معده می تونه منجربه مریضی ای به نام مری بارت شه که با تحریک همیشگی مری به وسیله اسید معده (رفلاکس معده) به وجود میاد. گرچه این مریضی بسیار نادره اما می تونه تبدیل به سرطان شه و خطر دچار شدن به سرطان حنجره رو افزایش بده.

۸. مشاهده ی تغییرات در محیط دهن

درباره سرطان دهن نکته قابل تأمل اینه که اگه سیگاری باشین بیشتر در خطر خطر دچار شدن به سرطان دهن قرار دارین. پس دوستان عزیزم حالا که انگیزه لازم واسه ترک سیگار هست، هرچه زودتر دخانیات رو ترک کنین! به لکها یا ضایعات سفید، زرد، قرمز یا خاکستری که ممکنه در محیط دهن یا روی لب هاتون به وجود بیاد، توجه داشته باشین و از کنار زخمای دهانی مثل آفت دهن یا برفک که دردناک هستن و ظاهری مثل به دهانه ی آتیش فشان دارن راحت نگذرید و حتما با دکتر یا دندان دکتر خود مشورت کنین.

۹. کاهش وزن بدون دلیل

شلوارتان واسه تون کمی گشاد شده؟ اگه رژیم نیستین، ورزش نمی کنین یا تغییری در عادات غذایی و شدت تمرینات ورزشی تون نداده اید این کاهش وزن یا سایزتون می تونه مشکلات به دلیل استرس یا مشکلات تیروئیدی (کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و …) باشه. اما ازدست دادن بیشتر از ۵ کیلوگرم وزن یا بیشتر بدون هیچ دلیلی طبیعی نیس. با اینکه کاهش وزن ناخواسته حتما نشونه سرطان نیس، می تونه یکی از علائم مهم سرطان ریه، پانکراس یا معده باشه. دکتر معالج با انجام آزمایشای در رابطه، سی تی اسکن (CT)، پت اسکن (PET) و ام آر آی می تونه منشأ بروز مشکل رو تشخیص بده.

۱۰. بروز تب

تب جزو علائم دوست داشتنی بدنه و اصلا چیز بدی نیس، چون از جنگ ی بدن با یه جور عفونت خبر می ده و این یعنی دلیلی آگاه کننده! اما وقتی تب سراغ بدن میاد، اصلا برطرف نشه و از طرفی توضیحی واسه بروز اون وجود نداشته باشه، می تونه یکی از علائم سرطان خون (لوسمی) باشه. پس فرد دلخواه باید حتما به دکتر مراجعه کنه تا با مطالعه سوابق پزشکی اش، معاینات بالینی و آزمایشای در رابطه منشأ بروز مشکل مشخص شه.

۱۱. مشاهده ی تغییر در سینها

گرچه در سال ۲۰۱۷ تنها ۲۴۷۰ مورد سرطان سینه در مردها مشاهده شده اما مایرز در این مورد اخطار می ده که مردها اصلا نباید وجود توده یا بقیه علائم سرطان سینه رو ندیده بگیرن. درسته که سرطان سینه به عنوان مریضی مردانه شناخته نمی شه، اما اینکه علائم اون در مردها دیرتر بروز می کنه، شانس دچار شدن به این نوع سرطان رو در مردها کاهش نمی ده. پس اگه هرکدام از علائم این مریضی رو دیدید، سریع تر به دکتر مراجعه کنین. همونجوریکه پیش از اینم بارها اشاره کردیم، تشخیص به موقع هر نوع سرطانی کلید شکست بیماریه.

۱۲. خستگی

خیلی از شکلای جور واجور سرطان باعث فرسودگی عمیق استخوانا می شه که هیچوقت بهبود نخواد پیدا. این نوع خستگی از اون نوع خستگیایی نیس که در اثر فعالیتای شدید یا یک هفته استرس دچارش میشیم و با استراحت برطرف می شه. این نوع خستگی، حالتیه که فعالیتای روزمره ی شما رو پریشون می کنه و هرچقدر هم استراحت کنین کافی نیس پس اگرخدایی نکرده دچار اینجور خستگی و فرسودگی شدید حتما با دکتر خود صحبت کنین. اون می تونه در یافتن دلایل خستگی شما و راه های درمان به موقع اون به شما کمک کنه.

۱۳. سرفه کردن

۱۵ نشونه سرطان که مردها نباید ندیده بگیرن  آموزشی

بروز سرفهای آزاردهنده در افراد غیرسیگاری معمولا نشونه دچار شدن به سرطان نیس و عموما بعد از ۳ تا ۴ هفته بهبود پیدا میکنه. اگه دچار اینجور سرفهایی شدید و بیشتر از ۳ تا ۴ هفته ادامه پیدا، تنفس تون قسمتی و کوتاه بود یا سرفه هاتون با خلط خونی همراه بود، حتما بدون معطلی به دکتر مراجعه کنین؛ به ویژه اگه سیگاری هستین، چون سرفه شایع ترین علامت دچار شدن به سرطان ریهه. دکتر خیلی راحت با نمونه ورداری از مخاط ریه ی شما می تونه نوع عفونت و منشأ مشکل ریوی شما رو تشخیص بده. البته بعضی وقتا عکسای تابش ایکس(X-ray) هم می تونن در تشخیص مشکل کمک کننده باشن.

۱۴. احساس درد

معمولا سرطان عامل بیشتر دردها نیس، اما اگه ناراحتی شما بیشتر از یک ماه طول کشید اونو ندیده نگیرید. دردهای همیشگی می تونه در اثر سیگنالای بدن و زنگ خطر خیلی از شکلای جور واجور سرطان مثل سرطان استخوان یا تومور مغزی باشه؛ به ویژه اگه سرطان کمی پیشرفت کرده باشه.

۱۵. درد شکم و افسردگی

گرچه این مورد آخر بسیار نادره اما افسردگی همراه با معده درد می تونه یکی از نشونه های سرطان پانکراس باشه. اما اینجور علامتی واقعا تا چه حد می تونه نگران کننده باشه؟ مایرز در این باره یادآور می شه: درصورتی که دچار شدن به این نوع سرطان در خونواده شما جنبه ی ارثی داشته باشه، باید احتمال بروز سرطان رو درنظر بگیرین و به دکتر مراجعه کنین.

۱۵ نشونه سرطان که مردها نباید ندیده بگیرن  آموزشیدسته‌ها: آموزشی